Co je koronavirus a jaké má příznaky

Zprávy o rychle se šířícím koronaviru z Wu-chanu na nás vyskakují ze všech možných médií. Tento nebezpečný virus se rychle šíří a vyskytl se už na šesti kontinentech, včetně Evropy.

10 zásad obrany proti virům

Zásady, které lékárníci doporučují dodržovat v období zvýšeného výskytu RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

  1. Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokus di nemůžete ruce umýt, použijte účinný dezinfekční gel.
  2. Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnice, myš aj.
  3. Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky.
  4. Používejte jednorázové kapesníky a po použití je vyhoďte.
  5. Snažte se vyhýbat velkým kolektivům.
  6. Bezpečný odstup ve společnosti jsou asi 2 metry.
  7. Když se necítíte dobře, zůstaňte doma.
  8. Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav, odložte plánovanou návštěvu lékaře. Eliminujete tak kontakt s nemocnými pacienty v čekárně.
  9. Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou FFP3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešřili.
  10. Nepropadejte zbytečné panice a dodržuje základní hygienická pravidla. V případě nejasností se poraďte s vaším lékárníkem.

Koronavirus nejvíce ohrožuje seniory a chronicky nemocné

Zákeřnost nového viru spočívá v rychlosti jeho šíření a odolnosti vůči atb. Nový typ viru je označován jako COVID-19 a začal se šířit koncem roku 2019 z čínského města Wu-chan. Za zdroj epidemie jsou považována divoká zvířata prodávaná na tamních tržištích. Inkubační doba viru trvá 2–14 dní, kdy nakažený může být infekční po celou dobu aniž by se u něj symptomy projevily. Z toho důvodu jsou opatření na letištích problematická, nicméně nezbytná. Dojde k odhalení jen malého množství případů. V minulých letech tato opatření pomohla zastavit šíření viru SARS.

Nová pandemie se šíří, stejně jako klasická chřipka, formou kapénkové infekce a také přímým kontaktem s nakaženým. Ohroženy jsou všechny věkové skupiny obyvatel, nejnáchylnější jsou však senioři, malé děti a lidé s oslabenou imunitou či trpící nějakou nemocí.

Největší počet nakažených koronavirem je v Číně a okolních asijských zemích, nevyhnutelně se šíří i Evropou, kde nejvíce postiženou zemí je zatím Itálie, kde zemřelo sedm lidí. Další nakažené hlásí USA, Francie, Německo, Rakousko, Dánsko, Španělsko nebo Chorvatsko. Nákaza už se objevila i v ČR, avšak tyto případy bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky.

Coronavirus v Čechách
Je důvod se bát?

Rychlost šíření viru vyvolává v lidech zděšení a strach, odborníci však vzkazují, že pokud se nenacházíme v oblasti, kde epidemie již vypukla, není důvod k obavám a panice. A jak se onemocnění projevuje? Má podobné příznaky, jako klasická chřipka, pro zdravé jedince není bezprostředně ohrožující. Nejvíce ohrožuje seniory a lidi s oslabenou imunitou. Jeho největší nebezpečí tkví v tom, že se lze nakazit od člověka, který nemá žádné příznaky onemocnění.

Jak se proti nakažení chránit? Pomůže respirátor

Respirátor patří k jedněm z nejúčinnějších ochranných pomůcek proti zákeřnému koronaviru. Oproti roušce se liší svou konstrukcí. Respirátor je opatřen speciálním filtrem a musí odpovídat přísným normám. Dokáže zabránit průniku nebezpečných mikroorganismů zvenčí a drobných prachových částeček (např. azbestu, chrómu, výpary z kyseliny a další). Pro maximální účinnost je nutné tyto filtry pravidelně měnit.

Nový virus, nazývaný COVID-19, patří do podčeledi Coronaviridae a název koronavirus je jednotným pojmenováním čtyř čeledí viru, který způsobuje problémy u lidí i zvířat. Nejrizikovější skupinou jsou především jedinci s oslabenou imunitou. Stejně jako v sezóně viróz a nachlazení, i v tomto případě platí, že základem je správná důkladná hygiena a posílená imunita. A když už na sobě příznaky nemoci a nachlazení pozorujete (teploty, kašel, rýma…) je lepší zůstat doma a nešířit nemoc dál.

Aktuální ke dni 27.2. 2020

Koronaviru