Dobrý den,
Ano, pro léčbu obezity je v současnosti schváleno několik léčiv., která mají lepší účinnost a především lepší bezpečnostní profil než Adipex (to že jeho užívání bylo většinou pacientů vnímáno jako příjemné neznamená, že jeho dlouhodobé užívání je dobré pro zdraví).
Jedním ze schválených léčiv na léčbu obezity je Xenical (Orlistat), který redukuje hmotnost sníženým vstřebáváním tuků ze střeva. Po užívání se výrazně zlepšuje lipidové spektrum, zlepší se citlivost k inzulinu a lék lze podávat dlouhodobě i po dobu 4 let, minimálně však 3 měsíce k zajištění efektu.
Jinou možností je přípravek Mysimba. Jedná se o centrálně působící lék na obezitu. Doporučuje se pacientům jako doplňková léčba k dietě se sníženým obsahem kalorií a při zvýšené fyzické aktivitě v rámci řízení tělesné hmotnosti. Jedná se o velmi účinný lék, který redukuje hmotnost v relativně krátkém čase. Lék má, samozřejmě jako většina léčiv, nežádoucí účinky a může interagovat s ostatními užívanými léky (např. s antidepresivy, léčivy na bolest atd.), ale obecně lze říci, že se jedná o bezpečnou dlouhodobou léčbu obezity.
V současnosti je poměrně oblíbenou možností přípravek Saxenda (Liraglutid). Zvyšuje pocit sytosti, snižuje chuť k jídlu a působí i na centrální úrovni. Jedná se o injekční roztok v předplněném peru. Stejně jako Mysimba je Saxenda nejúčinnější v kombinaci s dietou a cvičením. V praxi pacienti často dosahují velmi výrazných poklesů hmotnosti (možný úbytek i 8kg za měsíc).
Další léčiva jsou např. Xigduo, Synjardy, Jardiance, Forxiga, které působí především principem zvýšení vylučování glukózy z těla.
Všechny výše zmíněná léčiva je možné nasadit po konzultaci s lékařem a jsou vázána na lékařský předpis.
Dále existují i doplňky stravy na pomoc při redukci hmotnosti, v případech vyšších hodnot BMI se jedná spíše o doplňkovou a okrajovou metodu. Lze zmínit např. Diterpex, který přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti, metabolismu lipidů (tuků), potlačení chuti k jídlu. Z doplňků stravy lze vybírat z pestrého množství přípravků - viz kategorie Hubnutí a dieta.
Stejně jako léčiva je pak důležité dodržovat jídelníček a pravidelnou fyzickou aktivitu (aerobní aktivita - pravidelný sport přibližně hodinu třikrát až čtyřikrát týdně dle zdraví a kondice). Naprosto klíčová je úprava jídelníčku, s omezením potravin bohatých na jednoduché cukry, se zařazením dostatku vlákniny, ovoce, zeleniny, proteinů.
S pozdravem,
Pavel Horký
Dobry den v neděli jsem mela nechraneny sex s přítelema a druhy den sem jela pro prášek norpregy akorát ja sem mela pred ovulaci a ten prášek sem si dala po 13hodinach myslíte si ze bych mohla otěhotnět ?
zobrazit odpověďZdravím vás, mám problém s hubnutím od té doby co sem porodila malému sou už 7 měsíců a od té doby nemám vůbec chuť k jídlu moc toho nesním za celé dny nevím proč se to děje ale schodila sem dost kil po porodu sem vážila 50kg a teď vážím 40kg a nemám vůbec žádnou chuť k jídlu navštívila sem svého lékaře ten mě odebral krev a zjistil že jsem chudokrevná takže mi předepsal prášky tardyferon které teď beru dvakrát denně ale to není na chuť k jídlu už si vážněvím rady proto sem teď navštívila vás 🥺
zobrazit odpověďOdborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.