BMI kalkulačka –⁠ je vaše váha v pořádku?

Při cestě za hledáním změny životní stylu jste zcela jistě už někdy zaslechli pojem BMI. Přestože je obecně vnímaný jako strašák v boji za lepší váhu, jeho skutečná role je ve skutečnosti úplně opačná – dokáže vám rychlo-odhadově určit stav vašeho zdraví skrze poměr vaší současné hmotnosti a výšky. Slouží tak jako skvělý indikátor pro zvýšení kvality zdraví a nastavení parametrů, které vám mohou pomoci jak k lepší fyzičce, tak všeobecné pohodě.


Abyste však nemuseli nic složitě počítat na papíře, na Pilulce máte nyní možnost si své BMI spočítat prostřednictvím naší praktické kalkulačky níže.

bmi-kalkulacka

Jak BMI kalkulačku používat?

BMI kalkulačka je obecný nástroj používaný k odhadu tělesného indexu hmotnosti. Pomocí něj si můžete vyhodnotit, zda je váš váhový stav v rámci zdravého rozmezí. Pro její použití vám pouze stačí zadat svou váhu (v kg) a výšku (v cm). Hodnota, která vám vyjde, pak dle následující tabulky spolehlivě určí váš konkrétní stav.

Kalkulačka BMI

 

Co to BMI vlastně je a jak funguje výpočet?

BMI neboli Body Mass Index se z angličtiny dá volně přeložit jako index či měřítko tělesné hmotnosti. Obecně představuje číslo, jehož konkrétní hodnota určuje, zda je vaše váha optimální a úměrná ve vztahu k celkovému zdraví. Výpočet v kalkulačte vaše BMI vypočítá na základě vaši hmotnost a výšky podle následujícího vzorce:

  

 

rozdělovač

Výsledky BMI –⁠ jak na tom jste?

Hodnoty BMI jsou rozdělené do konkrétních rozsahů. Pomocí tabulky níže se můžete podívat, jaký stav váš výsledek značí.
 

Rozsah BMI Úroveň BMI
Méně než 16 Těžká podváha
16–16,99 Střední podváha
17–18,49 Lehká podváha
18,5–24,99 Normální/ideální váha
25–29,99 Nadváha
30–34,99 Obezita I. stupně
35–39,99 Obezita II. stupně (těžká)
40 a více Obezita III. stupně (morbidní)

 

Podvýživa (podváha): Ve vší jednoduchosti se jedná o nedostatek živin v těle, což může vést k úbytku hmotnosti, oslabení svalů, snížení imunity a zhoršení fyzického i duševního stavu. Někdy se na vzniku podváhy také podílí různá onemocnění – ať už jde například o Crohnovu chorobu, jaterní nemoci, onemocnění štítné žlázy, nadbytečný stres či psychické komplikace, které většinou vedou k obecné nechuti k jídlu a nedostatku tělesné váhy přispívají. Vyvážená strava je klíčová pro nabytí svalové hmoty a tím pádem i pro samotnou prevenci podvýživy.
 

Normální hodnota: Hodnota v této symbolizuje optimální stav vaší tělesné hmotnosti.
 

Nadváha: Představuje stav, kdy máte přebytečnou tělesnou hmotnost, což může mít negativní vliv na zdraví. Lidově se dá říci, že „máte kila navíc”. Nadváha je často způsobena nevyváženou stravou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Může se tak zvýšit riziko vzniku různých onemocnění, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, diabetes II. typu nebo kloubní problémy. Pravidelné cvičení v kombinaci s vyváženou stravou je klíčem ke zdravé hmotnosti i k samotné prevenci nadváhy. Váš jídelníček můžete protkat i praktickými doplňky stravy, které vám cestu k optimální váze i zdraví zefektivní.
 

Obezita a těžká/morbidní obezita: Obezita jako taková je přímým, avšak vyšším, příbuzným nadváhy. Oproti ní se však toto stádium projevuje výrazně přebytečnou tělesnou hmotností, což může mít ještě negativnější důsledky pro zdraví. Obvykle je způsobena nadměrným příjmem kalorií a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Někdy však mohou být jejím původcem rovněž i různá onemocnění – například špatná funkce štítné žlázy, hormonální změny nebo dokonce cukrovka.

Obezita, především těžká a morbidní, výrazně zvyšuje riziko vážných onemocnění, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, diabetes II. typu, některé typy rakoviny a další. Pro její zvládání je důležité zařadit do svého každodenního rytmu základy zdravého životního stylu – upravte svůj jídelníček vyváženou stravou a pravidelně si dopřávejte cvičení či jinou fyzickou aktivitu.

Ohledně obezity si také můžete poslechnout více v díle našeho pravidelného podcastu Životozprávy.

rozdělovač

Faktory ovlivňující BMI

Je však třeba brát v potaz, že hodnota BMI jako taková je pouhým indikátorem a představuje takzvaný „hrubý nástřel" – do tělesné hmotnosti se zde totiž nebere v úvahu skutečnost, zda se jedná o tuk či svaly. V rámci interpretace výsledků je tedy důležité si uvědomit, že například pro sportovce nebo kulturisty, jejichž tělesnou hmotnost tvoří především svaly namísto tuku, není význam BMI tak důležitý a je v těchto případech spíše zkreslený.

 

Stejně tak je třeba brát v potaz další dva aspekty – pohlaví a věk. Tyto faktory totiž mají vliv na tělesnou skladbu nejpodstatnější vliv. Muži i ženy mají jinou hormonální hladinu, přičemž je do této roviny ohledně pohlaví nutné započítat také individuální genetické predispozice. BMI tedy neberte jako nejpřesnější ukazatel zdravotního stavu. V jistých směrech může hrát roli i etnicita, a to z důvodu obecných genetických předpokladů v závislosti na oblasti a podmínkách, ze kterých daný člověk pochází.

 

BMI u dětí

Přestože se tento index u dětí a dospívajících počítá stejným způsobem, je třeba výsledky správně interpretovat, a to převážně vzhledem k již zmíněnému faktoru u jeho výpočtu –⁠ věku. U mladistvých je totiž třeba brát v potaz skutečnost, že jejich tělo prochází konstantním vývinem. Věk proto, s ohledem na výše uvedené, u nich hraje tu nejpodstatnější roli, a tak se v pubertě tudíž nedá plnohodnotně kategorizovat, jako tomu je u dospělých – především vzhledem k konstantním tělesným změnám, které mohou být způsobeny, kromě stravy, například právě hormonálním vývojem. BMI u dětí a dospívajících je tak třeba brát s rezervou a ohledně jejich zdravotního stavu se v případě komplikací poradit s lékařem.

Věděli jste, že...?

Průměrná hodnota BMI u Čechů je 25,2, přičemž obezitou jich trpí zhruba 18,5 %? Ta je více rozšířená u mužů než u žen. 

Zdroj: czso.cz/csu/sto­letistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim

Jak ovlivnit své BMI?

Ačkoli může být vaše BMI ovlivněno vícero okolnostmi, existují obecná doporučení, jak tuto hodnotu dostat na přívětivější úroveň. Ta se zpravidla točí kolem zahrnutí zdravé výživy a fyzické aktivity do vašeho denního režimu. Pochopitelně není nic třeba brát do absolutních extrémů. Ve vší jednoduchosti –⁠ efektivní vliv na váš BMI mohou mít v tomto ohledu především dílčí kroky, takzvané „babysteps”. Abyste dosáhli vyváženého či vámi vytyčeného BMI, připravili jsme pro vás několik tipů:

strava
 • Vyvážená strava: Zvolte rozmanitou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, bílkoviny z různých zdrojů a zdravé tuky. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků.
   
 • Kontrolované porce: Snažte se kontrolovat velikost porcí a naslouchat pocitům sytosti. Mějte na paměti, že i při zdravé stravě je nadměrný příjem kalorií nevhodný.
   
 • Pravidelná fyzická aktivita: Zapojte se do pravidelného cvičení, které kombinuje aerobní aktivity (jako chůze, běh, plavání) s posilováním svalů. To pomůže spálit kalorie, nabírat svalovou hmotu a zlepšit celkovou kondici.
   
 • Hydratace: Pijte dostatek vody. Hydratace je důležitá pro normální funkci metabolismu a trávení.
   
 • Zdravý životní styl: Dostatek spánku a zvládání stresu jsou také klíčové faktory. Výrazný spánkový deficit může ovlivnit hladinu s příslušných hormonů, ale také například chuť k jídlu.
   

Snažte se o změny životního stylu, které jsou udržitelné na dlouhodobé bázi. Rychlé a krátkodobé diety často nepřinášejí trvalé výsledky.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová?

„Hodnota BMI je univerzální a jednoduchý nástroj pro určení statistického porovnání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Tento indikátor má však své omezení, protože nebere v úvahu celou řadu dalších faktorů, jako je distribuce tělesného tuku, svalová hmota, věk nebo pohlaví. 

 

Pro sportovce a osoby s vysokým podílem svalové hmoty, může BMI poskytovat zkreslený obrázek. Mělo by být použito pouze jako první hrubý screening, ale pro podrobnější posouzení tělesného složení doporučuji další metody, jako například měření podkožního tuku, bioimpedanci (InBody) nebo metodu DEXA.“

 

 

rozdělovač
plus care

Mějte přehled o svém zdraví s aplikací Plus Care

Plus Care je mobilní aplikace, která má za cíl jediné –⁠ efektivně podpořit vaše zdraví prostřednictvím aktivního přístupu. Umožní vám snadno vyhledat lékaře podle vašich potřeb a preferencí. Pohotově také o lékařích poskytne potřebné informace a pomůže vám v oblasti prevence a zdravé životosprávy. Sleduje aktuální benefity nabízené vaší zdravotní pojišťovnou a dokáže zmodelovat kreativní pohybové soutěže, které vás namotivují k aktivnějšímu životnímu stylu.

Často kladené otázky ohledně BMI

Výpočet BMI a jeho užívání může sloužit velmi užitečný ukazatel. Nicméně jeho užívání i to, jak se poprat s daným výsledkem, občas vytváří prostor pro nejasnosti či otázky. Níže naleznete odpovědi na ty nejčastější dotazy ohledně BMI. 
 

Jaké je normální BMI?

Normální BMI se pohybuje mezi 18,5 a 24,9. Tento rozsah naznačuje, že váha je v souladu s výškou a představuje nižší riziko některých zdravotních problémů, jako je cukrovka či srdeční choroby. Je však třeba mít na paměti, že BMI je pouze hrubým ukazatelem a nebere v úvahu složení těla, jako je podíl svalové hmoty versus tukové tkáně.
 

Jak poznám, že mám nadváhu?

Příznaky nadváhy mohou zahrnovat zvýšenou únavu, obtíže při fyzické aktivitě, nezdravý vzor stravování a zvýšenou náchylnost k některým onemocněním. Pokud je váš BMI nad 24,9, může to naznačovat nadváhu. Nicméně je důležité konzultovat se zdravotním odborníkem, aby byl proveden komplexnější posudek.
 

Jak začít s hubnutím?

Pokud máte za cíl zhubnout, je klíčové zvolit postup, který je dlouhodobě udržitelný a zdravý. Začněte tím, že si stanovíte realistické cíle, které zahrnují kombinaci vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity. Konzultace se specialistou, jako je dietolog či trenér, vám může pomoci sestavit vhodný plán hubnutí.

Shrnutí a závěr

BMI, neboli index tělesné hmotnosti, je jednoduchý nástroj používaný k odhadu množství tělesného tuku člověka na základě jeho hmotnosti a výšky. Pro běžné lidi slouží jako základní ukazatel zdravotního stavu, ale neměl by být jediným měřítkem zdraví. BMI může být nepřesné u lidí s vysokou svalovou hmotou nebo u těch, kteří jsou velmi vysocí nebo nízcí. Ačkoliv může tento ukazatel naznačovat možná zdravotní rizika spojená s nadváhou nebo obezitou, jako jsou srdcové nemoci či diabetes, důležité je také zvážit další faktory – stravovací návyky, fyzickou aktivitu a celkovou kondici. Pro hlubší pochopení zdravotního stavu je doporučeno vše konzultovat s lékařem.

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.