8 nejčastějších otázek
o samoopalovacích krémech

Nemůžete nebo nechcete chytat bronz na sluníčku? Opalování je přece jen velkou zátěží pro naši pokožku, ale naštěstí si vytoužený bronz můžete dopřát kdykoliv a zcela bezpečně díky samoopalovacím krémům. Jak tyto přípravky fungují, jak je správně používat nebo jak dlouho vám tohle „opálení“ vydrží?

Obsah

  1. Jak funguje samoopalovací krém?
  2. Jak na samoopalovací krém pro začátečníky
  3. Jak používat samoopalovací krém – příprava
  4. Jak nanášet samoopalovací krém?
  5. Jak odstranit samoopalovací krém z oblečení?
  6. Jak umýt samoopalovací krém z pokožky?
  7. Jak dlouho vydrží samoopalovací krém?
  8. Jaký samoopalovací krém si vybrat?
pilulka

Jak funguje samoopalovací krém?

Zdá se to jako malý zázrak – namažete se samoopalovacím krémem a za pár hodin už máte pokožku krásně opálenou dohněda. Jak je to možné? Většina samoopalovacích přípravků obsahuje DHA (dihydroxyaceton). Tato látka vyvolá na svrchní odumřelé části kůže chemickou reakci, díky níž pokožka zhnědne. 

Jak na samoopalovací krém (pro začátečníky)?

Pokud se samoopalováním teprve začínáte, je dobré si nejprve vybrat krém nebo jiný přípravek, který je spíše světlejší, postupně můžete zkoušet tmavší odstíny. Naneste jej raději v tenké vrstvě, abyste vyzkoušeli, jak vaše pokožka bude reagovat a zda se vám povede rovnoměrné natření. 

 

Některé krémy jsou bílé, jiné jsou tmavě zbarvené – tyto obsahují bronzery, takže jsou pro vás jako začátečníka vhodnější. Jasně totiž vidíte, zda se vám daří krém rovnoměrně nanášet. Bronzer se po první sprše z kůže vymyje, ale nemusíte se bát, protože opálení zůstane.

pilulka

Jak používat samoopalovací krém – příprava

Samoopalovací krémy a přípravky je vhodné aplikovat na noc, protože zabarvení se může postupně měnit i 6–10 hodin, než se ustálí. Pokožku připravte koupelí a poté peelingem, protože díky němu ji zbavíte nečistot, ostatních kosmetických přípravků a mrtvých kožních buněk i mazu. Není třeba ji dále hydratovat (kromě suchých míst na loktech, kolenech nebo patách), protože samoopalovací krémy nejlépe chytnou na suchou a čistou kůži. Tyto přípravky navíc samy o sobě pokožku hydratují a vyživují.

 

Samoopalovací krém byste neměli nanášet na čerstvě oholenou pokožku, abyste ji zbytečně nepodráždili. S aplikací tedy počkejte alespoň 12 hodin po holení.

Jak nanášet samoopalovací krém?

Samotnou aplikaci provádějte krouživými pohyby pomocí speciální rukavice, případně suchýma, dobře umytýma rukama. Aby bylo opálení rovnoměrné, nezapomeňte ani na lokty, kolena a paty. Po nanesení přípravku se alespoň půl hodiny neoblékejte. Před aplikací si vždy přečtěte návod konkrétního výrobku.

 

Samoopalovací krémy jsou známou klasikou, jejich aplikace však vyžaduje větší důkladnost a je nutné je nechat déle zaschnout. Mléka jsou krémům velmi podobná, jsou však více hydratační, jejich zasychání je rychlejší a někomu se mohou lépe aplikovat. Samoopalovací pěny nejsou vhodné na obličej, jinak se ale obecně lépe nanášejí. Dále existují samoopalovací spreje vhodné pro zkušené, protože se sice lépe nanášejí na hůře dostupná místa (např. záda), ale je u nich vyšší riziko nerovnoměrné aplikace.

pilulka

Jak odstranit samoopalovací krém z oblečení?

Někdy se může stát, že jste i přes veškerou opatrnost na svém oblečení našli skvrny nebo mapy způsobené samoopalovacím přípravkem. Abyste je odstranili, nechte skvrnu nejprve odmočit v perlivé vodě. Poté smíchejte trochu pracího prášku s normální vodou na kašičku, kterou flek potřete, oblečení opláchněte a ještě jednou zopakujte. Nakonec oblečení vyperte tak, jak jste zvyklí. Kromě tohoto postupu můžete také zkusit některý z přípravků na odstranění skvrn.

Jak umýt samoopalovací krém z pokožky?

Večer jste si aplikovali samoopalovací krém a ráno jste zjistili, že výsledek rozhodně není takový, jak jste si představovali? Existují nejrůznější babské rady, jak opálení zmírnit nebo odstranit. Nejčastějším doporučením je stejný postup, jako v případě přípravy pokožky na aplikaci krému – tedy teplá koupel a následný peeling. Do vany přidejte pár kapek olejíčku a relaxujte alespoň dvacet minut. Díky této lázni bude vaše pokožka zjemněná, a když poté použijete na celé tělo peeling, zbarvení by mělo zesvětlit a případné fleky ustoupit.

 

V případě nevzhledných fleků můžete také použít citronovou šťávu nebo ocet, který s pomocí vatového tamponku lokálně natírejte.

pilulka

Jak dlouho vydrží samoopalovací krém?

Efekt samoopalovacích přípravků vydrží běžně 3–7 dní podle toho, jak opatrně se o pokožku staráte. Aby vám bronz vydržel, nenav­štěvujte bazény či vířivky a místo koupání ve vaně zvolte raději rychlou vlažnou sprchu. Pokožku udržujte zevnitř i zvenku hydratovanou – používejte hydratační přípravky a pijte hodně vody. Opálení sluncem sice jde do hlubších vrstev kůže a vydrží tak mnohem déle, avšak samoopalování nepřináší rizika spálení, alergie, předčasného stárnutí ani vzniku rakoviny, jako je tomu u klasického slunění.

pilulka

Jaký samoopalovací krém si vybrat?

  • Nejdříve popřemýšlejte o tom, jestli vám konzistence krému bude vyhovovat, kromě něj si totiž můžete pořídit výše zmíněné samoopalovací mléko, pěnu nebo sprej. 
  • V případě, že nechcete čekat na výsledek aplikace přes noc, použijte přípravek s obsahem bronzeru. 
  • Nemáte-li citlivou nebo problematickou pleť, můžete většinu samoopalovacích krémů bez obav používat i na obličej.
  • Pokud má vaše pokožka nějaká specifika – např. bývá spíše suchá nebo citlivá, podívejte se po samoopalovacím krému určeném právě pro vás, tedy s přidanými hydratačními látkami nebo s přírodním složením.
  • Obecně vybírejte samoopalovací přípravky asi o jeden až dva odstíny tmavší, než je vaše kůže.
pilulka

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora