Antikoncepční tělísko – výhody, nevýhody a srovnání s jinými metodami

Antikoncepční tělísko, které se zavádí do dělohy, je velmi účinnou formou antikoncepce. Funguje buď na bázi hormonů nebo vylučování mědi. Je vhodné pro mladé dívky i ženy po porodu, jako antikoncepce i jako prostředek ke zmírnění menstruace. Hledáte dlouhodobou ochranu před nechtěným těhotenstvím? Antikoncepční tělísko může být tím nejlepším řešením. Jak funguje, kolik stojí a jaké jsou jeho výhody? Čtěte dál!

cara

Co je antikoncepční tělísko a jak funguje?

Antikoncepční neboli nitroděložní tělísko je malé zařízení zavedené do dělohy sloužící jako dlouhodobá antikoncepce. Je známé pro svou vysokou účinnost, nevyžaduje žádnou péči a po jeho vyndání lze bez problémů otěhotnět. Existují dva typy:

Hormonální tělísko

Hormonální tělísko podobně jako hormonální antikoncepce upravuje hladiny hormonů. Tělísko vylučuje levonorgestrel (ze skupiny gestagenů, stejně jako progesteron), který zahustí cervikální hlen a tím znemožní spermiím dostat se k vajíčku. Zároveň tento hormon ztenčí děložní sliznici, takže je pro vajíčko mnohem těžší se na ní udržet.

Měděné tělísko

Měděné tělísko neprodukuje žádné hormony, ale uvolňuje měď, která je pro spermie toxická a vytváří tak pro ně nepříznivé prostředí.

 

Jak dlouho vydrží nitroděložní tělísko? V závislosti na typu chrání před otěhotněním 3–12 let.

Kolik stojí nitroděložní tělísko?

Cena hormonálního tělíska se pohybuje mezi 3 500 – 7 000 Kč včetně zavedení. Měděné tělísko stojí 1 500 – 4 000 Kč. Pojišťovny nemají ve zvyku antikoncepci proplácet, nově ale pochodíte u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, která přispívá částkou 500 Kč. Ačkoliv se cena tělíska může zdát vysoká, z dlouhodobého hlediska to může oproti jiným formám antikoncepce vycházet levněji. A hlavně se nemusíte o nic starat, tělísko funguje samo.

Co je lepší - antikoncepční tělísko nebo jiné metody?

Antikoncepci přesně na míru vám pomůže vybrat gynekolog. Pojďme ale porovnat antikoncepční metody s tělískem a jejich výhody či nevýhody.

Nitroděložní tělísko oproti pilulkám vydrží mnohem déle (délka závisí na typu tělíska). Tělísko nevyžaduje žádné každodenní užívání a vy kromě všech starostí nemusíte myslet ještě na užívání pilulek. Některé hormonální pilulky obsahují velké množství hormonů, antikoncepční tělísko ne. Naopak ale může způsobit nepravidelné krvácení, měděné tělísko i bolestivější a silnější krvácení. Jednorázově se také jedná o vyšší částku, než u pilulek, v konečném důsledku to ale může vyjít levněji.

Kdy je vhodnější klasická hormonální antikoncepce v podobě pilulek? U žen, kterým stačí krátkodobé řešení prevence otěhotnění nebo u žen, které trpí silným menstruačním krvácením (u nich není vhodné měděné tělísko, hormonální varianta je v pořádku).

Nitroděložní tělísko může sloužit jako nouzová antikoncepce

Stejně jako tabletky po nechráněném pohlavním styku slouží i nitroděložní tělísko, které je aplikováno do 5 dnů od styku. A to s 99,9% účinností prevence otěhotnění.

Jak probíhá zavedení tělíska?

Zavedení nitroděložního tělíska (ať už hormonálního nebo měděného) probíhá následovně:

  1. Konzultace s gynekologem: odebrání anamnézy a konzultace ohledně vhodnosti tělíska
  2. Vyšetření a kontrola dělohy: u některých onemocnění nebo abnormalit mohou být doporučeny jiné metody antikoncepce než je tělísko
  3. Zavedení tělíska: probíhá v ordinaci gynekologa, trvá většinou do 5 minut, může být nepříjemné a lehce bolestivé. Po dezinfekci děložního čípku lékař změří hloubku dělohy. Následně vsune aplikátor se schovaným tělískem, které v děloze vysune a aplikátor vytáhne ven. Provázky, které vedou z tělíska do pochvy zastřihne na pár centimetrů od děložního čípku. Za tyto provázky se pak tělísko vyndává. Po zákroku můžete pociťovat závratě nebo bolesti, ty by měly do dalšího dne přejít.
  4. Následná kontrola po 4–6 týdnech: gynekolog zkontroluje, že je tělísko na svém místě a nezpůsobuje žádné komplikace

 

Bolí zavedení tělíska? Bolest může být rozhodujícím faktorem při volbě antikoncepce. Při zavádění tělíska můžete cítit mírnou bolest, není to ale pravidlem, stejně jako u jiných zákroků je to zcela individuální. Před výkonem lze použít lokální anestezii, která tyto obavy pomůže rozplynout.

Jaká je nejspolehlivější antikoncepce?

Hormonální tělísko je nejúčinnější prevencí těhotenství. Jeho účinnost je >99 %, což znamená, že ze 100 žen s hormonálním nitroděložním tělískem otěhotní maximálně jedna. Měděné tělísko mu šlape na paty s 98–99 %. Obě tyto metody jsou vysoce účinné, protože fungují samy o sobě. Oproti tomu antikoncepční pilulky jsou ovlivněné pravidelností užívání a jejich účinnost se pohybuje mezi 91–99 %. Existuje ještě varianta antikoncepce, kterou naopak používají muži a tou je prezervativ. Jako jediný chrání i proti sexuálně přenosným nemocem a těhotenství zabrání v 85–98 %. Jednoznačně nejspolehlivější antikoncepcí je tedy hormonální nitroděložní tělísko.

cara

Když potřebujete mít jistotu

cara

Za jak dlouho po vyndání tělíska lze otěhotnět?

Nitroděložní tělísko v žádném případě nezpůsobuje neplodnost. 1–3 měsíce po jeho vyndání ve většině případů dochází k ovulaci, která je pro otěhotnění potřebná. Do snažení se o potomka tedy klidně můžete skočit hned po vyndání tělíska (teda po 24 hodinách od zákroku).

Výhody a nevýhody antikoncepčního tělíska

Výhody

Dlouhodobá ochrana (3–12 let)

Není potřeba myslet na denní užívání

Méně hormonů než pilulky (u hormonálního tělíska)

Měděné tělísko neobsahuje žádné hormony

Nezpůsobuje přibírání na váze

Neovliňuje libido

Nevýhody

Možné vedlejší účinky (špinění, bolest břicha)

Zavedení vyžaduje lékařský zákrok

U některých žen není vhodné (např. při častých infekcích nebo abnormalitách v oblasti ženských pohlavních orgánů)

Nechrání proti sexuálně přenosným onemocněním

Časté otázky a odpovědi

jedna

Bolí zavedení antikoncepčního tělíska?

Bolest u zavedení tělíska je individuální. Pokud máte nízký práh bolesti, můžete sáhnout po lokální anestezii.

dva

Jak dlouho trvá, než si tělo na tělísko zvykne?

Za 24 hodin po zákroku by oblast dělohy a čípku měla být zahojená a připravená na případné použití tamponu či pohlavní styk. Pokud je tělísko aplikované během prvních 4 dnů menstruace, před otěhotněním jste chráněna téměř ihned. V jakémkoliv jiném období menstruace tělísko začíná účinkovat do sedmi dní. Přibližně půl roku mohou trvat změny v krvácení a špinění, případně mírné bolesti, než se ustálí do finální podoby.

tri

Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky?

Mezi vedlejší účinky tělíska patří špinění nebo krvácení mimo menstruaci, bolesti a nepravidelná menstruace. Pokud tyto symptomy přetrvávají delší dobu, navštivte svého gynekologa.

ctyri

Lze otěhotnět s tělískem?

Šance, že otěhotníte s nitroděložním tělískem v době jeho zaručené účinnosti je opravdu minimální. Tělísko chrání před nechtěným otěhotněním ve více než 99 % případů.

Závěr

Nitroděložní tělísko je skvělou volbou pro ženy, které hledají spolehlivou a dlouhodobou ochranu bez nutnosti každodenního užívání pilulek. Nabízí pohodlí, vysokou účinnost a možnost volby mezi hormonální a nehormonální variantou. Nej­důležitější je vybrat si takovou antikoncepci, která vám bude vyhovovat ve všech ohledech. Pokud nad tělískem uvažujete, nebojte se obrátit na svého gynekologa, který vám pomůže najít nejlepší řešení na míru.

Zdroje

https://www.plan­nedparenthood­.org/learn/mor­ning-after-pill-emergency-contraception/how-do-iuds-work-emergency-contraception

https://www.plan­nedparenthood­.org/learn/bir­th-control/iud/whats-an-iud-insertion-like

https://www.nhs­.uk/contracep­tion/methods-of-contraception/iud-coil/getting-it-fitted-or-removed/

https://www.na­tionwidechildren­s.org/family-resources-education/health-wellness-and-safety-resources/helping-hands/hormonal-intrauterine-device-insertion

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/he­althyliving/con­traception-intrauterine-devices-iud

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.