Parodontitida

Obsah článku

 

Úvod do parodontitidy

Parodontitida (parodontóza, paradentóza), známá také jako onemocnění dásní, je soubor zánětlivých stavů, které postihují tkáně obklopující zuby. Ve své rané fázi, známé jako gingivitida, dásně nabobtnají, zčervenají a mohou krvácet. Pokud není léčena, může přerůst v vážnější formu, nazývanou parodontitida, kdy dásně ustupují od zubů, dochází ke ztrátě kosti a zuby se mohou uvolnit nebo dokonce vypadnout. Může se také objevit zápach z úst. Toto onemocnění je považováno za hlavní příčinu ztráty zubů u dospělých po celém světě.

 

Příčiny a rizikové faktory

Parodontitida je obecně způsobena bakteriemi v ústech, které infikují tkáň kolem zubů. Faktory, které zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění, zahrnují kouření, diabetes, HIV/AIDS, rodinnou historii, vysoké hladiny homocysteinu v krvi a používání určitých léků. Diagnóza se provádí vizuální kontrolou dásňové tkáně kolem zubů a pomocí sondy a rentgenových snímků, které hledají ztrátu kosti kolem zubů.

Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko vývoje parodontitidy, patří hormonální změny u žen, jako je těhotenství, u­žívání hormonální antikoncepce nebo menopauza a zdravotní stav, který způsobuje zánět v těle – například artritida, COVID-19 a kardiovaskulární onemocnění.

 

Symptomy a klinické znaky

  • Červené nebo krvácející dásně při čištění zubů, používání zubní nitě nebo kousání do tvrdého jídla (například jablek), což může nastat i při gingivitidě, kde nedochází k ztrátě přilnavosti dásní k zubům
  • Opakované otoky dásní
  • Plivání krve po čištění zubů
  • Zápach z úst nebo trvalá kovová chuť v ústech
  • Ústup dásní, což vede k zdánlivému prodloužení zubů (může být způsobeno i silným kartáčováním nebo používáním tvrdého zubního kartáčku)
  • Hluboké kapsy mezi zuby a dásněmi (kapsy jsou místa, kde byla přilnavost postupně ničena enzymy ničícími kolagen, známými jako kolagenázy)
  • Uvolněné zuby v pokročilejších stadiích (může nastat i z jiných důvodů)

Zánět dásní a destrukce kosti jsou většinou bezbolestné. Proto lidé mohou nesprávně předpokládat, že bezbolestné krvácení po čištění zubů je nepodstatné, ačkoliv to může být příznakem postupující parodontitidy u dané osoby.

 

Stadia parodontitidy

Parodontální onemocnění postupuje a stává se časem problematičtějším. Existují čtyři stadia parodontálního onemocnění:

  1. Gingivitis: Jedná se o počáteční stadium onemocnění dásní a je méně vážné než parodontitida. Při gingivitidě se dásně stávají červenými a oteklými, ale zatím nedochází ke ztrátě kosti kolem zubů. Gingivitida je reverzibilní, pokud si člověk lépe čistí zuby a pravidelně navštěvuje zubaře pro čištění.
  2. Mírná parodontitida: Pokud není gingivitida léčena, přerůstá v mírnou parodontitidu. V tomto stadiu se dásně stahují od zubů a začíná docházet ke ztrátě kosti kolem nich. V důsledku toho se tvoří parodontální kapsy. Plak, zubní kámen a bakterie se ukládají v těchto kapsách, kam nedosáhne zubní kartáček a nit.
  3. Mírně pokročilá parodontitida: Jak parodontitida postupuje, dochází ke ztrátě ještě více kosti kolem zubů. Bakterie pokračují v erozi vazů a měkkých tkání, které podporují zuby a udržují je zdravé. V tomto stadiu mohou být dásně bolestivé a citlivé.
  4. Těžká parodontitida: Pokud zůstává parodontitida neléčena, onemocnění se stává vážnějším. S pokračující ztrátou kosti se zuby mohou uvolnit a potenciálně vypadnout. Kromě krvácení dásní se často objevují hnis a infekce kolem linie dásní, což může vést k chronickému zápachu z úst (halitóza).

 

Diagnóza a hodnocení

Diagnózu parodontitidy provádí zubař během stomatologického vyšetření. Postup zahrnuje:

  • Dotazování se na symptomy a lékařskou historii pacienta
  • Vyšetření dásní na známky zánětu
  • Použití periodontální sondy, která je podobná malému pravítku, ke zjištění, zda jsou kolem zubů kapsy
  • Provádění dentálních rentgenů k ověření ztráty kosti
  • Možné odeslání ke specialistovi na parodontální onemocnění, zvanému periodontista

 

Léčba a management

Léčba zahrnuje dobré ústní hygienické návyky a pravidelné profesionální čištění zubů. Doporučená ústní hygiena zahrnuje denní čištění zubů (existují speciální pasty na parodontitidu) a používání zubní nitě. V určitých případech mohou být doporučeny antibiotika nebo zubní chirurgie. Klinické studie ukazují, že ukončení kouření a změny ve stravě zlepšují zdraví dásní a zubů. Na celém světě bylo v roce 2015 odhadováno, že parodontitidou trpí 538 milionů lidí, a známo je, že postihuje 10–15 % obecné populace. Ve Spojených státech je téměř polovina lidí ve věku nad 30 let postižena až do určité míry, a asi 70 % těch, kteří jsou starší než 65 let, trpí touto nemocí. Muži jsou k tomu náchylnější než ženy.

 

Systémové zdravotní důsledky

Parodontitida byla spojena s nárůstem zánětu v těle, například s vyššími hladinami C-reaktivního proteinu a interleukinu-6. Je spojena s vyšším rizikem mrtvice, infarktu myokardu, aterosklerózy a hypertenze. U osob s narušenou glukózovou tolerancí a cukrovkou dochází k vyšším stupňům parodontálního zánětu a často mají potíže s udržením hladiny krevního cukru kvůli konstantnímu systémovému zánětlivému stavu způsobenému parodontálním zánětem. I když nebyla prokázána příčinná souvislost, je zde možnost, že existuje spojení mezi chronickou parodontitidou a erektilní dysfunkcí, zánětlivými onemocněními střev, srdečním onemocněním a rakovinou slinivky břišní.

 

Prevence a ústní hygiena

Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a návštěvy u zubaře jsou zásadní pro prevenci parodontitidy. Dobrá ústní hygiena pomáhá odstraňovat plak a zubní kámen, což jsou hlavní příčiny vzniku parodontitidy. Kromě toho je důležité přestat kouřit a udržovat vyváženou stravu, což pomáhá snižovat riziko vzniku parodontálních onemocnění a podporuje celkové zdraví ústní dutiny.

 

Závěr

Parodontitida je komplexní onemocnění dásní, které může mít vážné důsledky nejen pro ústní zdraví, ale i pro celkový zdravotní stav. Její příčiny jsou různorodé, od genetických faktorů až po špatnou ústní hygienu. Symptomy se mohou lišit od mírného zánětu dásní až po vážné poškození zubů a kostí. Ranná diagnostika a účinná léčba jsou klíčové pro zvládnutí tohoto onemocnění a prevence hraje zásadní roli v udržení zdravých dásní a zubů. Zároveň je třeba si uvědomit, že účinná prevence a léčba parodontitidy vyžaduje dlouhodobý závazek k dobré ústní hygieně a pravidelným návštěvám u zubaře. S tímto přístupem může být parodontitida kontrolována a její negativní dopady na zdraví minimalizovány.

 

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/lek/2012/04/04­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace

https://www.med­.muni.cz/patfyz/po­werpnt/0607/in­ter07_ZL.pdf

Adam Provazník
2023-11-10

Autor článku

Samuel Černý

Zájem o témata ohledně zdraví se mě drží již od střední školy. Na univerzitě jsem se začal také věnovat psaní článků a obě činnosti kloubím již 4 roky. Mimo práci rád trávím čas v přírodě nebo chodím s kamarády na stěnu.

Všechny články od autora