Hypotyreóza: příznaky, diagnóza a léčba

 

Obsah článku

  1. Definice hypotyreózy
  2. Příčiny hypotyreózy
  3. Symptomy a projevy
  4. Diagnostika hypotyreózy
  5. Léčba a léčebné postupy
  6. Možné komplikace
  7. Prevence a životní styl
  8. Zajímavosti a aktuální výzkum


Definice hypotyreózy

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství thyroidních hormonů. Tyto hormony mají klíčový význam pro řadu procesů v těle, zejména pro metabolismus. Bez dostatečného množství těchto hormonů mohou různé funkce těla začít selhávat. Jedná se o poměrně časté onemocnění, které postihuje primárně ženy.


Příčiny hypotyreózy

    • Autoimunitní onemocnění: Hashimotova thyreoiditida je nejběžnější příčinou hypotyreózy. Je to autoimunitní stav, kdy dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.
    • Léčba: Některé léky mohou snižovat produkci thyroidních hormonů. K tomu může patřit léčba rádiojodem, která se používá u lidí s hyperthyreózou.
    • Chirurgický zákrok: Odstranění všech nebo části štítné žlázy může zastavit nebo snížit produkci hormonů.
    • Terapie radiací: Radioterapie může ovlivnit štítnou žlázu a způsobit hypotyreózu, zejména pokud byla radiace použita na krk nebo hlavu. Provádí se převážně u onkologických pacientů.
    • Congenitální hypotyreóza: Jedná se o vrozenou hypotyreózu.
    • Nedostatek jódu: Dříve nedostatek jódu způsoboval tzv. kretenismus, což je nedostatek jódu u narozených dětí. Nicméně tento problém je na ústupu díky dostupnosti mořských ryb a jodidaci soli.
    cara

    Symptomy a projevy

    Symptomy hypotyreózy mohou být mírné až těžké, a mohou se vyvinout postupně. V mnoha případech mohou být symptomy tak mírné, že je osoby ignorují nebo připisují stáří. Významné symptomy zahrnují:

    • Únava: Jedním z nejběžnějších příznaků hypotyreózy je pocit neustálé únavy a slabosti.
    • Přibírání na váze: Náhlý přírůstek váhy může signalizovat problémy s štítnou žlázou. Přibírání je způsobeno především zadržováním vody.
    • Suchá a hrubá kůže: Nedostatek thyroidních hormonů může způsobit změny v textuře kůže.
    • Deprese: Hormonální nerovnováha může ovlivnit náladu a vést k depresi.
    • Zácpa: Zpomalený metabolismus může vést k trávicím problémům, včetně zácpy.
    • Citlivost na chlad: Osoby s hypotyreózou často hlásí zvýšenou citlivost na nízké teploty.
    • Zpomalený srdeční tep: Nedostatečná produkce hormonů může zpomalit srdeční frekvenci.
    • Zhrubnutí hlasu a chrapot: Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený, což může způsobovat špatnou srozumitelnost.

    Diagnostika hypotyreózy

    Diagnóza hypotyreózy obvykle začíná konzultací s lékařem o rodinné anamnéze, dále se bude lékař zajímat zda pacient trpí nějakým autoimunitním onemocněním či neabsolvoval radioterapii v oblasti krku a či hrudníku. Poté prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Následuje řada testů:

     

    1. Krevní testy: Lékař může vyžadovat testy na měření hladiny TSH (thyreotropního hormonu) a možná také volných thyroidních hormonů T4 a T3 v krvi. Vysoká hladina TSH a nízká hladina T4 obvykle indikuje hypotyreózu.
    2. Anticorpus test: Tento test může detekovat autoimunitní onemocnění, které může způsobit hypotyreózu, například Hashimotovu thyreoiditidu.
    3. Ultrazvuk: V některých případech může lékař doporučit ultrazvuk štítné žlázy, aby získal více informací o jejím stavu a funkci.
    4. Biopsie: V případě podezření na rakovinu může lékař ojediněle provést biopsii štítné žlázy.


    Léčba a léčebné postupy

    Léčba hypotyreózy se zaměřuje na doplnění chybějících thyroidních hormonů, což obvykle vyžaduje celoživotní léčbu. Zde jsou základní léčebné metody:

    Substituční terapie

    Substituční terapie

    Nejběžnější léčba zahrnuje denní užívání chybějících hormonů (tyreostimulačního hormonu, tyroxinu a trijodtyroxinu). Tyto léky obnovuje normální hladinu hormonů a reverzuje symptomy hypotyreózy.

    Kontrola dávkování

    Kontrola dávkování

    Je důležité pravidelně kontrolovat hladinu TSH, protože potřeba hormonů se může měnit s věkem nebo během těhotenství. Proto se doporučuje návštěva lékaře co 2–6 měsíců.

    Životní styl a dieta

    Životní styl a dieta

    Konzumace vyvážené stravy s dostatečným množstvím jódu může podporovat správnou funkci štítné žlázy. Rovněž je důležité sledovat potraviny a léky, které by mohly interagovat s léky na hypotyreózu.

    cara

    Možné komplikace

    Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací:

    Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma.

    Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.

    Zvýšená hladina cholesterolu: Při této chorobě bývá druhotně zvýšená hladina cholesterolu a jiných lipidů v v krvi,  a tím zvýšené riziko vzniku aterosklerózy.

    Psychické problémy: Nízká hladina thyroidních hormonů může způsobit problémy s pamětí, deprese nebo dokonce zpomalit myšlenkové procesy.

    Neplodnost: Nízká hladina hormonů může ovlivnit ovulaci, což může způsobit neplodnost.

    Poruchy nervového systému: Pokročilá hypotyreóza může vést k nejzávažnějším komplikacím, jako je myxedémová koma, což je život ohrožující stav.


    Prevence a doporučení

    Prevence je obtížná a není možné vždy zabránit vzniku hypotyreózy, můžete však dodržovat některá doporučení, aby se minimalizovalo riziko a zajistilo optimální zdraví štítné žlázy. Ujistěte se, že konzumujete dostatek jodizované soli - jód je totiž klíčovým prvkem pro produkci thyroidních hormonů. Pokud je to možné, omezte expozici hlavy a krku radiaci, zejména pokud máte vysoké riziko vzniku hypotyreózy. Pokud máte rodinnou anamnézu autoimunitních onemocnění nebo problémů se štítnou žlázou, informujte svého lékaře. Dále je možné užívat doplňky stravy k podpoře funkce štítné žlázy. Pravidelná lékařská prohlídka může pomoci detekovat změny v hladině thyroidních hormonů včas.

     

    Zajímavosti o hypotyreóze

    Hypotyreóza je fascinující a komplexní onemocnění s mnoha aspekty, které stojí za to znát:

    Historie: Starověké civilizace si byly vědomy problémů se štítnou žlázou. Záznamy z dávných časů popisují strumu a spojují ji s konzumací nejodizované soli.

    Globální prevalence: Podle Světové zdravotnické organizace trpí jódovým nedostatkem a tím pádem rizikem hypotyreózy více než 2 miliardy lidí na světě.

    Dědičnost: Pokud máte v rodině historii hypotyreózy, máte vyšší riziko jejího vzniku.

    Životní prostředí: Studie ukazují, že některé chemikálie v životním prostředí mohou narušit funkci štítné žlázy a zvýšit riziko hypotyreózy.

     

    Závěr

    Hypotyreóza je časté onemocnění, které může mít závažné důsledky pro zdraví, pokud není správně léčeno. Důležité je rozpoznat příznaky co nejdříve a konzultovat se s lékařem. Moderní léčebné postupy mohou efektivně regulovat hladinu thyroidních hormonů a zajistit, že pacienti s hypotyreózou mohou žít plnohodnotný život. Pokud máte podezření na problémy se štítnou žlázou, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.


    Zdroje

    https://www.wi­kiskripta.eu/w/Hy­potyreóza
    https://nemoci.vitalion.cz/hypertyreoza/

    https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/hy­pothyroidism/sym­ptoms-causes/syc-20350284

    Co k tomu říká náš odborník?

    Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Toto onemocnění častěji postihuje ženy a jeho riziko se zvyšuje věkem. V raných fázích nemusí způsobovat znatelné příznaky, avšak pokud není včas léčená může vést k dalším zdravotním problémům jako je vysoký cholesterol nebo srdeční problémy. Včasná diagnóza hraje důležitou roli v léčbě hypotyreózy. Proto nepodceňujte její příznaky, nebo pokud máte toto onemocnění v rodinné anamnéze, a  nechte se pravidelně vyšetřit lékařem.

    Autor článku

    Bc. Marie Siatka

    Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

    Všechny články od autora

    Zeptejte se lékárníka

    Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.