Melanom: nebezpečný druh rakoviny kůže

Co je melanom?

Melanom je nádorové onemocnění, které postihuje především kůži, ale může postihnout i oko, ucho nebo sliznici úst. Vzniká v melanocytech – buňkách produkujících pigment melanin, jenž kůži dodává její barvu. Melanom se může objevit i na kůži, která nebyla vystavena slunci, ale často se objevuje právě v oblastech kůže, které jsou pravidelně vystaveny slunci nebo ultrafialovému (UV) záření. Incidence melanomu kůže celosvětově roste. U žen kolem 29 roku se jedna o nejčastější typ rakoviny. Jedná se o nebezpečný typ nádoru, který je schopný poměrně časně metastazovat. 

 

Příčiny a rizikové faktory melanomu

Na vzniku melanomu se podílí kombinace genetických faktorů a vnějších vlivů, zvláště vystavení UV záření ze slunce a solárií bez použití ochranných krému s vysokým UV filtrem. UV záření poškozuje DNA v kožních buňkách a může vést k vývoji rakovinových buněk. Lidé s bledou pletí, která se špatně opaluje, mají větší riziko vývoje melanomu. Dalšími faktory rizika může být výskyt melanomu v rodině, mnoho mateřských znamének na těle nebo předchozí diagnóza rakoviny kůže. 

 

Symptomy melanomu

Prvním příznakem melanomu je často změna vzhledu mateřského znaménka nebo vznik nového znaménka. Rozlišujeme čtyři základní typy kožního melanomu. 

  • Lentigo maligma melanom – objevuje se na kůži převážně starších lidí, zvláštně na obličeji, krku a na hlavě. Roste pomalu jako nepravidelně pigmentovaná a neostře ohraničená skvrna obvykle několik let postupně s přechodem do in situ melanomu. Jeho prognóza je dobrá. 
  • Nodulární melanom -  od počátku se jeví jako pigmentovaný uzel s rychlým růstem, častější u mužů a v lokalizaci na trupu a nohou. Je vysoce agresivní.
  • Povrchově se šířící melanom – nejčastější typ melanomu. U žen se nejčastěji objevuje na dolních končetinách a u mužů na zádech. Znaménko je nejprve hnědočerně pigmentované. Typický je asymetrický růst, nepravidelný tvar a neostré ohraničení. 
  • Akrolentiginózní melanom – objevuje se na dlaních, ploskách a prstech. Jedná se o nejméně častý typ. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kožní melanom je nádorové onemocnění, jehož incidence stálé narůstá. Jedná se o závažný typ nádoru, jelikož jsou časté jeho metastázy. Nicméně prevence a včasná diagnóza má velmi dobrou prognózu léčby. Prevence spočívá v ochraně před UV zářením krémem s dostatečně vysokým UV filtrem a vyhýbáním se slunci během poledne, omezením návštěvy solárii a pravidelným samovyšetřením. Pokud objevíte podezřelé znaménko neváhejte a co nejdříve navštivte dermatologa.“

Diagnostika melanomu

Diagnostika melanomu začíná dermatologickým vyšetřením, při kterém lékař pečlivě vyšetřuje všechna mateřská znaménka a pokožku pacienta.

Pro identifikaci podezřelých znamének se často používá pravidlo ABCDE, převzaté z anglické literatury:

  • Asymetrie: Jedna polovina znaménka se liší od druhé.
  • Border (ohraničení): Hrany znaménka jsou nepravidelné, roztřepené nebo neostré.
  • Color (barva): Znaménko má několik barev nebo se zdá být nepravidelně zbarveno do hněda či černa. Bílá, červená nebo modrá barva pigmentové skvrny bývá znepokojivým nálezem. 
  • Diameter (průměr): Znaménko je větší než 6 mm (přibližně velikost gumičky na konci tužky).
  • Evolving (vyvíjející se) : Znaménko se mění vzhledem nebo velikostí v čase.

Pokud lékař zjistí podezřelé znaménko, doporučí vyšetření zvané biopsie, kdy se část nebo celé znaménko odstraní a pošle se do laboratoře k histologickému vyšetření.

Mohou být prováděny i další testy, jako je např. MRI, CT nebo ultrazvuk, k ověření rozsahu šíření melanomu v těle.

 

Léčba melanomu

Včasný záchyt znamená lepší prognózu léčby. Léčba melanomu závisí na stadiu a umístění nádoru, věku pacienta a na celkovém zdravotním stavu. Základním způsobem léčby je chirurgické odstranění melanomu. Pokud je melanom v pokročilém stadiu, může být nutná kombinace chirurgie s radioterapií, imunoterapií nebo cílenou terapií. V posledních letech bylo schváleno několik nových léků, které cílí přímo na mutace v buňkách melanomu a mohou zlepšit výsledky léčby.

Pacienti jsou pak dlouhodobě sledováni a dle stavu je jim podávaná další většinou celkově podávaná léčba v tabletách, injekcích, infuzích. 
 

 

Prevence melanomu

Prevence melanomu zahrnuje především omezení vystavení UV záření, což znamená nosit ochranné oblečení, používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a omezovat čas strávený na slunci v době, kdy je UV záření nejsilnější (obvykle mezi 10:00 a 15:00). Také je důležité pravidelně provádět samovyšetření kůže, abyste mohli rychle identifikovat a léčit jakákoli podezřelé znaménka. Lidé s větším rizikem vývoje melanomu, např. s rodinným výskytem, by měli pravidelně navštěvovat dermatologa.

 

Komplikace melanomu

Melanom, pokud není včas diagnostikován a léčen, může způsobit vážné komplikace. Největším rizikem jsou metastázy, což znamená, že rakovinné buňky se mohou rozšířit do jiných částí těla. Melanom často metastazuje do lymfatických uzlin, plic, jater, mozku a kostí. Pokročilé stádium melanomu s mnoha metastázami je obtížně léčitelné a může být smrtelné. Důležitá je proto rychlá diagnostika a léčba, aby se předešlo šíření nádoru.

 

Často kladené dotazy

Co je to melanom?

Melanom je závažná forma rakoviny kůže, která vychází z pigmentových buněk zvaných melanocyty.

Je melanom smrtelný?

Melanom může být smrtelný, pokud není včas diagnostikován a léčen. Včasná diagnostika a léčba má však skvělou prognózu.

Co způsobuje melanom?

Přesná příčina melanomu není známa, ale vystavení UV záření ze slunce nebo solárií zvyšuje riziko jeho vývoje.

Je možné předcházet melanomu?

Ano, dodržováním opatření k omezení vystavení UV záření a pravidelným vyšetřením kůže můžete snížit riziko vývoje melanomu.

Závěr

Melanom je vážná forma rakoviny kůže s potenciálem k rychlému šíření do jiných částí těla. I když může být smrtelný, včasná diagnostika a léčba mohou významně zlepšit výsledky. Prevence, včetně omezení vystavení UV záření a pravidelných dermatologických vyšetření, je klíčová k ochraně vašeho zdraví.


Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK470409/

https://www.can­cer.org.au/can­cer-information/types-of-cancer/melanoma

https://www.can­cer.gov/types/skin/pa­tient/melanoma-treatment-pdq

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/14391-melanoma

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/melano­ma

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/154322

https://www.a­ad.org/public/di­seases/skin-cancer/types/com­mon/melanoma/sym­ptoms

https://www.on­kologiecs.cz/pdfs/xon­/2010/04/03.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2006/07/09­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.