Osteoporóza: co byste měli vědět
Osteoporóza, často nazývaná „tichou nemocí“, je onemocnění charakterizované snížením kostní hmoty a zhoršením architektury kostní tkáně. To vede ke zvýšené křehkosti kostí. Jednoduše řečeno, kosti se stávají slabšími a poréznějšími, což zvyšuje riziko zlomenin.
Obsah
- Příčiny osteoporózy
- Příznaky a projevy
- Jak zjistit, že máte osteoporózu?
- Prevence a životní styl
- Léčba osteoporózy
- Rizikové faktory
- Závěr
Příčiny osteoporózy
Jednou z největších příčin osteoporózy je hormonální změna, zejména snížení hladiny estrogenu u žen v menopauze. Věk je dalším důležitým faktorem; s postupujícím věkem tělo přirozeně produkuje méně kostní hmoty. Pokud máte v rodině historii osteoporózy, je větší šance, že se nevyhne ani vám.
Fytofem harmony + control 90 tablet
MycoMedica MycoMeno 90 kapslí
Evelor Resveratrol 50 mg 90 tobolek
Vellena Ženské zdraví nápoj příchuť Broskev 30 sáčků
Ive InkontinStop 60 tobolek
Vellena Ženské zdraví nápoj příchuť Višeň 30 sáčků
Sanct Bernhard Červený jetel Isoflavon 90 kapslí
Vegall Pharma Sarapis Soja 90 kapslí
BrainMax Super Maca extrakt 100 kapslí
Noventis Izoflavony Duo s vitamínem D 60 kapslí
Vegall Pharma Sarapis plus 60 kapslí
Vegall Pharma Sarapis Soja 60 kapslí
Advance Menoxin menopauza 60 kapslí
NatureVia Estrovone 90 tablet
Serafin Femina Happy 45+, 90 kapslí
Příznaky a projevy
Mnoho lidí s osteoporózou nemá žádné zřejmé příznaky, dokud si nezlomí nějakou kost. Zlomeniny, zejména v oblasti kyčle, zápěstí a páteře, jsou častým projevem osteoporózy. Bolest může být dalším příznakem, zejména pokud dojde ke zlomenině. U některých lidí dochází k postupnému zkracování těla (tzv. růst do země) a k problémům s páteří.
Jak zjistit, že máte osteoporózu?
Osteoporóza se často diagnostikuje pomocí DEXA skenu, což je speciální typ rentgenového záření, který měří kostní denzitu. Toto vyšetření lékařům pomůže odhadnout riziko vzniku zlomenin. Kromě toho ukazují biochemické markery v krvi nebo moči míru tvorby a rozpadu kostní tkáně.
Prevence a životní styl
Prevence osteoporózy je základem pro zachování zdravých kostí v průběhu života. Několik klíčových složek pro prevenci osteoporózy zahrnuje:
- Vápník: Kalcium je základním stavebním kamenem kostí. Je důležité zajistit dostatečný přísun vápníku ve stravě nebo doplňcích stravy.
- Vitamín D: Vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník. Je možné ho získat ze slunce, stravy nebo doplňků.
- Cvičení: Pravidelné cvičení, zejména cvičení s odporem, prokazatelně posiluje kosti a zpomaluje ztrátu kostní hmoty. Pokud si vytvoříte dostatečnou silnou základnu kostí do 35 let a ve cvičení budete i nadále pokračovat, výrazně se tak oddálí příchod osteoporózy.
Léčba osteoporózy
Léčba osteoporózy se zaměřuje na zastavení ztráty kostní hmoty, zvýšení hustoty kostí a prevenci zlomenin. K léčbě se často používají léky známé jako bisfosfonáty. Tyto léky pomohou snížit riziko zlomenin tím, že zpomalují ztrátu kostní hmoty. Kromě léků může být také důležitá správná strava, doplňky stravy a fyzická aktivita.
Rizikové faktory
Existuje mnoho rizikových faktorů pro vývoj osteoporózy. Některé z nich zahrnují:
- Kouření: Kouření snižuje hladinu estrogenu v těle, což zvyšuje riziko úbytku kostní hmoty.
- Alkohol: Nadměrná konzumace alkoholu může vést ke ztrátě kostní hmoty a zvýšenému riziku zlomenin.
- Nedostatek pohybu: Sedavý životní styl zvyšovat riziko osteoporózy, hlavně protože na kosti nepůsobí žádný vnější odpor, vůči kterému by se měly udržovat silné.
Závěr
Osteoporóza je nepříjemný stav, při kterém dochází k řídnutí kostí, které postupně víc a víc slábnou. Týká se hlavně osob se sníženou hladinou estrogenu, vyšším věkem a sedavým způsobem života. Úplně se jí vyhnout nedá, ale její nástup oddálíte když budete pravidelně cvičit s přidaným odporem, dodržovat zdravý jídelníček a konzumovat dostatek vápníku a vitaminu D, ať už z potravin nebo doplňků stravy.
Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:
„Kostem je třeba poskytnou podmínky k růstu a obnově. Z tohoto důvodu je na místě vhodná dieta a suroviny pro tvorbu kosti – hlavně vápník a vitamin D. Kromě dostatečného množství vitamínu D a vápníku je pro zdravé kosti nutný i vitamín K2. V pokročilých případech se podávají léky, které mají za cíl zastavit další ubývání kostní hmoty. Celoživotní riziko vzniku alespoň jedné zlomeniny je sníženo o 25 % při denním užívání 800 IU vitaminu D, 45 μg vitaminu K2 a 1200 mg vápníku.“
Zdroje
https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/osteoporoza.html
https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/
https://nsc.uzis.cz/zdravekosti/index.php?pg=osteoporoza
Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
