Inkontinence je samovolný, nekontrolovatelný únik moče. Častěji se vyskytuje u žen, konkrétně v období menopauzy, a to kvůli poklesu estrogenu, který zapříčiní úbytek tkáně v močovém ústrojí. Inkontinenci ale způsobují i neurologické poruchy, stresové situace, přeplnění močového měchýře, gynekologická onemocnění nebo únik moči ve spánku.
Stresová inkontinence – ačkoliv by se mohlo zdát, že tento typ je způsobený stresem, není to úplně pravda. K úniku moče dochází, když je zvýšený intraabdominální (břišní) tlak a sval močového měchýře už není schopný moč udržet. Typicky je to při kašlání, kýchání, smíchu nebo při sportu.
Reflexní inkontinence - únik moče způsobený zvýšeným mikčním reflexem (reflexem řízeným míchou, který má na starosti močení).
Urgentní inkontinence – náhlá silná potřeba močit, i v případě téměř prázdného močového měchýře, vyskytuje se u zánětu močových cest, močových kamenů, cévní mozkové příhody (mrtvice) nebo roztroušené sklerózy.
Smíšená inkontinence – až v 50 % případů jsou inkontinence smíšené, to znamená, že se jedná o více druhů najednou. Je složitější tento typ diagnostikovat, ale je to potřeba kvůli správnému postupu léčby.
Přetékající inkontinence – přeplnění močového měchýře, který už nedokáže udržet veškerý objem moče.
Funkční inkontinence – při poruše funkce pohybového systému, často u starších osob s omezenou hybností, kdy nestihnou nebo nezvládnou dojít na toaletu.
Noční inkontinence (enuréza) – hned po alergiích je to nejčastější chronická porucha vyskytující se u dětí. Přes den už zvládají močení vědomě kontrolovat, v noci jim to však stále dělá problémy. Večer a v noci tělo vytváří velké množství moče, obzvlášť pokud dítě pije těsně před spaním. Další příčinou může být neschopnost vzbudit se ze spánku. To spolu s dalšími zdravotními poruchami v oblasti ledvin a močové soustavy ovlivňuje enurézu i u dospělých.
Fyziologické a morfologické příčiny
Neurologické příčiny
Léky a jejich vedlejší účinky
Chirurgické zákroky
Ostatní příčiny
Každá první návštěva odborníka by měla zahrnovat odebrání anamnézy pacienta. Ta zahrnuje informace o zdravotním stavu, prodělaných chorobách, operacích a úrazech, soupis užívaných léků, životní styl a aktuální potíže. U inkontinence se používá tzv. mikční karta, kam si pacient zapisuje množství a časy pití, močení a zda došlo k úniku moče.
Dalším krokem je fyzikální vyšetření spočívající v odběru moči a laboratorního vyšetření. K zobrazení močového ústrojí se využívá ultrasonografie, eventuálně magnetická rezonance. Specifická vyšetření pak zkoumají kapacitu a funkční kapacitu močového měchýře, rozdíl tlaků v břiše a močovém měchýři a jeho senzitivitu a aktivitu.
Do konzervativní léčby patří změna životního stylu, u obézních lidí snížení hmotnosti, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelníčku, aby se předešlo zácpě, která může vést k inkontinenci. Fyzioterapie pomůže s posílením svalstva pánevního dna, třeba s využitím Kegelových cviků.
Když tento způsob léčby nestačí nebo není vhodný na daný typ inkontinence, přichází na řadu farmakoterapie. Anticholinergika, oxybutinin, propiverin… výběr léků záleží na diagnóze. V některých případech je zapotřebí svalstvo močového měchýře uklidnit (urgentní inkontinence), v jiných zase zaktivovat (stresová inkontinence). Chirurgické možnosti jsou dnes bohatší než v minulosti a zahrnují i miniinvazivní zákroky. s.
Mezi alternativní a doplňkové terapie patří akupunktura a akupresura, užívání doplňků stravy s lichořeřišnicí, brusinkami, třezalkou nebo vřesem.
Vedle léčby se používají inkontinenční pomůcky jako třeba podložky, speciální spodní prádlo pro muže a ženy nebo vložky vhodné k umístění do vašeho běžného spodního prádla.
Jednou ze zásad prevence je dostatek pohybové aktivity a přiměřený jídelníček, aby se předešlo nadváze, která inkontinenci jen zhoršuje. Stejně tak omezení příjmu kofeinu a kouření. Naopak vám pomůže dostatečné pití tekutin (především vody) a příjem vlákniny, předcházející zácpě.
Dalším doporučením je pravidelné vyprazdňování, nečekejte až budete potřebovat urgentně močit. Pravidelně navštěvujte specialisty z oblasti urologie, gynekologie a svého praktického lékaře. Jen tak dokážete případný problém podchytit už od začátku.
Nekontrolovatelný únik moči si nevybírá zrovna vhodné situace. Limituje to jak v osobním, tak sociálním životě, protože se necítíte úplně ve své kůži a stresuje vás, aby okolí něco nepoznalo.
Existují však diskrétní inkontinenční vložky nebo kalhotky, které vám umožní zase žít naplno. A při správně zvolené léčbě je zde velká pravděpodobnost zlepšení, v některých případech úplného konce inkontinence.
Inkontinence není jen jedna, ale liší se podle její příčiny. Diagnostikuje se pomocí anamnézy, laboratorního vyšetření moče a ultrasonografu. Na základě výsledků se pak volí vhodná léčba, od úpravy jídelníčku, přes léky, až po chirurgické zákroky v krajních případech. Do určité míry tomu můžete i předcházet, proto nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu, jídelníček plný vitamínu, minerálů a vlákniny a pití čisté vody pro zdravou vylučovací soustavu a spokojený život.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.solen.cz/pdfs/uro/2011/02/04.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/int/2004/02/10.pdf
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/01/05.pdf
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2015/03/10.pdf
Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.