Covid-19:
příznaky, léčba a časté dotazy

Covid-19 obrátil svět vzhůru nohama. Na změny jsme si všichni museli zvyknout a zdá se, že tato vysoce nakažlivá nemoc jen tak nevymizí. Naopak je možné, že se stane součástí sezónních onemocnění, podobně jako klasická chřipka. Zde najdete přehled všeho potřebného, co je dobré vědět o koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci covid-19.

Obsah

  1. Co je covid-19?
  2. Jaké má covid-19 příznaky?
  3. Inkubační doba – za jak dlouho se covid-19 projeví po rizikovém kontaktu?
  4. Jaký je průběh covidu-19?
  5. Jak poznat covid-19?
  6. Covid-19 léčba – co mít v lékárničce?
  7. Jaký je počet nakažených covidem-19 v Česku?
  8. Koronavirus u dětí – jaký má průběh?
  9. Jak probíhá covid-19 v těhotenství nebo při kojení?
  10. Prevence covidu-19 – jak se chránit před infekcí?

Doplňte si lékárničku

pilulka

Co je covid-19?

Covid-19 je nemoc způsobená koronavirem SARS-CoV-2, patřící do skupiny RNA virů. Tyto viry často kolují mezi zvířaty, ale i člověk se poměrně běžně potýká s onemocněními dýchacích cest způsobenými právě RNA viry. Covid-19 se poprvé objevil na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Má se za to, že zdrojem nákazy bylo zvíře z místního trhu. Samotný název je složeninou z anglického coronavirus disease 2019 (tedy koronavirové onemocnění 2019).

 

Šíří se vzduchem při blízkém kontaktu s nakaženou osobou. Infekční člověk šíří drobné kapičky a aerosoly s virem, které se pak mohou dostat do očí, nosu nebo úst jiné osoby. Je také možné se nakazit kontaktem s kontaminovaným povrchem, ale nejde o dominantní metodu přenosu (např. kliky, madla ve veřejné dopravě, tlačítka ve výtahu).

 

SARS-CoV-2 je vysoce nakažlivý a jeho projevy jsou různorodé; můžete při osobním kontaktu někoho nakazit i dva dny před tím, než se u vás projeví první příznak. Avšak i poté je průběh všelijaký – příznaky jsou chřipkové i neurologické povahy, mohou být různě intenzivní a mít rozdílné následky.

Jaké má covid-19 příznaky?

Nejčastější příznaky:

 

Časté příznaky:

  • rýma, ucpaný nos
  • zimnice
  • lehká dušnost
  • ztráta čichu nebo chuti
  • bolest hlavy
  • bolest svalů nebo kloubů
  • bolest v krku

Méně obvyklé příznaky:

  • vlhký kašel
  • závratě
  • průjem
  • svědivá vyrážka
  • zarudlé nebo podrážděné oči, zánět spojivek
  • covidové prsty (zarudnutí a někdy otok na prstech na nohou) 

 

Závažné příznaky:

  • silná dušnost
  • silný, neustávající tlak na hrudi
  • silná bolest na hrudi
  • ztráta řeči nebo zmatenost
  • vykašlávání krve

Inkubační doba - za jak dlouho se covid-19 projeví po rizikovém kontaktu?

Covid-19 se může projevit od 2 až do 14 dní po kontaktu s nakaženým člověkem, avšak průměrná inkubační doba je 5 až 6 dní. Současná data také naznačují, že se inkubační doba liší podle varianty viru – varianta delta se průměrně projevila za 4 dny, omikron už za 3 dny. V září 2022 byl dominantní variantou koronaviru stále omikron a jeho mutace (BA.5 a BA.4)­. Poslední zaregistrována mutace v roce 2023 byla pirola.

Jaký je průběh covidu-19?

Jakým způsobem u vás bude probíhat onemocnění covid-19 záleží na celé řadě faktorů, jako je hladina protilátek z očkování nebo prodělání covidu-19, stav imunitního systému, oslabení těla jiným závažným onemocněním a jak moc velké dávce viru jste byli vystaveni.


Lehký průběh covidu-19 může obnášet některé z těchto příznaků: horečka, suchý kašel, únava, dušnost, bolest svalů a kloubů, případně průjem, nechutenství, zvracení, někdy ztráta chuti nebo čichu. V takovém případě postačí domácí léčba do doby, než se cítíme opět ve své kůži. Nezapomeňte sledovat a dodržovat aktuální zákonná opatření týkající se domácí izolace.


Těžký průběh covidu-19 je nejpravděpodobnější u osob s tzv. rizikovými faktory. Jde o předchozí komplikace, které mohou výrazně bránit organismu, aby úspěšně bojoval s virem. Do rizikových skupin patří:

 

  • Osoby nad 65 let
  • Osoby s chronickým onemocněním srdce, plic, ledvin, dýchacího systému nebo nervového systému
  • Osoby potýkající se s cukrovkou, obezitou, vysoký tlakem, historií infarktu
  • Osoby s oslabenou imunitou, např. po léčbě nádorového onemocnění
  • Kuřáci a těhotné ženy

 

Při těžkém průběhu může být nutná hospitalizace, často až na jednotce intenzivní péče. Onemocnění totiž zasáhne plíce, může se objevit trombóza, postižení srdce či ledvin, encefalitida a další komplikace. Očkování výrazně pomáhá zmírnit průběh nemoci a snížit riziko hospitalizace, proto by ohrožené skupiny neměly s očkováním a posilovacími dávkami otálet.

Jak poznat covid-19?

Hned, jak se necítíte ve své kůži, sledujte své symptomy. První příznaky se podobají chřipce, zpozorněte však, pokud se objeví suchý kašel, horečka, dušnost, nebo bolesti svalů a kloubů. Bez testování ale covid-19 s jistotou nepoznáte, snad pouze v případě ztráty čichu nebo chuti je opravdu pravděpodobné, že máte koronavirus. Spektrum příznaků je ovšem tak široké, že by se antigenní test měl stát součástí vaší domácí lékárničky.

Covid-19 léčba – co mít v lékárničce?

Léčba covidu-19 jako takového zatím není, léčit se dají pouze symptomy nemoci. Zavolejte svému lékaři pro doporučení, případně léky na předpis. Na lehký průběh si však často vystačíte s volně dostupnými léčivými přípravky, které běžně užíváte při chřipce a nachlazení.

 

Jaký je počet nakažených covidem-19 v Česku?

Pro aktuální počet nakažených v Česku sledujte stránky ministerstva zdravotnictví. Zkraje roku 2022 zažilo Česko zatím nejsilnější vlnu covidu-19 od začátku pandemie – hned první den měsíce února přibylo rekordních 57 tisíc nových případů nákazy. S nástupem jara však čísla výrazně spadla a během léta šlo o pár set případů denně. V době vzniku textu jsme na konci podzimu 2023 a čísla se drží kolem 2300–2500 za den. 

Koronavirus u dětí – jaký má průběh?

Děti a novorozenci jsou často úplně bez příznaků nebo s mírným průběhem nemoci. Mezi typické příznaky covidu-19 u dětí patří kašel, horečka, bolest hlavy, rýma a bolest v krku, dále ucpaný nos a bolest svalů. Pro děti jsou výrazně častější tzv. covidové prsty. 

 

Měli byste si tedy vystačit s běžnými léčivými přípravky na chřipku, kašel a bolest – pro malé děti většinou ve formě čípků nebo sirupu. Dbejte především na doporučení vašeho dětského lékaře a dohlédněte, aby dítě dostatečně pilo a odpočívalo. Jak budete řešit izolaci dítěte od ostatních členů rodiny záleží na jeho stáří a možnostech vaší domácnosti. Ideálně byste k němu měli přistupovat v respirátoru, mýt si důkladně ruce po kontaktu a častěji prát jeho prádlo.

Jak probíhá covid-19 v těhotenství nebo při kojení?

U těhotných může covid-19 probíhat úplně stejně jako u ostatních žen, především, když jsou očkované. Podle dostupných dat většina těhotných žen hospitalizovaných s covidem-19 nebyla očkovaná. Vakcína je přitom pro maminku i dítě bezpečná. Nezapomeňte, že očkování mírní příznaky a průběh nemoci. Těžký průběh (obzvlášť ve třetím trimestru) představuje pro miminko mnohem větší komplikaci, než podání bezpečné vakcíny. Vždy je však lepší kontaktovat ošetřujícího gynekologa a všechny kroky s ním konzultovat.

 

Nemusí se bát ani kojící ženy – kojení se doporučuje i při podezření nebo potvrzení covidu-19 u matky. Výhody kojení pro zdraví dítěte i matky výrazně převyšují rizika spojená s infekcí. Měly by se však dodržovat hygienické zásady:

 

  • Než se dítěte dotknete, umyjte a dezinfikujte si ruce.
  • Při krmení si zakryjte nos a ústa rouškou nebo respirátorem. Zvlhlé roušky hned vyměňte.
  • Kýchejte a kašlete do kapesníků a ihned je likvidujte, poté si dezinfikujte ruce.
  • Dbejte na čištění a dezinfekci používaných předmětů a povrchů.
  • Pokud se na kojení kvůli nemoci necítíte, odsajte mléko a nechte ho podat dítěti. Lahvičky a další potřeby řádně čistěte.

Prevence covidu-19 – jak se chránit před infekcí?

Už to všichni známe, ale dobře se to pamatuje jako pravidlo 3R: 

Ruce: Pravidelné mytí rukou mýdlem, používání dezinfekce.

Roušky: V MHD, obchodech a dalších uzavřených prostorech, kde se pohybuje hodně lidí, používejte roušku nebo respirátor.

Rozestupy: Doporučuje se dodržování dvoumetrových rozestupů od ostatních osob.

 

Účinnou prevencí je dále vakcína a pravidelné přeočkování posilujícími dávkami. Všechny informace o očkování se dozvíte na Covid portálu ministerstva zdravotnictví­. V rámci prevence ale myslete také na zdravý životní styl – posilujte imunitu, věnujte se pravidelnému pohybu a jezte pestrou a vyváženou stravu.

pilulka

Zdroje

https://www.nzip­.cz/kategorie/232-covid-19-data-a-zdroje

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/nemoci-a-jejich-prevence/ecdc-2019-ncov/epidemie-onemocneni-vyvolaneho-novym-koronavirem-2019-covid-19-zvyseny-globalni-prenos-pata-aktualizace/

https://www.nzip­.cz/clanek/1173-domaci-lecba-covid-19-jak-se-doma-lecit#:~:text=pa­racetamol%20

Co k tématu říká naše odborná specialistka Mgr. Dominika Zourková?

„Při samoléčbě COVID-19 volíme léky, které slouží k zmírnění příznaků, přičemž nejčastěji se objevuje horečka, kašel a ucpané dutiny. Léky na horečku se podávají, pokud se teplota vyšplhá nad 38 °C. Mezi ně patří paracetamol, jehož dávku je vhodné přizpůsobit hmotnosti pacienta. Při užívání paracetamolu je důležité vyvarovat se alkoholu kvůli špatnému vlivu na játra. Další alternativou jsou ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová.
 

Pokud jde o léky na kašel, výběr závisí na charakteru kašle, ať už je suchý (dráždivý) nebo vlhký (tzv. produktivní). Pro léčbu dráždivého kašle jsou k dispozici přípravky jako Sinecod nebo kodein na předpis. K rozpuštění hlenu a usnadnění vykašlávání může být účinný například Mucosolvan či ACC. Nicméně je vždy důležité konzultovat svůj stav se svým lékařem, který zná vaši anamnézu nejlépe a dokáže zhodnotit závažnost stavu a případně nutnost antivirotik.
 

Dále je doporučeno zvážit možné doplňky stravy či léčivé přípravky, které mohou mít pozitivní vliv na prevenci a terapii onemocnění koronavirem COVID-19:

doporuceni

Vitamín D: Studie jednoznačně prokazují, že nedostatek vitamínu D má významný vliv na snížení obranyschopnosti organismu.

 

 

doporuceni-dva

Beta-glukany: Preventivní podávání beta-glukanů může ovlivnit projevy virových infekcí a zmírnit jejich průběh.

 

doporuceni-tri

Selen v denní dávce 50–100 mcg a zinek v denní dávce 30–50 mg, oba jako antioxidanty. Tato doplňující opatření mohou přispět k posílení imunitního systému a zlepšení celkového stavu organismu. 

 

 

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora