Bazaliom: jak ho poznat a jak léčit
Bazaliom je jedna z nejběžnějších forem rakoviny kůže, která je zároveň i nejméně nebezpečná. Přesto by neměl být podceňován. V tomto článku se podíváme na to, jak se bazaliom rozpoznává, léčí a jak mu lze preventivně předejít.
- Co je bazaliom?
- Příčiny bazaliomu
- Příznaky bazaliomu
- Diagnostika bazaliomu
- Léčba bazaliomu
- Prevence bazaliomu
- Závěr
- Zdroje
Co je bazaliom?
Bazaliom, známý také jako bazaliomový karcinom, je maligní (zhoubný) nádor. Patří mezi nejběžnější typ rakoviny kůže. Vyvíjí se v keratinocytech, které se nacházejí v nejnižší vrstvě epidermis, což je horní vrstva kůže. Bazaliom je obvykle pomalu rostoucí nádor, který nemá tendenci se šířit do jiných částí těla (s výjimkou nádorů na sliznicích).
Jedná se o nejméně nebezpečný typ nádoru kůže, ale pokud se neléčí může můžou bazaliomy růst a poškozovat okolní kůži a struktury kolem, např. měkké tkáně, chrupavky a kosti. Nejčastěji se vyskytuje na hlavě a krku. Dvakrát častěji se vyskytuje u mužů a pravděpodobnost vzniku se zvyšuje s věkem.
Příčiny bazaliomu
Příčiny bazaliomu jsou nejasné a nejčastěji se spojují s dlouhodobou expozicí expozicí slunečnímu a UV záření. Hlavní rizikové faktory proto zahrnují:
- Expozice slunci: Dlouhodobá expozice slunci a opakované spáleniny od slunce zvyšují riziko bazaliomu. Vyvarujte se přímému slunečnímu záření přes poledne a používejte opalovací krémy s vysokým SPF.
- UV záření: Časté návštěvy solárií a expozice UV záření zvyšuje riziko vzniku bazaliomu.
- Předchozí bazaliomy: U osob, které již měly bazaliom, je vyšší riziko opětovného výskytu.
- Stáří: Bazaliom se obvykle vyskytuje u starších osob, zejména nad 60 let.
- Oslabený imunitní systém: Osoby s oslabeným imunitním systémem mají zvýšené riziko bazaliomu.
Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:
„Bazaliom je nejčastějším nádorem kůže. Bazaliom téměř nemetastazuje a roste velmi pomalu. Až na určité výjimky má tento druh karcinomu velmi dobré prognózy a pacienta neohrožuje na životě.“
Příznaky bazaliomu
Následující příznaky jsou typické pro bazaliom:
- Malý uzlík nebo vřed: Bazaliom se obvykle začíná projevovat malým uzlíkem nebo vřídkem na kůži, který je buď lesklý nebo perleťový.
- Nepravidelné okraje: Uzlovité léze mohou mít nepravidelné okraje.
- Perličkový povrch: V některých případech lze pozorovat perličky po okraji bazaliomu.
- Krvácení nebo šupinky: Bazaliom může krvácet nebo mít šupinky na povrchu.
- Zvýšený růst: Některé bazaliomy mohou růst do okolní tkáně nebo kostí.
Diagnostika bazaliomu
Diagnostika bazaliomu zahrnuje různé kroky. Lékař nejdříve provede fyzické vyšetření k posouzení vzhledu léze. Použití dermatoskopu (zvětšující lupy) slouží k podrobnému zkoumání léze a stanovení správné diagnózy. Také se odebírá malý vzorek tkáně (tzv. biopsie), který se pošle na histologické vyšetření.
Léčba bazaliomu
Léčba bazaliomu závisí na jeho umístění a rozsahu. Existuje několik možností. Klasický chirurgický zákrok je poměrně spolehlivým řešením k odstranění nádoru. Bazaliom může být také podobně jako bradavice odstraněn zmražením. Tato metoda zvaná kryodestrukce je však vhodná pouze pro málo rizikové bazaliomy. U pokročilých případů se používá lokální imunoterapie.
Prevence bazaliomu
Prevence bazaliomu není nic složitého a může ušetřit spoustu trápení. Základem je ochrana před sluncem: používejte sluneční krém, noste vhodné oblečení a sluneční brýle a vyhněte se nadměrné expozici slunci. Vedle toho také pravidelně kontrolujeme svou kůži a při jakýchkoliv pochybách vyhledáme lékařskou pomoc.
Závěr
Bazaliom je běžným typem rakoviny kůže postihující především starší populaci. Prevence spočívá hlavně v ochraně před slunečním zářením a pravidelném sledování kůže. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro úspěšné překonání bazaliomu bez následků.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Zdroje
https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/basal-cell-carcinoma/
https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/types/common/bcc
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/basal-cell-carcinoma/symptoms-causes/syc-20354187
https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2016/02/02.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2016/04/02.pdf
Autor článku

Bc. Marie Siatka
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.