Dieta

Většina diet funguje na principu kalorického deficitu, avšak způsoby, jak ho docílit, jsou různé. Základem zdravého životního stylu je vždy nutričně vyvážená strava a tyto diety vám mohou pomoct sestavit jídelníček, který vám bude nejvíce vyhovovat. Ne všechny diety ovšem souvisí s hubnutím, ale také s potravinovými intolerancemi a alternativami pro běžné suroviny.

Paleo dieta 

Paleo dieta či p…

Většina diet funguje na principu kalorického deficitu, avšak způsoby, jak ho docílit, jsou různé. Základem zdravého životního stylu je vždy nutričně vyvážená strava a tyto diety vám mohou pomoct sestavit jídelníček, který vám bude nejvíce vyhovovat. Ne všechny diety ovšem souvisí s hubnutím, ale také s potravinovými intolerancemi a alternativami pro běžné suroviny.

Paleo dieta 

Paleo dieta či paleo strava si bere vzor z doby kamenné – z období paleolitu, kdy člověk ještě neznal zemědělství a živil se zejména lovem. Proto dieta představuje přirozený způsob stravování, který by lidskému organismu měl být vývojově blízký. Můžete si dopřát všechny možné druhy masa, vejce, zeleninu, ovoce, ořechy a semínka. Naopak dieta vylučuje obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a veškeré průmyslově vyráběné potraviny. Je tedy relativně náročnější a představuje spíše životní styl, jelikož pro stálý účinek je potřeba toto specifické stravování dodržovat nastálo.

Shrnutí:

 • Díky vyřazení sacharidů má hubnoucí účinky, ale pořád je potřeba si kontrolovat kalorický deficit
 • Může pomáhat při kožních onemocněních, cukrovce nebo poruchách pozornosti
 • Nehodí se pro vegetariány nebo vegany
 • Aby nedošlo k jojo-efektu je důležité alespoň z 90 % dodržovat paleo stravování nastálo

GAPS dieta

Terapeutická GAPS dieta poukazuje na souvislost mezi bakteriálním osídlením a celkovým zdravím člověka – autorka tvrdí, že stav našeho zažívacího systému je klíčový pro naše zdraví. Proto dieta využívá zejména potraviny pro lepší trávení, jako jsou vývary a polévky, BIO maso a ryby, vaječné žloutky, avokádo, ovoce, ořechy a semínka. Na druhou stranu, obsahuje také pár „zakázaných“ potravin – zejména sacharidy, obiloviny, rafinované cukry, laktóza, průmyslově zpracované potraviny, konvenční maso a mléčné výrobky (s výjimkou fermentovaných produktů jako kefír nebo acidofilní mléko). Aby byl přechod na tuto stravu postupný, dieta má několik fází, ve kterých se postupně přidávají další povolené potraviny.

Shrnutí:

 • Zaměřuje se spíše na zdraví organismu než striktní hubnutí
 • Pomáhá v léčbě psychických obtíží, poruch soustředění, alergií nebo astma
 • Vyhýbá se jojo-efektu
 • Hodně specifická dieta, je nutné omezit velké množství potravin
 • Náročná na provedení, skládá se z několika fází a částí, které je potřeba dodržet a pro významné výsledky je nutné ji držet min. 2 roky

Keto dieta

Keto dieta vyřazuje z jídelníčku potraviny obsahující sacharidy a potraviny s vyšším obsahem cukru, díky čemu nastává v těle stav tzv. ketózy. Během něj dochází k tomu, že tělo nemá dostatek krevního cukru, a tak čerpá energii z vlastních tukových zásob. Stav ketózy je možné docílit buď vlastní úpravou jídelníčku, nebo je možné si objednat originální balíčky s namíchanými jídly. Ty poměrně ušetří čas s přípravou jídel, jelikož má dieta několik fází, které zabezpečují, že se vyhnete jojo-efektu.

Shrnutí:

 • Navození ketózy trvá několik týdnů, až pak začne tělo spalovat tuky
 • Není nutné významně více sportovat
 • Využívání balíčků relativně zjednodušuje přípravu jídelníčku
 • Náročná na organizaci času a jídel, v případě striktního dodržování má tři fáze, které pak směřují k návratu k běžnému stravování – díky tomu se vyhýbá jojo-efektu

Bezlaktózová dieta

Bezlaktózovou dietu nevyužívají jenom lidé s laktózovou intolerancí, ale také vegani, nebo ti, kteří se chtějí preventivně vyhnout problémům při trávení mléčných výrobků. Vyřazení těchto produktů srovnává trávicí procesy a může mít hubnoucí účinky. Dieta je však velmi individuální a člověk si musí sám otestovat, co je pro něj vhodné a co ne. Pokud však chcete vyřadit mléko, je nutné dodat tělu vápník jinou cestou, jako např. přes sóju, mák, ovesné vločky nebo jiné náhrady. 

Shrnutí:

 • Zaměřuje se spíše na zlepšení trávení a zdraví než striktní hubnutí
 • Relativně jednoduchá dieta s dostupnými alternativami
 • Vhodná pro vegany
 • Nutný individuální přístup (co tělo snáší lépe a co hůře)

V této kategorii Dieta je k dispozici 1054 produktů, u 2 získate poštovné zdarma. V případě, že jste si nevybrali žádný produkt, podívejte se také na kategorie Bezlaktózová dieta, Dietní nápoje, Dietní pochutiny, Dietní proteiny a Dietní tyčinky. Uživatelé si nejvíc oblíbili značky Allnature, Diana Company a Wolfberry. Nejlépe hodnoceným výrobkem je HealthyCO Proteinella lískový ořech a čokoláda 200 g.

Zobrazit celý popis