Hypertyreóza: zvýšená činnost štítné žlázy

Hypertyreóza nebo také tyreotoxikóza je nadměrná aktivita štítné žlázy, kdy tento orgán produkuje příliš mnoho hormonů. Mezi typické příznaky onemocnění patří mimo jiné ztráta hmotnosti, třes rukou a rychlý srdeční tep. V tomto komplexním průvodci se podíváme na různé aspekty tohoto onemocnění, včetně možných komplikací a vedlejších účinků léčby.

pilulka
pilulka

Anatomie a fyziologie štítné žlázy

Štítná žláza je endokrinní orgán, který se skládá ze dvou spojených laloků, které se nacházejí na průdušnici, těsně pod chrupavkou štítné žlázy (ohryzkem). Hraje důležitou roli v regulaci tělesného metabolismu. Vylučuje hormony trijodtyronin, tyroxin a kalcitonin, které pomáhají v mnoha tělesných funkcích, například:
 

  • udržování tepla těla
  • spotřeba kyslíku
  • využití energie


Žláza také ovládá vývoj a funkci mozku, nervů, kůže, vlasů, očí, srdce a střev. Téměř každá tkáň v těle je ovlivněna nebo regulována hormony štítné žlázy. Poruchy štítné žlázy se obvykle vyskytují v důsledku toho, že štítná žláza produkuje buď příliš mnoho (hypertyreóza), nebo naopak příliš málo hormonů (hypotyreóza).

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný na přední straně krku produkující důležité hormony, které ovlivňují organismus. Zvýšena produkce těchto hormonu vede k hypertyreóze. Onemocnění častěji postihuje ženy.

Příznaky tohoto onemocnění jsou bušení srdce, třes, vypadávání vlasů, náladovost, pocity horka, hubnutí, průjmy aj. Lékař zabývající se tímto onemocněním se nazývá endokrinolog a ten rozhoduje o léčbě. K dispozici jsou léky na snížení funkce štítné žlázy, ve vážnějších případech může dojít i k chirurgickému zákroku."

Příčiny hypertyreózy

Existuje řada stavů, které způsobují nadměrnou aktivitu štítné žlázy.

Gravesova-Basedowova​​​​​​​ nemoc

Nejčastější příčina hypertyreózy. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém vytváří protilátky, kvůli kterým štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Příčina onemocnění není známa, ale postihuje většinou mladé lidi nebo ženy ve středním věku. Kouření může zvyšovat riziko onemocnění.

Toxický adenom

Velmi vzácná příčina. Typicky je jeden velký uzel štítné žlázy (tzv. adenom) doprovázený klinickou a biochemickou hypertyreózou. Hypertyreóza způsobená toxickými adenomy obvykle neustupuje, proto je nutná definitivní léčba, jako je terapie radioaktivním jódem nebo chirurgický zákrok. Komplikace neléčených toxických adenomů mohou být vážné.

Vedlejší účinky léků

Některé léky mohou způsobovat nadměrnou funkci štítné žlázy, například Amiodaron (k léčbě nepravidelné srdeční činnosti), některé formy interferonů (k léčbě virových infekcí a jiných onemocnění) a léky obsahující jód, které mohou vyvolat hypertyreózu u lidí s určitou genetickou náchylností.

Toxická nodózní struma

Nodózní struma je označení pro stav, kdy je štítná žláza sice zvětšená a jsou v ní přítomny uzly (adenomy), avšak její funkce není porušena. 

Další příčiny

Například zánět štítné žlázy, zvýšená sekrece tyreotropinu z hypofýzy, nadměrné množství hormonu T3 v krvi nebo také nádor štítné žlázy.

Příznaky a projevy hypertyreózy

Hypertyreóza může mít širokou škálu příznaků, které se mohou objevit postupně nebo náhle. Pro některé lidi jsou mírné, ale pro jiné mohou být závažné a výrazně ovlivňovat jejich život. Pro zjednodušení si symptomy rozdělíme do skupin:

Srdeční projevy

  • Tachykardie: Zrychlený srdeční rytmus, nepříjemné pocity bušení srdce a palpitace. 
  • Arytmie: Nepravidelný srdeční rytmus, který může zahrnovat fibrilaci síní a další srdeční nepravidelnosti. 
  • Zvýšený krevní tlak: Zvyšuje riziko srdečních komplikací.

Neuromuskulární projevy

  • Třes: Projevuje se zejména v rukou a může ovlivňovat jemné motorické dovednosti. 
  • Slabost svalů: Může dojít k celkové svalové slabosti a únavě. 
  • Úzkost, nervozita: Nadměrné množství hormonů štítné žlázy může ovlivňovat nervový systém, což může způsobovat psychické symptomy.

Oční projevy

  • Exoftalmus: Vystoupení oka z očnice, častý projev u Graves-Basedowovy nemoci. Většina případů exoftalmu je mírná, ale ve vážných případech může ovlivnit vidění a způsobit nepohodlí. 
  • Suchost a podráždění očí: Nepříjemné svědění, pálení a zarudnutí očí. Tento stav je často spojen s exoftalmem.

Kožní projevy

  • Tenká a vlhká kůže: Zvýšené množství hormonů štítné žlázy může způsobit ztenčení kůže. Kůže se také může stát vlhkou a může docházet k pocení. 
  • Vypadávání vlasů: Hypertyreóza může ovlivnit cyklus růstu vlasů, který může způsobit řídnutí vlasů a ve vážných případech i celkovou ztrátu vlasů.

Reprodukční a menstruační poruchy

  • Nepravidelná menstruace: Může zahrnovat i nadměrné krvácení nebo vzácnou menstruaci s řídkým krvácením. 
  • Amenorea: Úplná ztráta menstruace.
  • Potíže s otěhotněním: Hypertyreóza může ovlivnit plodnost.
  • Riziko potratu: U žen s nekontrolovanou hypertyreózou existuje zvýšené riziko potratu.

Metabolické projevy

  • Ztráta hmotnosti: Rychlejší spalování kalorií vede k úbytku hmotnosti a svalové hmoty. 
  • Zvýšená chuť k jídlu: Důsledek zvýšeného metabolismu a energetické potřeby těla.
  • Intolerance tepla: Snížená schopnost snášení tepla, protože se zvyšuje pocení a bazální teplota těla (tj. teplota v dlouhodobém klidu).

Další symptomy

  • Nápadné zvětšení štítné žlázy
  • Změny nálad
  • Potíže se spánkem
  • Pocit neustálé únavy
  • Průjem
  • Potřeba močit častěji než obvykle
  • Přetrvávající žízeň
  • Svědění
  • Ztráta zájmu o sex

Diagnostika hypertyreózy

Laboratorní testy

Hladiny hormonů štítné žlázy jsou porovnány s tím, co je normální pro zdravého člověka ve věku pacienta. Nízká hladina TSH a vysoké hladiny T3 a/nebo T4 obvykle znamenají hyperaktivní štítnou žlázu. Lékaři mohou tato měření označovat jako „volná“ T3 a T4.

Ultrasonografie štítné žlázy

Diagnostický obrazový test, který posuzuje struktury a stav štítné žlázy. Využívá ultrazvukové vlny k vytvoření obrazů štítné žlázy a okolních tkání. Je užitečná pro stanovení velikosti štítné žlázy, detekci uzlů, hodnocení struktury a průvodní monitorování.

Scintigrafie štítné žlázy

Diagnostický test, který vyhodnocuje funkce a struktury štítné žlázy. Využívá malé množství radioaktivní látky, která se váže na štítnou žlázu a poskytuje obraz její funkce.

Přítomnost protilátek proti štítné žláze

Důležitý ukazatel pro diagnózu a sledování onemocnění štítné žlázy. Dvě z nejčastějších protilátek jsou TRAb a TPOAb

Léčba hypertyreózy

Antithyreoidní léky

Thiamazol (lék, který blokuje tvorbu hormonů štítné žlázy, zejména hormonu T4, čímž snižuje nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy a normalizuje její funkci) a propylthiouracil (blokuje tvorbu hormonů štítné žlázy a snižuje její nadměrnou aktivitu), jsou dva základní léky používané k normalizaci nadměrné aktivity štítné žlázy.

Léčba hypertyreózy těmito léky může být dočasná nebo trvalá, a to v závislosti na závažnosti a příčině onemocnění. Může trvat několik týdnů až měsíců, než dojde k normalizaci funkce štítné žlázy. Po této době lékař obvykle zvažuje další možnosti léčby, jako je chirurgický zákrok nebo radioaktivní jodová terapie.
 

Radioaktivní jód 

Radioaktivní jód je schopen zničit nadměrné buňky štítné žlázy a normalizovat její funkci. Tato terapie je často považována za trvalou léčbu hypertyreózy. 
 

Chirurgická léčba (thyroidektomie)

Thyroidektomie se využívá, když jiné metody léčby nejsou vhodné nebo účinné. Existují různé typy thyroidektomie v závislosti na rozsahu zákroku: 
 

  • Parciální thyroidektomie: Odstraněna je pouze část štítné žlázy. Je vhodná pro pacienty s mírnými problémy se štítnou žlázou a zachovává část štítné žlázy, aby nadále produkovala hormony. 
  • Totální thyroidektomie: Odstranění celé štítné žlázy u náročnějších případů, obvykle v případech, kdy jsou uzly na štítné žláze zhoubné nebo pokud pacient trpí Gravesovou nemocí.
     

Chirurgická léčba hypertyreózy může být efektivní a trvalá. Po odstranění štítné žlázy však bude pacient celoživotně závislý na hormonální terapii, aby se nahradily hormony, které štítná žláza již neprodukuje.
 

Symptomatická léčba

Symptomatická léčba nadměrné aktivity štítné žlázy může zahrnovat užívání beta-blokátorů, což jsou léky, které blokují účinek hormonu adrenalinu na srdce a cévy. Beta-blokátory mohou pomoci zmírnit některé symptomy hypertyreózy spojené se srdcem, zvýšeným krevním tlakem, třesem či úzkostí. Beta-blokátory však nepředstavují léčbu hypertyreózy, pouze zmírňuje nepříjemné symptomy.
 

Možné komplikace léčby

I když léčba hypertyreózy může být účinná, může také přinést některé komplikace nebo vedlejší účinky.
 

  • Hypotyreóza: Léčba hypertyreózy antithyroidními léky, radioaktivním jodem nebo chirurgickým odstraněním štítné žlázy může vést k přílišnému snížení funkce štítné žlázy. V tomto případě je poté nutná hormonální substituční léčba. 
  • Recidiva onemocnění: Po antithyroidní léčbě nebo léčbě radioaktivním jodem se může zvýšená aktivita štítné žlázy vrátit. 
  • Chirurgické komplikace: Chirurgická léčba hypertyreózy nese riziko infekce, krvácení, poškození hlasivek nebo nedostatečného odstranění štítné žlázy. 
  • Nežádoucí účinky léků: Vyrážka, svědění, zažívací potíže nebo výjimečně pokles počtu krevních destiček (agranulocytóza). 
  • Účinky radioaktivní jodu: Přechodné zvýšení nadměrné aktivity štítné žlázy (tzv. střelný efekt) nebo bolest v krku. 
  • Další vedlejší účinky: Změna chuti k jídlu, přibírání, únava či problémy s koncentrací.

Komplikace hypertyreózy

Hypertyreóza může mít několik druhů komplikací a vedlejších účinků:

Thyreotoxická krize

Vzácný, leč život ohrožující stav spojený s extrémně vysokou hladinou hormonů štítné žlázy v krvi. Může se projevovat vysokou horečkou, tachykardií, arytmií, zvracením, průjmem, zmateností a dokonce kómatem. Okamžitá lékařská pomoc je nutná.

Osteoporóza

Komplikace hypertyreózy se mohou projevit i ve formě ztráty kostní hmotnosti a zvýšení rizika vzniku osteoporózy (oslabení kostí a zvýšené riziko zlomenin).

Srdeční komplikace

Hypertyreóza může způsobit srdeční problémy, jako je tachykardie (rychlý srdeční tep), arytmie (poruchy srdečního rytmu) a zvýšený krevní tlak. Tyto problémy mohou vést k vážným srdečním komplikacím, a dokonce až k srdečnímu selhání.

Oční komplikace

Graves-Basedowova nemoc může způsobit oční komplikace, jako je exoftalmus (výčnělek očních bulv), podráždění očí, dvojité vidění a další problémy spojené s očima.

Prevence a životní styl s hypertyreózou

Prevence a životní styl mají významnou roli v řízení hypertyreózy a minimalizaci komplikací tohoto onemocnění. Je nutné pravidelně navštěvovat lékaře nebo endokrinologa pro sledování zdravotního stavu, úpravu léčby a minimalizaci rizika komplikací. Lékař kontroluje hladiny hormonů štítné žlázy a poskytuje doporučení týkající se léčby.

 

Další podstatnou roli pak hraje zdravý životní styl jako takový. Doporučená je vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce, celozrnné potraviny, bílkoviny a zdravé tuky. Sůl s jodem by měla být součástí stravy (v mezích doporučených denních hodnot), jelikož jod je důležitým prvkem pro štítnou žlázu. Také je vhodné zahrnout do života dostatek pohybu (s ohledem na zdravotní stav) a naopak zredukovat stres.
 

Inspirovat se můžete poslechem rozhovorů s odborníky na různá témata v našem podcastu Životozprávy:
 

Závěr

Hypertyreóza se projevuje nadměrnou aktivitou štítné žlázy a nadbytkem hormonů štítné žlázy v těle. Tento stav může mít vážné dopady na zdraví jednotlivce, včetně srdečních problémů, třesu, úzkosti, metabolismu či dopadu na emocionální a sociální zdraví. Včasná diagnostika a vhodná léčba hypertyreózy mají zásadní vliv na zlepšení zdraví a kvality života lidí s hypertyreózou. Pacienti by měli aktivně spolupracovat s lékařem a dodržovat jeho pokyny, jelikož vzájemná komunikace je důležitá pro  dosažení optimálních výsledků léčby. 
 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/hy­perthyroidism/sym­ptoms-causes/syc-20373659

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK562252/

https://bestprac­tice.bmj.com/to­pics/en-gb/34

https://www.nhs­.uk/condition­s/overactive-thyroid-hyperthyroidism/

https://www.ken­hub.com/en/li­brary/anatomy/hy­perthyroidism

https://www.ur­mc.rochester.e­du/encyclopedi­a/content.aspx?con­tenttypeid=85&con­tentid=p00432

Autor článku

Romana Babišová

Zdravý životní styl je pro mě důležitý, proto svůj volný čas ráda trávím ve fitku a sportem obecně či procházkami, a to nejlépe se psy. Kromě vytváření obsahu pro Pilulku také pracuji jako Event Manager pro společnost, která organizuje jógu se štěňaty. Posledních pár letech žiji střídavě v UK a ČR, přičemž součástí mého pobytu v zahraničí bylo i magisterské studium na univerzitě v Londýně v oboru Corporate and Marketing Communications. V neposlední řadě jsem velmi společenská osoba, tudíž se ráda obklopuji rodinou a blízkými přáteli.

Všechny články od autora