Dobrý den,
vyčerpání a únava jsou nespecifické příznaky a vyskytují se u většiny onemocnění. Nemusí být nutně příznak nemoci, někdy je to příznak špatně nastaveného životního stylu - zejm. životosprávy. Úprava životosprávy by mohla předcházet léčbě v každém případě, takže lze doporučit dostatečnou fyzickou aktivitu (pokud je možná, pak alespoň 3-4x denně po dobu 30 minut, dostatečný příjem tekutin (2-2,5 litru vody denně), dostatek vlákniny, ovoce, zeleniny a vyhýbání se, příp. managment stresu.
Časté zapomínání už je o něco specifičtější příznak a v kombinaci s únavou a vyčerpáním lze usuzovat, že by se mohlo jednat o formu úzkostné nebo depresivní poruchy. Pro úzkostné poruchy (zejm. pro generalizovanou úzkostnou poruchu) je charakteristická únava, vyčerpání, poruchy spánku, časté opakované obavy - ve frekvenci, která již zasahuje do běžných denních činností + další příznaky typu (bolesti hlavy, nevolnost, bolest zad a spoustu dalších).
Pokud by se jednalo o depresivní poruchu, pak by se kromě výše zmíněných příznaků mohly vyskytnout i poruchy nálady - častá plačtivost, nedostatečná motivace, nedostatek potěšení z činností, které dříve dělaly radost a další příznaky.
U těchto poruch bývá typické, že se jejich neléčený průběh táhne i několik let.
Zvažte sama nebo lépe se svým lékařem, zda by se nemohlo o něco takového jednat a následně je třeba postupovat dále. Ideální léčbou je pak kombinace psychoterapie s léčivy, případně psychoterapie samotná udělá také velký kus práce.
Samozřejmě je možné, že se o výše uvedené poruchy nejedná a na vině je něco jiného, je třeba vzít v úvahu více informací.
Pokud by se nejednalo o výše zmíněné poruchy, lze doporučit několik přípravků na posílení mozkových funkcí (zejm. paměti a pozornosti). Jedním z nich je např. Piracetam. Piracetam je lék, který se používá ke zlepšení mozkových funkcí (nootropikum). Piracetam se používá k léčbě příznaků chronického zhoršení funkcí mozku u dospělých.
Dále lze na stránkách vybírat v kategorii Poruchy paměti.
Z mnoha dalších přípravků lze zdůraznit ještě přípravky s obsahem Ginkgo Biloba. Jedním z nich je Tanakan. Doporučené dávkování 120 mg = 3 tablety denně, tuto dávku rozdělte případně do několika podání během dne (např. ráno, v poledne a večer).
Je důležité upozornit, že v případě Piracetamu je vhodné jeho dávkování v denních hodinách (nikoliv večer z důvodu možného narušení spánku). Co se týče přípravků s obsahem Ginkgo Biloba - u těch je třeba mít na paměti, že mohou zesilovat účinky léků na ředění krve (kyselina acetylsalicylová, warfarin a další).
Mějte hezký den,
Pavel Horký
Dobrý den,
Obracím se s prosbou, jsem bez žaludku už 2 roky a stale trpím pálením žáhy a mimojine se mi vrací zánět jicnu - co nejlepší na pálení žáhy nepomáhá mi gaviscon, rennie ani novoplaza co by jste mi doporučili
Děkuji moc za radu
Dobry den,
Od 17.4. beru Lanxib 30mg (vzdy rano nalacno) a beru s tim i zvykaci tablety Maltofer k lecbe nedostatku zeleza, tak by me zajimalo, zda tyto dva leky mohu kombinovat. Lanxib beru vždy v 6,7 rano na lačno ale za půl hodinky si beru Maltofer 100 mg žvýkací tablety s jídlem. Nevadi to? A pokud ano tak proč. Dekuji za zpravu.
Dekuji.
Dobry den v neděli jsem mela nechraneny sex s přítelema a druhy den sem jela pro prášek norpregy akorát ja sem mela pred ovulaci a ten prášek sem si dala po 13hodinach myslíte si ze bych mohla otěhotnět ?
zobrazit odpověďZdravím vás, mám problém s hubnutím od té doby co sem porodila malému sou už 7 měsíců a od té doby nemám vůbec chuť k jídlu moc toho nesním za celé dny nevím proč se to děje ale schodila sem dost kil po porodu sem vážila 50kg a teď vážím 40kg a nemám vůbec žádnou chuť k jídlu navštívila sem svého lékaře ten mě odebral krev a zjistil že jsem chudokrevná takže mi předepsal prášky tardyferon které teď beru dvakrát denně ale to není na chuť k jídlu už si vážněvím rady proto sem teď navštívila vás 🥺
zobrazit odpověďOdborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.