Lišejník: Tajemný symbiont přírody

Lišejníky jsou jedním z nejzajímavějších a nejzáhadnějších živých organismů naší planety. Představují symbiotické společenství mezi houbami a fotosyntetizujícími organismy, jako jsou řasy a sinice. Tato neobvyklá symbióza vytváří organismus, který je schopen přežívat v extrémních podmínkách, od arktických tunder po horké pouště. Jaké je však jeho lékárenské využití?

 

Obsah

  1. Co jsou vlastně lišejníky
  2. Význam lišejníků v přírodě
  3. Lišejníky a jejich využití v medicíně
  4. Ohrožení a ochrana lišejníků
  5. Závěr
pilulka

Co jsou vlastně lišejníky

Lišejníky jsou definovány jako symbiotické společenství mezi mykobiontem (houba) a fotobiontem (řasa nebo sinice), které společně tvoří unikátní organismus. Charakteristikou lišejníků je rozmanitost jejich forem, od korovitých a lupenitých až po keříčkovité struktury, a schopnost přežívat v drsných podmínkách díky tomuto specifickému partnerství. Věda, která se lišejníky zabývá, se nazývá lichenologie.

Význam lišejníků v přírodě

Lišejníky hrají důležitou roli v mnoha ekosystémech, kde se podílejí na erozi kamenů a vytváření půdy, poskytují útočiště a potravu pro různé druhy živočichů a fungují jako bioindikátory kvality vzduchu. Díky své schopnosti přežít v extrémních podmínkách jsou často mezi prvními organismy, které osídlují nově vzniklé půdy, a tak napomáhají stabilizovat půdní vrstvu a připravovat podmínky pro další vegetaci.

Lišejníky a jejich využití v medicíně

Některé druhy lišejníků se tradičně využívají v medicíně díky svým potenciálním příznivým vlastnostem. Lišejníky obsahují různé bioaktivní sloučeniny, jako je kyselina usnová. Zejména islandský lišejník (Cetraria islandica) je zkoumán pro své účinky na respirační systém a často se používá i v různých pastilkách na kašel a nachlazení. 

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Lišejník islandský, známý též jako pukléřka islandská, je druh lišejníku s vysokým množstvím zdraví prospěšných látek. Po staletí se sbírá a zpracovává jako potravina s všestranným užitím. Nejhojněji se vyskytuje na Islandu, kde z něj dodnes lidé melou mouku a vaří tradiční mlékovou polévku. Také se přidává do pečiva, zahušťují se s ním kaše a používá se na přípravu posilujících nálevů a odvarů. V časech nouze se prý možnost obživy pukléřkou stala poslední záchranou nejedné rodiny, hlavně v odlehlých, nehostinných oblastech.“

Ohrožení a ochrana lišejníků

Lišejníky jsou citlivé na změny v životním prostředí a mohou být ohroženy znečištěním, změnou klimatu a ztrátou přirozeného habitatu. Jako bioindikátory kvality vzduchu jsou lišejníky často mezi prvními organismy, které reagují na znečištění ovzduší.

 

Ochrana lišejníků proto zahrnuje opatření jako snižování emisí znečišťujících látek, ochranu jejich přirozených stanovišť a podporu výzkumu, který přináší hlubší poznání o těchto jedinečných organismech a jejich roli v ekosystémech.

 

Závěr

Lišejníky jsou fascinující a ekologicky významné organismy, které představují unikátní symbiotické společenství hub a fotobiontů. Díky své odolnosti a schopnosti přežít v různých prostředích hrají klíčovou roli v ekosystémech po celém světě. Vědecký výzkum lišejníků přináší nové poznatky, které mohou být využity v medicíně, biotechnologiích i dalších oblastech. Zároveň je však důležité chránit lišejníky před hrozbami jako je znečištění a ztráta habitatu, aby mohly nadále plnit svou významnou roli v přírodě.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.e­ma.europa.eu/en/me­dicines/herbal/lichen-islandicus

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/283808263­_Lichens_Used_in_Tra­ditional_Medi­cine#:~:text=Lichen­s%20in%20tradi­tional%20medi­cine%20are,me­tabolites%20an­d%20their%20sto­rage%20carbohy­drates.

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3813­136/

https://www.jel­sciences.com/ar­ticles/jbres14­20.pdf

https://www.he­althline.com/nu­trition/usnea

https://www.ca­bidigitallibra­ry.org/doi/pdf/10­.5555/20219950530

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-694/usnea

https://www.me­dicinenet.com/what_a­re_the_health_be­nefits_of_usne­a_side_effects/ar­ticle.htm

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.