Na co je dobrý gainer?

na co dobry gainer

Co je to gainer?

Sportovní doplněk stravy, který obsahuje větší množství sacharidů než bílkovin. Mezi sportovci se mu často hovorově přezdívá „sachariďák“ a je ideální volbou pro všechny aktivní sportovce, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu a zároveň navýšit svoji hmotnost. Naopak, pokud se snažíte zhubnout nebo udržovat stávající váhu je lepší zvolit protein, díky kterému zvýšíte příjem bílkovin a je ideální při redukci hmotnosti. Gainer oceníte hlavně po fyzicky náročném tréninku jako rychlý zdroj energie, která je klíčová pro nárůst svalové hmoty a k doplnění glykogenu do svalstva.

Jak používat gainer

Omezuje tvorbu tukové tkáně

kdy brát gainer

Pomáhá nárůstu tělesné hmotnosti a svalové hmoty

jak vybrat gainer

Pomáhá s regenerací svalů

kdy pít gainer

Chrání svaly před poškozením během tréninku

Rozdíl mezi gainerem a proteinem

Jaký je rozdíl mezi gainerem a proteinem?

Hlavní rozdíl je v poměru sacharidů a bílkovin. Gainer obsahuje mnohem více sacharidů a méně bílkovin. Zatímco protein obsahuje naopak méně sacharidů a mnohonásobně více bílkovin. Všeobecně tedy pokud má sportovní doplněk ve složení více sacharidů než bílkovin, jedná se většinou o gainer.

Jak dávkovat gainer?

Vhodná porce gaineru závisí na délce a intenzitě vašeho tréninku, ale i na příjmu sacharidů z běžné stravy. Je tedy nutné si spočítat jejich denní příjem a ten případně navýšit dle požadované potřeby o dávku gaineru.

Jak dávkovat gainer
Jak vybrat gainer

Kdy je nejlepší čas na gainer?

Dá se říci, že kdykoliv během dne. Před tréninkem vám gainer dodá potřebnou energii. Ideální doba jeho užití je cca 30 minut předtím, než si půjdete zacvičit, pokud potřebujete rychlý zdroj energie.. Všeobecně se ale gainery nejvíce užívají až po tréninku, kdy poskytnou perfektní regeneraci namoženým svalům. V případě časového presu je možné gainerem nahradit i jedno jídlo (třeba snídani).

Jak poznám, který gainer si mám vzít?

Při výběru gaineru je důležité sledovat jeho složení. Zaměřte se zejména na obsah, ale i zdroje sacharidů a bílkovin v něm užitých. Dobrý gainer by měl obsahovat okolo 15–30 g mléčného nebo syrovátkového proteinu. Ovšem to není podmínkou; existují i vegan gainery. Nejkva­litnější a nejlepší gainery na trhu jsou navíc doplněné o nejrůznější vitamíny a minerály, popř. kreatin, aminokyseliny a pro­biotika. Zároveň je dobré mít na paměti, že sacharidy obsažené v gainerech obsahují větší množství kalorií a pokud dochází k užívání ve větší míře, tak přiberete nejenom svaly, ale i tuk. Ideální je hlídat si svoji energetickou bilanci a přizpůsobit dávkování svému tréninkovému cíli.

Co na to říká náš odborník?

Gainery jsou oblíbenou součástí suplementace mnoha sportovců, protože poskytují potřebnou energii a podporují regeneraci po tréninku. Užívání gainerů by mělo být individuálně přizpůsobené tréninkovému plánu, tělesnému složení a energetickým potřebám každého jedince.

Gainery, narust svalove hmoty, ochrana svalů při tréninku
Soft gainery, gainer co je to

Soft gainery

Jsou známy pro svůj rozmanitější, ale zároveň menší obsah sacharidů s důrazem na komplexní zdroje (např. škroby z ovsa, ječmene nebo obilné mouky). Naopak mají větší obsah bílkovin (zpravidla 25 až 50 %). Vyhledávány jsou také pro svůj nižší glykemický index a v neposlední řadě jsou soft gainery doporučovány i jako náhrada jednoho plnohodnotného jídla. Je vhodné je užívat po tréninku pro udržení energie.

Gainery, narust svalove hmoty, ochrana svalů při tréninku
Hard gainery, co je to gainer, gainer co je to

Hard gainery

Pro hard gainery je typické zastoupení převážně jednoduchých sacharidů, které slouží jako rychlý zdroj energie (cukr, med, fruktóza, glukóza, sacharóza, maltodextrin nebo isomaltulóza). Hard gainery obsahují 50 až 75 % sacharidů, kdežto bílkovin pouze 15 až 25 %. Ideální je dát si hard gainer třeba před tréninkem na zahnání hladu, když jste měli poslední jídlo před více než 2,5 hodinami. Při častém užívání mimo odpovídající zátěž se jedná také o nejlepší gainer na nabírání.

Gainery, narust svalove hmoty, ochrana svalů při tréninku

Autor článku

Samuel Černý

Zájem o témata ohledně zdraví se mě drží již od střední školy. Na univerzitě jsem se začal také věnovat psaní článků a obě činnosti kloubím již 4 roky. Mimo práci rád trávím čas v přírodě nebo chodím s kamarády na stěnu.

Všechny články od autora