Antibiotika – vše, co potřebujete vědět o jejich užívání, účincích a rizicích
Antibiotika ničí nebo potlačují růst bakterií. Když jste nemocní, často bývají první a nejlepší volbou. Nejsou to léky jako všechny ostatní, s jejich užíváním se pojí povinnosti a rizika. Je to otravné, ale bez toho byste se úplně neuzdravili. Antibiotika jsou sice silná, ne však všemocná. Léčí jen nemoci způsobené bakteriemi a nesprávné používání může vést k antibiotické rezistenci. Jak tomu zabránit a na co si dát pozor?
Obsah
- Jak antibiotika fungují a kdy jsou nutná?
- Nejběžnější typy antibiotik a jejich použití
- Antibiotika a běžné otázky: Co se s nimi nesmí?
- Jak správně užívat antibiotika?
- Co když si zapomenete vzít antibiotika?
- Antibiotická rezistence: Proč je to obrovský problém?
- Alternativy k antibiotikům: Existují přírodní antibiotika?
- Nejčastější chyby při užívání antibiotik
- FAQ – Krátké odpovědi na často hledané otázky
- Závěr


Jak antibiotika fungují a kdy jsou nutná?
Antibiotika fungují tak, že bakterie buď zahubí nebo zastaví jejich růst. Baktericidní antibiotika bakterie úplně zahubí, zatímco bakteriostatická antibiotika napadnou povrch bakterií a tím zastaví jejich rozmnožování nebo růst.
Kdy vám antibiotika pomůžou? Když vás trápí bakteriální onemocnění. Mezi ně patří například angína, zápal plic, zánět močového měchýře či bakteriální infekce kůže. Naopak antibiotika nejsou účinná při chřipce, nachlazení a virových a kvasinkových infekcích.
Paralen 500 mg, 24 tablet
Nurofen pro děti jahoda 20 mg/ml 100 ml
Oscillococcinum perorální granule 30 ks
Muconasal Plus nosní sprej 10 ml
Paralen 500mg, 12 tablet
Nurofen Rapid 400 mg 30 měkkých tobolek
Erdomed 225mg granule 20 ks
Coldrex MAXGrip Lesní ovoce 14 sáčků
Nurofen 200 mg 24 tablet
Neo-angin bez cukru Třešeň 24 pastilek
Mucosolvan pro dospělé sirup 100 ml
Nurofen pro děti 125 mg čípky
Nejběžnější typy antibiotik a jejich použití
Makrolidová antibiotika
sumamed, klacid, azitromycin
Makrolidová antibiotika se nejčastěji používají u bakteriálních infekcí dýchacích cest jako je zápal plic, zánět průdušek a sinusitida. Jsou známá pro svou dobrou snášenlivost a minimum vedlejších účinků, proto se používají velmi často. A to i v nesprávných případech, třeba při virových infekcích nebo při onemocněních, která je lepší léčit jinými léky.
Cefalosporiny
cefazolin, cefalexin, cefzil
Cefalosporiny se používají u podobných onemocnění jako makrolidová antibiotika, u těžších případů a také u sepsí. Pomohou u zápalu plic, bronchitidy, sinusitidy či meningitidy. Patří mezi nejoblíbenější antibiotika díky nízké toxicitě a snadnému podávání.
Peniciliny
augmentin, ospen, amoxicilin
Peniciliny jsou nejstarší antibiotika, o kterých jste určitě slyšeli už mnohokrát. Někteří lidé na ně mohou být alergičtí, proto pak na scénu přichází jiné druhy antibiotik. Penicilinem se léčí streptokoková angína, mnohá stafylokoková onemocnění, meningokoková meningitida a infekce v ústní dutině.
Metronidazol
entizol, klion
Metronidazol zabírá hlavně na bakterie, které dokáží žít bez kyslíku. Ty způsobují třeba infekce břišní dutiny, různé druhy abscesů a gynekologických infekcí. Na rozdíl od jiných antibiotik zvládá ničit i některé parazity.
Antibiotika a běžné otázky: Co se s nimi nesmí?

Antibiotika a alkohol
Účinnost většiny antibiotik ve skutečnosti není nijak ovlivněná alkoholem. To ale neznamená, že byste se měli účastnit bujarých oslav a dávat si skleničku za skleničkou. A to hned z několika důvodů. Antibiotika dávají zabrat játrům samy o sobě, natož ještě v kombinaci s alkoholem. Pokud pijete alkohol zároveň s některými druhy antibiotik, mohou se zhoršit vedlejší účinky jako je závrať, zvracení a bolesti. Stejně tak alkohol přispívá k dehydrataci a to určitě není něco, co by vám pomohlo se rychleji uzdravit. Vydržte to tedy těch pár dní a po dobrání antibiotik dejte tělu ještě čas se zotavit.

Antibiotika a slunce
Pobyt na sluníčku při braní antibiotik může způsobit zarudnutí, vyrážku, svědění nebo skvrny na těle. Záleží na konkrétních lécích, stejně jako na jedinci, který je užívá, každý může reagovat jinak. Pokud berete antibiotika, nezapomínejte na opalovací krémy s vysokým UV faktorem, ochranné oblečení, pokrývku hlavy a návštěvu solária odložte.
Round Lab Hydratační krém SPF 50, 50 ml
Australian Gold Lotion Bronzer SPF 50, 237 ml

Antibiotika a mléčné výrobky
Při užívání antibiotik mléčné výrobky nemusíte vyřadit úplně. Některé druhy (tetracykliny, fluorochimolony…) však mohou reagovat s vápníkem v mléčných výrobcích, čímž se sníží jejich účinnost. Proto je ideální dát si je s 2–3 hodinovým rozestupem.

Antibiotika a sport
Pokud berete antibiotika, většinou to znamená, že jste vůbec rádi, že si zvládnete ohřát polévku v mikrovlnce. Po několika dnech se ale můžete cítit svěží a pohrávat si s myšlenkou sportu. Antibiotika jsou však pro tělo velkou zátěží a jakékoliv další namáhání by tělo jen víc vysílilo. Dopřejte si odpočinek a po dobrání antibiotik začněte s pohybem postupně. Lepší nemoc pořádně doléčit a časem se vrátit ke svým výsledkům, než to podcenit, trénovat bez omezení, a pak znovu ochořet.
Jak správně užívat antibiotika?
Jak správně užívat antibiotika vám vysvětlí lékař nebo lékárníci. Pro některá antibiotika mohou platit určitá omezení, která budou jistě napsaná i v příbalovém letáku, ale existuje několik pravidel, kterými je třeba se řídit ve všech případech:
- Antibiotika vždy berte jen na lékařský předpis. Nikdy si neberte zbytky antibiotik z domácí lékárničky, přestože si myslíte, že by vám mohla pomoci.
- Dodržujte dávkování. Nastavte si budík nebo připomínku, abyste nezapomněli na další dávku antibiotik, tím zaručíte jejich účinnost.
- Za jak dlouho zaberou antibiotika? Antibiotika začínají fungovat ihned po první dávce, ale na úlevu od bolestí a dalších příznaků si počkejte několik dní, většinou 2–3.
- Nikdy nevysazujte antibiotika předčasně! Množství účinné látky a dávkování je přesně vypočítáno, aby vás uzdravilo. I když se cítíte lépe, antibiotika vždy doberte, jinak si zaděláváte na problém zvaný antibiotická rezistence nebo na návrat nemoci.
- Doplňte zdravé bakterie probiotiky. Antibiotika ničí všechny bakterie, které jim přijdou do cesty. To znamená, že i ty prospěšné ve vašem trávicím traktu. Podpořte probiotiky svojí střevní mikrofloru a předejděte také zažívacím problémům.
Biopron 9 PREMIUM 60 tobolek
Aporosa Probio Laktobacily 75 kapslí
Biopron Forte 60 tobolek
Viridian Synerbio Daily 90 kapslí
NatureVia Laktobacily 5 Imunita 120 kapslí
Advance Probio24 60 kapslí
Aporosa Probio Laktobacily 20 kapslí
Bactoral Orální probiotikum 16 tablet
Biopron Forte 30 tobolek
Biopron Balance 40 tobolek
Co když si zapomenete vzít antibiotika?
Může se stát, že si zapomenete vzít antibiotika včas. Antibiotikum si dejte v tu chvíli, kdy si vzpomenete, potom pokračujte jak jste zvyklí. Nedávejte si ale dvojitou dávku.
Antibiotická rezistence: Proč je to obrovský problém?
Antibiotická rezistence vzniká užíváním antibiotik na nemoci, které by se antibiotiky vůbec léčit neměly a stejně tak jejich nadužíváním. Bakterie ve vašem těle si na léky zvyknou a ty už na ně nebudou stačit. Další příčinou je nesprávné užívání, hlavně nedobrání antibiotik. Ty bakterie, které přežijí, budou totiž mnohem odolnější a příště si s nimi už antibiotika nemusí poradit.
Antibiotická rezistence je otázkou celé populace. Odolné (rezistentní) bakterie se šíří mezi lidmi a nezabírají na ně obyčejná antibiotika. Netýká se to vzdálené budoucnosti, čím dál tím více bakterií je rezistentních. Nezodpovědným chováním či nesprávným užíváním můžete tyto bakterie přenést svým dětem a blízkým a jejich organismus bude muset bojovat, za pomoci silných antibiotik, aby nemoc zvládnul. Vědci odhadují, že v roce 2050 bude ročně umírat 10 milionů lidí úplně zbytečně, jen kvůli antibiotické rezistenci.
Jak tomu předejít? Posilujte imunitu přirozenými způsoby (čerstvé potraviny, pravidelný pohyb, kvalitní spánek, otužování…) a užívejte antibiotika přesně podle doporučení lékaře. Nehezkou budoucnost, kde i obyčejné infekce budou velmi nebezpečné, lze zvrátit tím, že budeme zodpovědní, antibiotika budeme brát jen v případě potřeby a budeme se řídit radami lékařů, kteří ví, o čem mluví.
Najděte odpovědi na vaše otázky v Životozprávách
Alternativy k antibiotikům: Existují přírodní antibiotika?
Přírodní antibiotika, která by nahradila antibiotika na předpis, neexistují. Některé potraviny však pomáhají podpořit obranyschopnost a v mnohých kulturách jsou využívána po mnoho staletí. Patří mezi ně česnek, oregano, med a kurkuma. Když cítíte, že na vás něco leze nebo chcete udělat něco pro své zdraví, tyto potraviny zařaďte do jídelníčku. Nejsou ale kouzelné, proto v případě zdravotních obtíží navštivte lékaře a nespoléhejte se na přírodní metody.
Nejčastější chyby při užívání antibiotik
Antibiotika nedoberete do konce
Už jsme si vysvětlili, proč je vysazování antibiotik nebezpečné, nejen pro vás, ale pro celou populaci. Dbejte na pokyny lékaře a uzdravte se rychleji tím, že antibiotika doberete do konce.
Užíváte antibiotika ze zásoby
Antibiotika nejsou léky do zásoby, vždy by se měly dobrat všechny. Navíc před každým užíváním antibiotik je potřeba osobní návštěva lékaře a vyšetření.
Sdílíte antibiotika mezi členy rodiny
Na různé nemoci jsou vhodná různá antibiotika a na některé nemoci antibiotika ani nezabírají. Abyste se vy nebo vaše děti vyléčili, je třeba, abyste dodrželi správné dávkování. Pokud je vás v rodině nemocných více, zajděte k lékaři všichni, každému z vás předepíše vlastní antibiotika.
FAQ - Krátké odpovědi na často hledané dotazy
Co se nesmí při užívání antibiotik?
Při užívání antibiotik není doporučeno chodit na slunce, pít alkohol a cvičit. Některá antibiotika mají ještě další omezení, která vám sdělí lékař nebo lékárník.
Co dělají antibiotika v těle?
Antibiotika buď ničí bakterie nebo omezují jejich rozmnožování. Nevybírají si jen zlé bakterie, ničí i ty hodné, co jim přijdou do cesty.
Jaká antibiotika na angínu?
Nejčastější volbou antibiotik na angínu je penicilin. Ti, kteří na něj mají alergii jsou většinou léčeni erythromycinem.
Co se léčí antibiotiky?
Antibiotiky se léčí bakteriální onemocnění, jako je třeba angína, meningitida, černý kašel, spála, kapavka a další.
Závěr
Antibiotika jsou silnými léky, které si poradí s nemocemi způsobenými bakteriemi. Aby správně fungovala, je potřeba se řídit instrukcemi lékaře a hlavně vždy dobrat antibiotika až do poslední pilulky (pokud lékař neurčí jinak). Tím předcházíte antibiotické rezistenci, která způsobuje, že i obyčejné infekce mohou být těžko léčitelné. Antibiotika jsou prostě dobrým sluhou, ale špatným pánem.
Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.
Zdroje
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/08/04.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/06/04.pdf
https://studujimedicinu.com/infekce/cefalosporiny/
https://www.splm.cz/_download/00000188–9089-d4b6-a9cd-bf8f08ec0000
https://www.nembce.cz/poradenstvi/36-kontraindikace-antibiotik
https://www.foodnet.cz/en/aktuality/6110-antibiotika-versus-potraviny
https://www.antibiotickarezistence.cz/
Autor článku

Lucie Seidlová
Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
