Chcete-li nabrat svalovou hmotu, dejte tělu impuls ke změně. Silovými tréninky v posilovně s činkami a na strojích vaše tělo pochopí, že pokud má takovou zátěž zvládat, musí se na to připravit – růstem svalové hmoty a přizpůsobit se.
Aby vaše tělo mělo z čeho budovat svalovou hmotu, potřebuje dostatek živin a energie. A základním prvkem k budování svalové hmoty jsou proteiny, které je důležité přijímat zejména při zvýšené zátěži a dietách.
Nepodceňujte ani dostatek regenerace, bez které svaly neporostou tak, jak byste chtěli ani kdybyste se ve fitku udřeli. Důležitými body pro regeneraci svalů po náročném tréninku jsou spánek, pitný režim, dostatečný příjem vitamínů a minerálů, vyvážená strava, strečink a masáže.
Zástupci z řad veganů nemusí zoufat, i na ně výrobci suplementů myslí. A to v podobě veganských proteinů, jako jsou hrachové, konopné, rýžové a další. Největší chybou ale je sáhnout po jednosložkovém vegan proteinu, neboť nebude obsahovat kompletní spektrum aminokyselin. Je tedy dobré tyto proteiny vhodně namíchat, např. rýžový protein + hrachový protein (obilovina a luštěnina), nemíchejte spolu např. kombinaci sójový a hrachový (luštěnina a luštěnina), zde se pak výsledek míjí s účinkem, protože tím limitujete doplnění potřebné aminokyseliny…
Spánek je nosným pilířem svalové regenerace. Můžete ve fitku dřít jak chcete, bez dostatečného kvalitního odpočinku svaly neporostou. Během spánku totiž dochází k produkci anabolických hormonů, které obnovují namožená a poškozená svalová vlákna. Během spánku se taktéž vyplavují všechny škodlivé látky, viry a bakterie a budují se nové buňky. Adekvátní délka spánku je 6 – 8 hodin.
Stejně jako budování svalů si žádá nějaké to sebezapření a dřinu, tak i náprava nepřijde sama z čistého nebe. Nespoléhejte jen na další suplementy a jiné doplňky stravy a raději pro své tělo něco sami udělejte. Osvědčeným krokem k rychlejší regeneraci je otužování. Obrníte tak imunitní systém, zvýší se vám hladina testosteronu (s čímž souvisí i nárůst svalové hmoty) a mnoho dalších benefitů, které byste ani nečekali.
Stejně jako otužování i saunování přináší našemu tělu celou škálu blahodárných účinků. Zlepšuje imunitu, zrelaxuje nervový systém, působí detoxikačně na organismus a díky snížení činnosti červených krvinek lépe působí na spalování tuků. Pokud delší dobu máte problém s regenerací, tak honem do sauny.
Kvalitní masáž by si měl čas od času dopřát každý. I ti, kdo sportu zrovna neholdují a obzvláště ti se sedavým povoláním. Základním účinkem každé masáže je zbavení stresu a napětí. Nejen, že se příjemně zrelaxujete. Navíc dojde k prokrvení svalů a končetin, po náročném tréninku zmírníte i únavu centrálního nervového systému.
Vitamíny a minerály pomáhají k normální činnosti svalů, urychlují jejich regeneraci a ovlivňují všechny základní metabolické procesy v těle včetně imunity. Nejvíce spotřebovávanými vitamíny při zvýšené fyzické zátěži jsou vitamín C a vitamíny B (B-komplex).
První dávka BCAA se doporučuje hned ráno po probuzení. Jde o jedinou bílkovinu, kterou dokáže vaše tělo nalačno strávit – nastartuje metabolizaci bílkovin a tím vám zajistí energii na zbytek dne. Tato ranní dávka by měla být cca 5 g. Jako ochranu svalové hmoty si další dávku dejte před náročným tréninkem, v závislosti na délce a obtížnosti tréninku by měla činit 5 – 10 g. Aby se vaše svaly lépe regenerovaly, ihned po tréninku si dejte opět dávku cca 5 g. Nejlépe se držte doporučeného dávkování na obalu od výrobce.
Jako copywriterka mám za sebou více než osm let zkušeností v oblasti zdravého životního stylu. Dlouhodobě se věnuji psaní zajímavých a originálních textů, které pomáhají lidem i firmám dát zdravému životu přinejmenším alespoň šanci. Ve volném čase si vedle sportu užívám i relaxační aktivity, jako je četba, malování a hraní na klavír.