vše co vás kdy zajímalo o elektrických kartáčcích
dd

Podle čeho si vybrat elektrický kartáček?

Elektrický zubní kartáček si dnes dokáže vybrat úplně každý. Jediným problémem může být neschopnost zorientovat se v nespočetném množství jednotlivých produktů a typů kartáčků. Pokud se trápíte s tím, jak si vybrat správný elektrický kartáček, nejdřív je potřeba pochopit, že existují dva základní typy technologií – sonická a oscilačně-rotační.
 

s

Sonické zubní kartáčky nabízí zejména společnost Philips Sonicare nebo také Dr. Mayer. Oscilačně-rotační jsou pak doménou hlavně společnosti Oral-B. Pokud vás trápí citlivost zubů a dásní, rádi pečujete o mezizubní hygienu, je pro vás výhodnější volba sonického kartáčku. Na druhou stranu oscilačně-rotační kartáčky vám můžou pomoct, pokud trpíte na pigmentaci zubů a skvrnami od kávy a podobně.

aa

U elektrických kartáčků obecně platí, že jejich čistící výkon se dramaticky nemění napříč všemi produktovými řadami. Pokud si nejste jistí, že pro vás bude elektrický kartáček to pravé, nebo hledáte levnější variantu, nic nezkazíte, pokud si vyberete kartáček z nižších produktových řad. Výhodou je, že pokud máte možnost si mírně připlatit, za poměrně rozumné peníze obdržíte funkce navíc: různé čistící režimy, režim pro citlivé zuby, mód na bělení zubů, tlakový senzor, možnost bezdrátového nabíjení nebo propojitelnost s mobilním telefonem.

Sonické kartáčky

Oscilačně-rotační kartáčky

Oral-B iO 10 černý elektrický zubní kartáček

Můžete mít dnes9 590 Kč
Akce: Cashback až 800 Kč!

Oral-B iO 4 Elektrický zubní kartáček černý

Můžete mít ve čtvrtek 28. 3.2 890 Kč
Akce: Cashback až 800 Kč!
Je lepší sonický nebo rotační kartáček?

Je lepší sonický nebo rotační kartáček?

Sonické a rotačně-oscilační kartáčky jsou dva typy, se kterými se na našem trhu setkáte. Obě tyto technologie pracují na trochu odlišném principu a každá je vhodná pro jiný typ zubní péče. Hlavice sonického kartáčku je většinou stejného tvaru, jako je tomu u manuálního, a nijak se neotáčí. Vlákna sonického kartáčku pouze vibrují (nerotují). Sonická technologie je vysoce efektivní a zároveň je šetrná. Proto je vhodná zejména pro osoby s citlivými zuby a dásněmi. Rotačně-oscilační kartáčky mají naopak kulatý tvar hlavice a fungují na principu půlrotačního pohybu – oscilace (stírání plaku) a dražší modely využívají i jemné pulzační pohyby (narušující plak), takže přispívají k péči o dásně. Oscilační pohyb v kombinaci s pulzacemi velmi dobře odstraňuje odolný zubní plak a výrazně snižuje zabarvení zubů.

Co to je sonický kartáček?

Sonické kartáčky fungují na principu sonických vibrací, které mimořádně rychle rozkmitají štětiny kartáčku, a tím vytvoří proud složený z vody a pasty. Ten naruší plak, který je následně setřen kartáčkem. Mimořádně dobře sonické kartáčky vyčistí i mezizubní prostory, a oproti oscilačně-rotačním kartáčkům je sonická technologie výrazně vhodnější pro osoby s citlivými dásněmi a zuby. Naopak ale sonické kartáčky nejsou tak účinné v boji s odstraněním skvrn od kávy, cigaret a vína.

ss
sonický kartáček
Je elektrický kartáček lepší než manuální?

Je elektrický kartáček lepší než manuální?

Manuální čištění zubů vyžaduje určitou techniku a důležitý je zejména její správný nácvik. Oproti tomu elektrický kartáček čistí „sám“ a stačí ho pouze k zubům přiložit. Mimo jednoduché použití jsou elektrické kartáčky i prokazatelně účinnější při odstranění plaku z povrchu zubů, mezizubních prostor a celkově zlepšují čistící návyky díky různým doplňkovým funkcím jednotlivých elektrických kartáčků. Patrně až po prvním vyčištění elektrickým kartáček teprve poznáte, jaký je to pocit mít opravdu perfektně vyčištěné a hladké zuby.

Jak dlouho se nabíjí elektrický zubní kartáček?

Doba nabití a výdrže baterie je u každého modelu i výrobce odlišná. Obecně se ale elektrické kartáčky plně dobijí za cca 20h a vydrží nabité v rozmezí až 7 – 14 dní (při klasickém použití 2× denně 2 minuty). Existují však i elektrické kartáčky na výměnné tužkové baterie (AA nebo AAA), které si můžete kdekoliv a kdykoliv ihned vyměnit.

Jak dlouho se nabíjí elektrický zubní kartáček?
Jak používat elektrický kartáček?

Jak používat elektrický kartáček?

Naneste zubní pastu na kartáčkovou hlavici a přiložte ji k linii dásní. Poté kartáček zapněte a pohybujte jím od jednoho zubu k druhému. Začněte na přední straně, pak po zadní straně zubů a nakonec vyčistěte i žvýkací plochy. Zuby si elektrickým kartáčkem čistěte minimálně 2× denně po dobu 2 minut. Některé modely jsou vybaveny i časovačem, který vás upozorní na uplynutí doporučené doby čištění.

Můžu používat elektrický zubní kartáček i s protézou / zubní náhradou?

Určitě není potřeba se bát použít elektrický zubní kartáček, i pokud máte v ústech umělou korunku nebo můstek. Pokud máte ale i přesto obavu, je lepší celou věc prokonzultovat se svým zubním lékařem. Co se týče zubních protéz, ty potřebují svou speciální péči (pasty, kartáčky), ale není problém na ně použít také elektrický kartáček. V tomto případě ale zvolte model kartáčku s obzvlášť citlivým režimem a ultra-měkkými sensitive vlákny, abyste zabránili poškrábání protézy.

Můžu používat elektrický zubní kartáček i s protézou / zubní náhradou?
Můžu používat elektrický zubní kartáček, i když trpím paradentózou?

Můžu používat elektrický zubní kartáček, i když trpím paradentózou?

V případě paradentózy je vhodné používat spíše sonické kartáčky, které jsou šetrné k dásním a zlepšují zdraví dásní i zubů. Nejlépe v kombinaci s hlavicí Sensitive. Některé kartáčky navíc nabízí speciálně určený režim Sensitive pro nejcitlivější čištění.

paradentóza

Jaké nástavce jsou s mým kartáčkem kompatibilní?

Pokud vybíráte hlavice pro kartáčky Philips Sonicare, je jejich výhodou, že všechny jsou vzájemně kompatibilní. Stejně tak vzájemná kompatibilita platí pro všechny kartáčky a nástavce značky Oral-B. Pokud se ale jedná o jinou značku elektrických kartáčků, vždy si raději ověřte kompatibilitu daného nástavce v popisu produktu na našem webu. Pokud ale zvažujete koupi dětského nástavce na dospělý kartáček, nebo koupi dospělého nástavce na dětský kartáček, nevyplatí se to. I když budou nástavce zdánlivě kompatibilní, je potřeba si uvědomit, že dětské kartáčky nebo nástavce jsou vyráběny speciálně s ohledem na specifika dětského chrupu. Dětský nástavec vám proto bude malý, dětské tělo pro vás nebude dostatečně výkonné, a naopak dospělý kartáček by mohl Vašemu dítěti ublížit.

Jaké nástavce jsou s mým kartáčkem kompatibilní?
Jak vybrat elektrický kartáček pro dítě?

Jak vybrat elektrický kartáček pro dítě?

Vybírejte vždy z nabídky speciálních dětských verzí elektrických kartáčků, které dnes nabízí už každý výrobce. Pro děti jsou vhodné hlavně sonické kartáčky, které jsou šetrné k dásním a zbytečně nepoškodí ještě stále zrající zubní sklovinu a prořezávající se zuby.

dd

Můžu jako dospělý používat i dětský nástavec?

Dětské zoubky vyžadují co nejšetrnější péči, a proto tvar hlavic odpovídá potřebám dětské ústní hygieny. Není tedy vhodné, aby dospělý člověk s již stálým chrupem používal dětské hlavice.

f
Od kdy může dítě používat elektrický kartáček?

Od kdy může dítě používat elektrický kartáček?

Speciální dětské elektrické zubní kartáčky jsou určeny pro děti již od 3 let. Výhoda je i atraktivní, veselý design, který děti motivuje k čištění zubů. Některé kartáčky jde dokonce propojit se smartphonem pomocí funkce Bluetooth, kde se dítě může při čištění hrát interaktivní hru. Takovou možnost nabízejí například kartáčky Philips Sonicare z řady For Kids.

Může sonický kartáček poškodit zuby?

Při správně zvoleném kartáčku pro váš typ zubů a s ohledem na případné komplikace (citlivé dásně, paradentóza, zubní náhrada) to není možné. Elektrické kartáčky jsou v čištění zubů naopak daleko efektivnější a rychlejší než manuální. Nicméně v případě, že vás trápí závažnější zubní problémy, a nebudete je při výběru zohledňovat, je možné, že vám zvolený kartáček nebude vyhovovat. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se raději na svého zubního lékaře, který zná stav vašich zubů, a doporučí vám tu nejlepší péči.

Může sonický kartáček poškodit zuby?
Jakou pastu můžu používat se sonickým kartáčkem?

Jakou pastu můžu používat se sonickým kartáčkem?

Při používání sonického kartáčku si určitě dávejte pozor, jakou pastu s ním používáte. Na čištění sonickým kartáčkem se hodí výhradně neabrazivní pasta – to znamená, že se musí jednat o obyčejnou jemnou pastu bez příměsí jemných bělících částeček. Abrazivní zubní pasta by vám v kombinaci s vysoce efektivním sonickým kartáčkem (62 000 pohybů za minutu) mohla nadělat potíže se zubní sklovinou. Existuje však i speciální sonický gel, který byl vyvinut speciálně pro čištění zubů pomocí sonického kartáčku. Sonický gel se od klasické zubní pasty liší hlavně svým složením a působením na hygienu dutiny ústní. Pastu nebo gel nanášejte vždy na hlavici vypnutého kartáčku (stačí malé množství). Kartáček zapněte až při kontaktu se zuby.

Doporučuje se sonický kartáček pro lidi s citlivými dásněmi?

V případě, že vás trápí citlivé zuby, je pro vás sonický kartáček určitě skvělá volba. Jelikož právě sonické kartáčky jsou určené i pro uživatele s citlivými zuby a dásněmi. Ideální je kombinace s hlavicemi Sensitive a se speciálním režimem kartáčku určeným pro to nejcitlivější čištění.

Doporučuje se sonický kartáček pro lidi s citlivými dásněmi?
DD

 

Autor článku

Ivan Novák

Dlouhodobě se věnuji psaní o zdravotnické tématice, především o příznacích a léčbě nemocí, které čtenářům přináší důležité informace. Kromě psaní mám vášeň pro sport –⁠ běh, plavání a cyklistiku. Věřím, že kombinace mentální a fyzické aktivity je klíčem k udržení rovnováhy a svěží mysli. 

Všechny články od autora