Klíšťata: vše, co potřebujete vědět

 

Klíšťata jsou malí parazitičtí roztoči řádu Ixodida. Tito ektoparazité se živí krví savců, včetně lidí, a mohou být přenašeči řady nemocí. Nejznámějšími zástupci jsou klíště obecné (Ixodes ricinus) a další druhy patřící do čeledi klíšťatovití. Klíšťata mají složitý životní cyklus a jsou schopná přežít v různých prostředích, od vlhkých lesů po městské parky.

Životní cyklus

Životní cyklus klíšťat je komplexní a zahrnuje několik stádií: vajíčko, larva, nymfa a dospělec. Po vylíhnutí z vajíčka klíště jako larva hledá svého prvního hostitele. Po nasátí krve larva odpadne a přemění se na nymfu, která potřebuje dalšího hostitele. Posledním krokem je dospělost, kde se klíšťata páří a samice saje krev pro vývoj vajíček. Tento cyklus může trvat několik let, to závisí na dostupnosti hostitelů a klimatických podmínkách.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Výskyt klíšťat na našem území je poměrně častou záležitostí a jelikož jsou klíšťata přenašeči řady onemocnění, je nejlepší metodou ochrany proti klíšťatům prevence. Existuje řada repelentů proti klíšťatům, preventivně lze rovněž užívat vitamíny ze skupiny B (např. v přípravku B-komplex repelent, který se vyrábí ve variantě pro děti a pro dospělé).

Pokud dojde k přisátí klíštěte na kůži, pak to není důvod k panice. Samozřejmě je třeba klíště odstranit a tomuto účelu poslouží pinzety na odstranění klíštěte, případně existují i sofistikované sady na odstranění klíšťat na bázi zmrazení klíštěte. Po odstranění je vhodné místo vydesinfikovat.

 

Důležité je následně místo postižené místo v řádu několika dní občas zkontrolovat, např. borelióza se mnohdy projevuje výraznou červenou skvrnou, která postupně od centra bělá. Encefalitida se případně projevuje jako mírné nachlazení (1. fáze), druhá fáze encefalitidy je o většinou o mnoho intenzivnější a je třeba řešit za pomocí lékařů.

 

K přenosu klíšťové encefalitidy dochází zhruba po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Inkubační doba klíšťové encefalitidy je většinou 7–14 dní (někdy až 4 týdny). K přenosu boreliózy potřebuje klíště delší dobu. Z těchto důvodů je zásadní prevence proti klíšťatům, včetně očkování.“ 

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťata jsou významnými přenašeči několika závažných onemocnění, z nichž nejznámější jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Přenášejí je pomocí slin během sání krve. Proti virové klíšťové encefalitidě je dostupné dobrovolné očkování (nicméně mimo to existuje pouze symptomatická léčba). Obecně je v ČR proti klíšťové encefalitidě nízká proočkovanost, oproti ostatním zemím (např. proočkovanost v Rakousku se pohybuje okolo 85 % populace). Proti lymeské borelióze očkování není, nicméně existuje léčba vyvolávající příčiny v podobě antibiotik. Riziko přenosu zvyšuje délka, po kterou je klíště přisáté, proto je důležité klíště odstranit co nejdříve, aby bylo minimalizováno riziko nákazy.

Prevence přisátí klíštěte

Prevence je klíčová při ochraně proti klíšťatům. Doporučuje se nošení světlého oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, používání repelentů a procházení po vyšlapaných cestách. Po návratu z přírody je důležité provést důkladnou kontrolu těla. Klíšťata se ráda schovávají v záhybech nebo špatně dostupných místech, kde si jich jen tak nevšimnete. U zvířat pomáhají obojky proti klíšťatům, vyzkoušet můžete i babskou radu potřít srst vratičem, který často roste u lesních a polních cest.

Postup při přisátí klíštěte

Pokud dojde k přisátí klíštěte, je nutné jej co nejrychleji a správně odstranit. Dlouhá léta se tradovalo, že ve vašem těle nesmí zůstat ani kousek kusadel. Ideální to není, ale z kusadel samotných už žádnou infekci nedostanete. K bezpečnému odstranění klíštěte použijte speciální pinzetky, které vám umožní klíště vykroutit bez jeho přetržení. Pokud je nemáte k dispozici, s trochou šikovnosti si poradíte i s obyčejnou sirkou, kdy se klíště budete snažit vykroutit, aby povolilo jeho stisk. Klíště je pak ideální spálit, tím zajistíte, že už nikomu nezprotiví den. Místo důkladně vydezinfikujte a průběžně pozorujte, zda se kolem něj netvoří červený flek.

Zajímavosti o klíšťatech

Ačkoliv klíšťata mohou být nebezpečná kvůli přenášeným nemocem, mají také řadu fascinujících charakteristik. Například jsou schopná detekovat své hostitele na dálku díky senzorům, které reagují na oxid uhličitý a teplotu. Další zajímavostí je, že některé druhy klíšťat mohou přežít bez jídla i několik let, což je výrazně delší doba než u mnoha jiných parazitů. Navíc, jejich složitý imunitní systém je předmětem vědeckého výzkumu, který by mohl pomoci v boji proti některým nemocem.

Závěr

Klíšťata jsou důležitým článkem v ekosystému, ale zároveň představují riziko pro zdraví lidí i zvířat kvůli schopnosti přenášet infekční choroby. Důležité je být informován o tom, jak se proti klíšťatům chránit a jak postupovat v případě přisátí. Současný výzkum klíšťat a souvisejících patogenů může vést k novým metodám prevence a léčby nemocí, které klíšťata přenášejí.

 

Zdroje

https://www.zzmv­.cz/kliste-jak-na-tohoto-casteho-parazita

https://www.nzip­.cz/clanek/46-klistova-encefalitida

https://www.nzip­.cz/clanek/1088-lymeska-borrelioza

GURČÍK, Ladislav, et al. Súčasné trendy v diagnostike a liečbe neuroboreliózy­. Neurologie pro praxi, 2009, 10.3: 184–190.

KRBKOVÁ, Lenka. Lymeská neuroborrelió­za. Neurologie pro praxi, 2021, 22.4.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.