Dezinfekce je odstraňování mikroorganismů, které mohou způsobit infekci. Předměty lze dezinfikovat využitím vysokých teplot (nad 90°C), UV záření, nebo pomocí chemických látek, které tyto mikroorganismy ničí. Přeneseně tak označujeme i dezinfekční prostředky s protimikrobními látkami, určené pro čištění povrchů i kůže.
Dezinfekce je odstraňování mikroorganismů, které mohou způsobit infekci. Předměty lze dezinfikovat využitím vysokých teplot (nad 90°C), UV záření, nebo pomocí chemických látek, které tyto mikroorganismy ničí. Přeneseně tak označujeme i dezinfekční prostředky s protimikrobními látkami, určené pro čištění povrchů i kůže.
Víte, jak často se během dne dotýkáte svého nosu nebo očí? Pravděpodobně ne, nelze registrovat každé drobné poškrábání nebo odkašlání. Přitom právě z našich rukou se do těla dostává spousta bakterií a virů. Ruce navíc tyto mikroorganismy přenášejí na předměty, kterých se často dotýkáme, jako jsou kliky, zábradlí, klávesnice a další.
Pokud dbáte na důsledné dezinfikování povrchů a vašich rukou, chráníte se tím před šířením infekčních virů a bakterií ve vaší domácnosti nebo na pracovišti. Dodržováním hygienických opatření lze zamezit náhlému šíření virů (např. chřipková epidemie ve škole), nebo se lépe bránit proti vysoce infekčním nemocem (např. COVID-19). Dezinfekční přípravky vám přijdou vhod i při drobném poranění kůže, kdy jejich použitím předcházíte vzniku infekce..
Dezinfekce na ruce je nesmírně důležitá proti přenášení bakterií a virů ve veřejných prostorech i vaší domácnosti. Ideálně bychom si měli mýt ruce antibakteriálním mýdlem, především ihned po příchodu domů. Na veřejnosti, na pracovišti nebo při cestování pak můžeme využít antibakteriální gely a spreje, když nemáme přístup k tekoucí vodě.
Dezinfekční čisticí prostředky a nemocniční dezinfekce vám zaručí, že vaše domácnost bude čistá a bezpečná. Snadno tak dezinfikujete podlahy, koupelnu i okna.
Přípravky pro dezinfekci kůže ničí choroboplodné zárodky, které ulpívají na naší pokožce nebo sliznici. Nejčastěji slouží k ošetření povrchových ran, ale používají se i k dezinfekci neporušené kůže, např. vpich injekční jehly. Dezinfekce na kůži by neměla chybět v žádné lékárničce.
Dezinfekce na prádlo ničí infekční viry, bakterie a plísně, které navíc mohou způsobovat nepříjemný zápach, či podráždění pokožky. Kromě ochrany před nemocí můžete také dezinfikovat silně znečištěné prádlo, jako jsou látkové dětské pleny. Přidává se do běžného pracího cyklu místo aviváže.
Člověk nakažený koronavirem způsobujícím COVID-19 je vysoce infekční pro své okolí. Při mluvení, kýchání a kašli šíří drobné kapénky, které zůstávají na okolních předmětech nebo je dále přenáší na rukou na povrchy. Na zdravého člověka tak nemusí nutně být zakašláno, aby se infekce přenesla – stačí se dotknout kliky, madel ve veřejné dopravě, podat si ruce, a poté se dotknout vlastních očí, uší nebo úst. Virus se dostane do těla a nemoc se za pár dní může rozvinout.
Na začátku pandemie byla o respirátory a roušky opravdová nouze, proto se experimentovalo s jejich sterilizací a znovupoužitím. Např. šlo o použití dezinfekce ve spreji, UV lampy nebo vysoké teploty. Všechny metody dezinfekce respirátorů a roušek však výrazně snižují účinnost jejich filtrů. Nyní už nejsou tak vzácné, proto by se měly dále nosit pouze jednorázově. Látkové roušky jsou však cílené na opakované použití, ačkoliv nabízí mnohem nižší ochranu, a můžete je dezinfikovat spolu s ostatním textilem.
Zákazníci si nejvíc oblíbili značky Sanytol, Dettol a Protex. V případě, že jste si nevybrali v této kategorii žádný produkt, zkuste se podívat také na kategorie Antibakteriální gely, mýdla a spreje, Dezinfekce na ruce a Nemocniční hygiena.
Podívejte se na produkty z kategorie Dezinfekce seřazené od těch nejlevnějších. Kategorii Dezinfekce jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších produktů. Kategorii Dezinfekce jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších produktů.