Jak se zbavit stresu?

Poznejte, co dělá stres s vaším tělem a jak jej nejlépe zvládat.

Stres je nevyhnutelnou součástí života. Jde o přirozenou reakci našeho těla, která nám dokáže pomoct překonat náhlé krize, ale dlouhodobě nám spíše škodí. Zde se dozvíte, co přesně se děje v těle při stresu a jak se s jeho projevy vypořádat.

Posilněte svůj organismus proti dopadům stresu

pilulka

Co je to stres?

Definice stresu podle Hanse Seyleho, otce moderního výzkumu stresu, je: „Stres je soubor reakcí organismu na vnitřní nebo zevní změny narušující normální chod funkcí organismu.” Existuje negativní stres (distres), ale také pozitivní stres (eustres), který bývá často vyhledávaný třeba při sportu a závodění, kdy podpoří tělo k lepšímu výkonu. Náš organismus se snaží zachovat rovnováhu a pokud přijde faktor, který rovnováhu zcela narušuje, pocítíme jako následek stres.

 

 

V lidském těle je od pradávna zakódována reakce boj x útěk, kdy se člověk musel rychle rozhodnout, zda se zvířetem či nepřítelem bude bojovat nebo pro něj bude bezpečnější utéct. Při této reakci se spouští mnoho tělesných pochodů: zrychlení tepu, aktivace sympatiku, upozadění trávicích mechanismů, aktivace hypotalamu, hypofýzy a nadledvin zároveň s produkcí stresových hormonů adrenalin, noradrenalin, kortizol a kortizon. 

 


Cílem stresové reakce je utlumit méně potřebné procesy a posílit naopak ty, které nás ze stresové situace co nejrychleji dostanou zpět do rovnováhy. Pokud je však stresová situace dlouhodobá, nerovnováha organismu se prohlubuje – návrat do normálu bude čím dál těžší a projevy stresu intenzivnější.

pilulka

Spouštěče stresu (stresory)

Stresovou reakci vyvolají tzv. stresory. Jde o spouštěče stresu, které jsou pro každého velmi individuální. Záleží totiž na všem, co tvarovalo vaši osobnost – výchova, prostředí, jakým stresorům jste byli vystavování v dětství, jak stres zvládali dospělí ve vašem okolí a mnoho dalšího. Pokud jsou navíc zapojeny traumatické faktory, reakce na stres mohou být silnější a velmi omezující.

 

 

Mezi běžné spouštěče stresu patří zaměstnání, kde například nejste spokojeni, jsou na vás kladeny vysoké nároky nebo máte rozepře s kolegy či vedením. Stres v práci může být do jisté míry normální, ale dlouhodobě představuje pro tělo velký nátlak, jelikož nemá možnost se vrátit do vyváženého stavu.

 


To samé platí u sociálních faktorů, kde mezi typické spouštěče patří konflikty v osobních vztazích, mezi dětmi a rodiči, nebo třeba šikana ve škole. Psychické faktory jsou často spojeny s povinnostmi a zodpovědností, jako je finanční situace, zkoušky ve škole, dodržování různých termínů aj. Stres mohou spustit i fyziologické faktory (onemocnění, nepohodlí) nebo naše prostředí (hluk, příliš vysoká nebo nízká teplota).

Stresový hormon kortizol: co dělá stres s tělem?

Co je kortizol? Hormon produkovaný kůrou nadlevin, jehož hladina je zvýšená při stresu a v těhotenství. Hlavní funkce kortizolu je zajistit při stresové situaci dostatek glukózy pro mozek, aby měl potřebnou energii vyřešit situaci

 

 

Zvyšuje krevní tlak, stimuluje rozpad tuků a štěpení bílkovin. Má protizánětlivý účinek, potlačuje imunitní reakce (proto je zhoršená imunita při dlouhodobém stresu) a napomáhá toleranci bolesti (při akutním stresu na bolest zapomenete, jelikož se ozvou instinkty nutné pro přežití).

 

 

Pokud máte podezření, že máte dlouhodobě vyšší množství kortizolu, vyšetření se běžně provádí z 24hodinového odběru moči (kvůli kolísání hladiny hormonu během dne).

 

kortizol

Projevy stresu

Jak se projevuje stres? Asi to známe všichni. Začnete se potit, klepat, bolí vás břicho nebo hlava, nedokážete se soustředit a negativně to ovlivňuje jak vaše výkony, tak při dlouhodobém působení i každodenní činnosti.

 

 

Příznaky stresu se dají rozdělit na psychické a fyzické. Mezi negativní psychické projevy patří frustrace, strach, pocity viny a studu, nebo ve vážnějších případech úzkosti a deprese.

 

 

Fyzické příznaky stresu se mohou projevit takřka po celém těle. Vzhledem k probíhající stresové reakci je přirozené mít vysoký krevní tlak ze stresu, stejně jako špatné dýchání z důvodu rychlého nastartování organismu. Jelikož je do reakce zapojeno mnoho hormonů, jejich nerovnováha může vést až ke stresové inkontinenci, hubnutí ze stresu nebo vynechání menstruace ze stresu, který je na ženu dlouhodobě vyvíjen. 

 

 

Mnoho fyzických příznaků je navíc propojeno domino efektem – stres vás donutí se přejídat nebo pít více alkoholu, což vyvolá potíže s trávením nebo zhoršení pokožky, a to dále zhoršuje stres a další příznaky se nabalují na sebe…

 

kuze

Kožní problémy ze stresu a vypadávání vlasů

Hormonální výkyvy a zvýšená produkce kortizolu může vyvolat změny na pokožce nebo zhoršit již existující kožní problémy. Akné ze stresu patří mezi nejběžnější projevy, může se však objevit také kopřivka, vyrážka nebo dojde ke zhoršení ekzémů a lupénky

 

Také nepřiměřené vypadávání vlasů je opožděným projevem silného stresu. Výkyvy v organismu působí na běžný cyklus růstu vlasů. Efekt se projeví až za 2–3 měsíce po začátku stresové situace, kdy můžete zaznamenat zvýšené padání vlasů.

 

traveni

Trávicí obtíže ze stresu

Problémy s trávením způsobené stresem se u lidí liší. Při velmi intenzivním stresu, který spustí reakci boj x útěk, se může trávení výrazně zpomalit nebo i zastavit, aby veškerá tělesná energie šla do boje nebo útěku ze situace. Méně intenzivní stres často způsobuje bolest břicha nebo žaludku, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, nadýmání nebo zácpu. Dlouhodobý stres může vést i k tvorbě žaludečních vředů, 


Nejtypičtější je však průjem ze stresu nebo nervozity. Můžete průjem zastavit přípravky jako je Imodium, respektive pomocí látky loperamid, která zpomaluje činnost střev. Vzhledem k tomu, že příčina průjmu ze stresu není infekčního původu, jsou tato léčiva nejvhodnějším řešením.

slinivka

Bolest slinivky ze stresu

Kromě žaludku můžete zaznamenat bolest slinivky ze stresu a bolest hlavy. Obzvlášť slinivka je náchylná na hormonální změny z dlouhodobého stresu a psychického vypětí. Pokud k nim navíc přibude nadměrné pití alkoholu a konzumace tučného jídla, máte zaděláno na zánět slinivky (pankreatitida).

hubnuti

Hubnutí ze stresu a vliv na menstruaci

Zvýšená hladina kortizolu vede spíše k přejídání a choutkám na něco sladkého, proto spousta lidí vlivem stresu přibírá. Pak je tu ovšem ta druhá skupina, které stres vyvolává ztrátu chuti k jídlu a zrychlení metabolismu, což naopak vede k nechtěnému hubnutí.

 

Ke ztrátě menstruace ze stresu může dojít ve dvou případech. Náhlý úbytek hmotnosti a nedostatečný příjem kalorií nedává tělu dostatek energie, čímž může dojít k oslabení nebo vynechání menstruace. Kortizol a hormonální výkyvy však vedou také ke ztrátě menstruace ze stresu. Tělo zkrátka vyhodnotí proces menstruace jako nepotřebný pro zvládnutí stresové situace a vrátí ji, až se bude dostávat zpět do rovnováhy.

Co k tématu říká naše odborná specialistka Mgr. Dominika Zourková?

„Ke snížení napětí v těle je vhodné dlouhodobě užívat hořčík. Při výběru hořčíku je důležité dbát na kvalitu přípravku a jeho schopnost být efektivně vstřebáván organismem."

 

Dlouhodobý stres a jeho dopad na zdraví

Chronický stres vzniká při dlouhodobém působení stresorů. V těle je dlouhodobě zvýšená hladina stresových hormonů, které potlačují mimo jiné obranyschopnost organismu. Bez zásahu to může vyeskalovat do chronických onemocnění a trvalých problémů jak s psychickým, tak s fyzickým zdravím. Mezi nemoci ze stresu patří různá psychosomatická onemocnění, např. atopický ekzém, astma nebo chronické bolesti břicha, zad a hlavy. Při těchto problémech je nejlepší vyhledat odbornou pomoc psychologů.

Akutní stresová reakce a posttraumatická stresová porucha

Obě poruchy jsou velmi závažné a k jejich spuštění vede velmi silný psychický nebo fyzický stres vlivem traumatického zážitku, který bývá spojen s přímým ohrožením jedince nebo blízkých osob. 

 

Akutní reakce na stres je krátkodobá, přejde po několika hodinách až dnech a není podmínkou, aby jí předcházelo psychické onemocnění. Dochází k dezorientaci, zúženému vnímání, tělesné ztuhlosti nebo naopak útěkové reakci, dále nastává zvýšení tepové frekvence, pocení nebo třes. Mezi příčiny patří např. autonehoda.

 

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je opožděná reakce na emočně náročnou a extrémně stresující událost. Projeví se až po několika týdnech, kdy člověka sužují nespecifické úzkostlivé pocity. Následuje nejtypičtější příznak – opakované prožívání traumatické události v myšlenkách nebo snech. Živé vzpomínky na trauma může vyvolat cokoliv, co člověku událost byť jen vzdáleně připomene. Člověk s PTSD může neustále pociťovat vysokou míru napětí a stresu s potížemi určit jejich příčinu. Může také být neustále ve střehu, mít problémy se soustředěním nebo prožíváním pozitivních emocí. Tato porucha vyžaduje léčbu pomocí psychoterapie a případně také léků. Podle statistik taková léčba vede až třetinu pacientů k životu bez vážných příznaků PTSD, skoro polovina pak zaznamená výrazné zmírnění obtíží.

 

Pokud jste si prošli traumatickým zážitkem, neváhejte kontaktovat psychologa a absolvovat psychoterapii. Léčba má smysl: naučí vás zvládat fyzické příznaky, vyrovnat se s negativními zážitky a vést celkově spokojenější život. Když si zlomíte nohu, jdete k lékaři. Když něco ublíží vašemu duševnímu zdraví, jednejte stejně a vyhledejte psychologa.

 

pilulka

Kofein, stres a kortizol

V posledních letech je spojitost kofeinu a kortizolu předmětem mnoha studií. Je prokázáno, že kofein zvyšuje jeho produkci a uměle tak narušuje jeho biorytmus (ráno jsou hladiny hormonu největší).

 

Když si dáte kávu, cítíte se ještě více ve stresu? Může to být způsobeno i dodáním energie a zvýšením srdeční frekvence, která je při stresu už tak vysoká. Největší nárůst kortizolu je pozorován ve spojení s kofeinem (buď v kávě a čaji nebo i v produktech určených ke konzumaci před tréninkem), intenzivním cvičením a stresovou situací. Po určité době se sice hormon odbourá, ale v jednu chvíli je to pro tělo velmi vysoká zátěž.

Co pomáhá na stres a snížení hladiny kortizolu?

Jediným řešením jak odbourat stres je přijít na jeho příčinu a snažit se ji nějak změnit nebo na ní zapracovat. Léky ani bylinky to za vás nevyřeší, ale můžou pomoct alespoň ke zklidnění organismu.

 

Mezi časté tipy pro zmírnění stresu patří cvičení a pohyb. Některé studie uvádí, že po vysoce intenzivním cvičení je hladina kortizolu zvýšená, především, když jste už před cvičením ve stresu. Z tohoto důvodu se doporučují spíše pomalejší cvičení, při kterých se soustředíte na konkrétní pohyby a vše provádíte vědomě.


Úspěch meditace proti stresu spočívá ve zklidnění dechu, uvolnění napjatého svalstva a zpomalení toku myšlenek. Jóga proti stresu funguje na stejném principu a ještě zahrnuje příjemné protažení.

pohyb

Zvládání stresu zaměřením na emoce vs. na stresory

Některé studie rozdělují zvládání stresu na dvě hlavní metody:

 

1. Zaměření se na emoce

Někdy člověk nechce nebo nemůže jít rovnou po příčině a spouštěči stresu. V tom případě mu zůstanou pouze stresem vyvolané emoce, jako je frustrace, úzkostlivé pocity, strach, smutek, vina, nebo stud. Snaha zaměřit se na minimalizaci špatných pocitů může být i jediná metoda, jak se stresem vypořádat, když jeho příčinu nedokážete ovlivnit.

 

Mezi efektivní strategie patří psychoterapie, psaní deníku, meditace, jóga, sdílení pocitů svým blízkým a zaměstnání hlavy nějakou jinou činností, např. četbou, prací, fyzickou aktivitou či sledováním filmů. Je však třeba si dávat pozor. Ke strategiím zaměřeným na emoce patří také pití alkoholu, užívání léčiv a drog, potlačování negativních emocí a přílišné zaměření na rozptylující činnosti (např. nepřiměřené pracování od rána do večera). 

 

 

2. Zaměření se na stresory a příčiny

Pokud je to ve vaší moci a povaze, můžete jít rovnou k jádru problému a snažit se minimalizovat stresory. Když jsou zdrojem stresu třeba blížící se termíny, řešením bude zlepšit svou organizaci času a dostatečně se připravit na splnění úkolu. Stresuje-li vás práce, můžete dát výpověď a jít za lepším, nebo přijít s návrhem, co by vám pomohlo se v práci cítit lépe. 

 

Říkáte si: “To není tak jednoduché…”? Přesně tak, není. Ačkoliv je tato metoda zaručeně efektivní, ne vždy vám životní okolnosti dovolí jen tak opustit zaměstnání, vyřešit finanční potíže nebo odevzdat včas úkol. 

 

Proto je důležité správně identifikovat zdroje stresu a vyhodnotit, které z nich dokážete ovlivnit a které ne. Pak zvolte metodu, která vám funguje nejlépe.

 

pilulka

Jak zvládat stres v práci? Pár praktických rad, jak na stres

Protože stres v práci patří mezi nejtypičtější stresové situace, na základě informací z článku vám shrneme pár praktických rad pro konkrétní situaci:

 

  1. Poznejte své stresory. Co přesně ve vás stres momentálně vyvolává? Zkuste se zamyslet, co je opravdovým jádrem problému. Je to napětí mezi vámi a kolegy? Nezvládáte množství úkolů, které jsou vám přidělovány? Frustruje vás poměr mezi množstvím práce a platovým ohodnocením?
  2. Rozdělejte je na ovlivnitelné a neovlivnitelné. Zvažte, zda je možné vaše zdroje stresu ovlivnit nějakou akcí a vytvořte si na ně plán. Např. požádání o zvýšení platu nebo návrh plánu, jak lépe rozdělit množství práce mezi ostatní kolegy. 
  3. Reagujte na ovlivnitelné věci. Začněte aktivně pracovat a realizovat vaše plány. Připravte si třeba důvody, proč si zasloužíte větší plat. Předveďte v práci svůj návrh na zlepšení pro vás frustrujících faktorů. Už samotná práce na řešení vám přinese úlevu. Co teprve, až se plán vydaří?
  4. Reagujte na své emoce u neovlivnitelných věcí. Možná některý z vašich akčních plánů nevyjde nebo zjistíte, že okolnosti neovlivníte. Abyste nezůstávali plni negativních pocitů, vyzkoušejte některé ze strategií popsaných výše. U osobních konfliktů mějte na paměti, že jediné co můžete dělat, je být laskaví. Nikdy nevíte, co se u ostatních ve skutečnosti děje.
  5. Svěřte se, postěžujte si. Když se vypovídáte blízké osobě o neovlivnitelných věcech, značně se vám uleví. Vaši blízcí pak mohou sdílet vaše pocity, nabídnout jiný úhel pohledu nebo dokonce přijít na řešení, které vás nenapadlo. Nebojte se však také svěřit svým kolegům nebo nadřízeným, ať jen tiše netrpíte. Je lepší se ozvat dříve, než se negativní emoce nakupí a dojde k výbuchu.
  6. Je to jen práce. Také myslete na fakt, že vaše práce není celý váš život. Udržujte si nadhled a odstup. Práce jde změnit, jde najít novou, rekvalifikovat se, změnit obor. Přechod mezi zaměstnáními je také zdrojem stresu, ale pokud pak povede k dlouhodobé spokojenosti, bude to stát za to.
  7. Dýchejte do břicha. Pokud budete aktivně čelit stresové situaci, praktikujte brániční dýchání. Pomáhá snižovat tlak, zmírnit příznaky úzkosti a obecně zklidňuje mysl. Dýchat do břicha jde navíc velmi diskrétně, ale můžete také pro tento účel odejít stranou. Uvolněte ramena, krk a hlavu. Pomalu se nadechujte nosem tak, aby se vám zvedalo břicho a ne hrudník. Na pár vteřin zadržte dech a následně udělejte co nejdelší výdech.

Adaptogeny (ženšen, ashwagandha)

Způsobem jak snížit kortizol je využití adaptogenů. To jsou byliny používané v tradiční čínské medicíně a ajurvédě.

 

  • zvyšují odolnost organismu na stres (ovlivňují množství produkovaných stresových hormonů) a pomáhají tělu se adaptovat na vnější podmínky
  • ashwagandha (zvýšení odolnosti)
  • ženšen (studiemi prokázané snížení stresu a zlepšení paměti)
pilulka

Bylinky a esenciální oleje

Bylinkami obsaženými v čajích na zklidnění bývají často: heřmánek, levandule a kozlík lékařský. Jejich schopností lze využít i prostřednictvím aromalamp a esenciálních olejů. Levandule je známá také jako pomocník pro snadnější usínání a lepší spánek.

pilulka

Doplňky stravy

Mezi skvělé doplňky stravy a vitamíny pro nervovou soustavu, práci se stresem a zlepšení pozornosti patří komplex vitamínů B. Na podporu nervové soustavy, zlepšení spánku a míry podrážděnosti je také ideální hořčík.

Zdroje

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/28640972/

https://www.ma­yoclinic.org/tes­ts-procedures/stress-management/abou­t/pac-20384898

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/post-traumatic-stress-disorder/symptoms-causes/syc-20355967

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.