Zánět močových cest vzniká většinou z prochladnutí a dokáže pořádně potrápit. Toto onemocnění je však velmi dobře léčitelné a dá se mu předcházet. V článku najdete jeho typické příznaky, příčiny i možnosti domácí léčby.
Zánět močových cest, neboli IMC, je zánětlivé onemocnění, které bývá nejčastěji způsobeno bakterií Escherichia coli. Projevuje se obtížemi s močením, může ho doprovázet bolest podbřišku a celková slabost. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které ztěžuje každodenní činnosti nutností neustále odbíhat na toaletu. Léky na zánět močových cest jsou předepisované lékařem a s jejich pomocí vás nepříjemných starostí zbaví během několika dní.
„Zánět močových cest je charakterizován opakujícími potížemi. Pro prevenci vzniku močových infekcí a ke snížení rizika navrácení potíží,je důležité užívat přípravky určené na intimní hygienu, které podporují přirozené kyselé pH. K prevenci můžete užít také přípravky na bázi brusinek nebo manózy. Konkrétně například přípravek blokurima obsahuje tři druhy schémat (AKUT, LONG, SEX), kdy právě schéma LONG je dávkování doporučené pro preventivní užití.“
Zánět nejběžněji vzniká po proniknutí bakterií do močových cest od
konečníku. Častý je také zánět močových cest po sexu z důvodu
vniknutí bakterií. Dalšími příčinami mohou být:
Nástup infekce může být rychlý a intenzivní, nebo naopak pozvolný
s postupně se objevujícími se příznaky. Mezi typické příznaky
patří:
Pro domácí použití je vhodný test na zánět močových cest, který s vysokou (ne však stoprocentní) přesností určí obsah zánětlivých látek v moči.
V rámci ankety jsme se našich čtenářek a čtenářů ptali, jak rychle si dokázali uvědomit, že nejspíš dostaly zánět močových cest. Poměrně vysoký podíl 67 % respondentů rozpoznal problém okamžitě už podle prvních charakteristických příznaků a dalších 29 % si to uvědomilo po několika dnech nepříjemných pocitů. Pouze 4 % dotázaných se to dozvěděla až od lékaře.
Z naší ankety dále vyplynulo, že 93 % respondentů zaznamenalo během zánětu močových cest typický symptom pálení nebo bolest při močení.
Zánět močových cest je souhrnné označení pro
záněty močové trubice, močového měchýře, močovodu a ledvin. Když
je vám například diagnostikován zánět močového měchýře, obecně vzato
máte i zánět močových cest.
Jednotlivé záněty se projevují podobnými příznaky,
liší se však v místě působení bakterií. Zánět močové trubice bývá
u žen často spojen i s problémy v oblasti pohlavní soustavy, na rozdíl
od zánětu močového měchýře ale nebývá vždy spojen s nutností
močení.
U dětí bývají záněty velmi časté a mohou se vyskytovat společně se zácpou. Obvykle je příčinou nedostatečná hygiena nebo třeba zadržování moči ze strachu. Dítě si stěžuje na bolest při močení, zároveň má potřebu močit častěji. Pokud máte menší děti, které vám ještě nejsou schopné nic kloudného popsat, zánět můžete odhalit díky tmavě zbarvené, hustší a zapáchající moči, v některých případech s obsahem menšího množství krve.
U mužů se zánět močových cest vyskytuje méně než u žen, bakterie totiž musí projít močovou trubicí, kterou mají oproti ženám delší. Může se však vyskytnout akutní zánět prostaty, který doprovází i horečky. Kvůli zvětšení prostaty ve starším věku roste výskyt zánětu močových cest, jelikož prostata utlačuje močovou trubici a omezuje tak možnost vyprázdnění močového měchýře.
Předepisovaným lékem jsou antibiotika na zánět močových cest. I poté, co vám příznaky odstoupí, je nutné dobrat všechny léky dobrat. Občas se může vyskytnout i pálení močové trubice bez zánětu, ale rozdíl pozná jen lékař. Správnou diagnostiku už máte, teď vás ale zajímá za jak dlouho odezní zánět močových cest a vy budete zase moci normálně fungovat. Při včasném podchycení onemocnění a dodržením vhodné léčby zánět ustoupí během týdne (příznaky mohou odeznívat postupně).
U domácí léčby zánětu močových cest není prokázaná stejně vysoká účinnost jako u léčby antibiotiky, ale můžete ji tím podpořit. Dostatečně odpočívejte, nevystavujte se chladu, ale ani horku, především v oblasti močových cest. Dbejte na zvýšenou hygienu u vyústění močové trubice a vyvarujte se produktům obsahujícím velké množství chemických látek, které by mohly způsobit ještě větší podráždění.
Vhodným doplňkem stravy jsou kanadské či horské brusinky, které mají schopnost moč okyselit. Čím je prostředí močových cest kyselejší, tím náročnější je pro škodlivé bakterie přežít a množit se.
Doplňkem vhodným ke klasické léčbě jsou urologické čaje obsahující
listy z medvědice lékařské, které se přezdívá přírodní antibiotikum,
a další bylinky na zánět močových cest, které vaše tělo zklidní
(heřmánek, bez černý, řebříček, kopřiva).
Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na otázky týkající se jejich zkušenosti se zánětem močových cest. Téměř 70 % čtenářů se setkalo se zánětem opakovaně. Zánět močových cest se může opakovaně vracet, a to zejména tehdy, pokud není vyřešena jeho příčina, např. nedoléčená infekce, opětovným přenosem bakterií či hormonálními změnami (např. u žen v menopauze, kdy sliznice ztrácí přirozenou ochranu).
Na otázku, jak se čtenáři pokoušejí zmírnit příznaky, nejčastěji odpověděli domácími prostředky, jako jsou brusinky nebo urologické čaje. Na druhém místě jsou antibiotika předepsaná lékařem. Léčba zánětu močových cest závisí na závažnosti infekce. Nejčastěji se v léčbě volí antibiotika a jako doplněk doplňky stravy s brusinkami, urologické čaje a nemělo by se zapomínat na zvýšení pitného režimu.
V prevenci je důležité dbát na správnou hygienu, tak jak udává téměř polovina našich čtenářů. Jedná se primárně o zamezení přenesení bakterií z konečníku. Dále byste se měli vyhnout používání parfémovaných mýdel a gelů v oblasti genitálií, protože mohou narušit přirozenou mikroflóru.
Pokud vás trápí opakované záněty močových cest, příčin může být více. Kromě nedodržování hygienických návyků a častého pobytu v chladu se může jednat o zánět, který v minulosti nebyl doléčený. Neléčený zánět močových cest může vést k přenosu infekce až do ledvin a způsobení nevratných změn. Vždy je vhodné zajít k lékaři na vyšetření a dodržet předepsané dávkování léků. Jako každé jiné onemocnění, i chronický zánět močových cest vede v těle k dalším dlouhotrvajícím potížím.
Oproti tomu akutní zánět močového měchýře se vyskytuje minimálně a po jednom až dvou týdnech příznaky zcela odezní.
Co na zánět močových cest? Součástí urologických čajů bývá výše zmíněná medvědice lékařská. Není vhodné ji užívat dlouhodobě, protože by mohla podráždit ledviny. Při léčbě akutního zánětu se ale ukázala být nejúčinnější z bylinek. Pro dlouhodobější užívání si vyberte raději tinkturu nebo kapsle lichořeřišnice, která má sice menší účinnost, je ale vhodná ke konzumaci po delší časové období.
Kromě brusinek a urologických čajů správné funkci močových cest napomáhá i d-manóza, která je vylučovaná močí a má schopnost vázat na sebe bakterie. Přirozeně se vyskytuje například v kvasných produktech a jablkách.
Pro podporu “dobrých” bakterií zařaďte do svého jídelníčku probiotika a prebiotika.
Přímá souvislost mezi psychikou a záněty močových cest není prokázaná, avšak stav vaší psychické pohody může vznik zánětu ovlivnit nepřímo. Když je tělo vystavované velkému množství stresu, zvyšuje se hladina hormonu kortizolu. Následkem je zhoršená funkce obranyschopnosti organismu a tím větší náchylnost k onemocnění.
V anketě mezi našimi čtenáři se ukázalo, že více než polovina respondentů nepoužívá žádné preventivní opatření proti zánětu močových cest, nebo o tom nikdy nepřemýšlela.
Pravděpodobnost propuknutí zánětu močových cest lze každopádně snížit, a to především následující způsoby:
Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci
ani vyšetření.
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2018/02/10.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24484571/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447
Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.