Imposter syndrom: kdo se s ním potýká a jak se ho zbavit
Imposter syndrom, překládaný jako syndrom podvodníka, je psychologický jev, kdy má jedinec trvalé pocity nekompetentnosti, sebepodceňování a méněcennosti, ačkoli má dostatečné vzdělání, zkušenosti a úspěchy. Tento článek vám poskytne informace o tom, jak imposter syndrom vzniká a jak s ním bojovat.
Obsah článku
- Definice imposter syndromu
- Příčiny vzniku
- Prevalence a postižené skupiny
- Dopady na jedince a kariéru
- Překonávání imposter syndromu
- Prevence imposter syndromu
- Závěr
Definice imposter syndromu
Imposter syndrom vzniká např. když se nacházíte v komunitě úspěšných lidí a přijde vám, že mezi ně nepatříte. Že si nezasloužíte být na stejné úrovni jako oni. Možná máte méně zkušeností, nižší vzdělání, nejste tak průbojní nebo jste prostě měli velké štěstí. Bojíte se, že se ostatní jednoho dne dozví pravdu a vy už mezi úspěšné patřit nebudete.
Příčiny vzniku
Příčiny vzniku syndromu podvodníka mohou být zakořeněny v osobnostních rysech, jako je nízké sebevědomí, perfekcionismus a neuroticismus. Konkurenční prostředí, stejně jako intenzivní tlak na akademické úspěchy v dětství, mohou být další příčinou vývoje imposter syndromu. Nebo se vám dřív nedařilo a teď máte dojem, že si úspěch a dobré výsledky nezasloužíte, protože jste na ně nebyli zvyklí.
Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:
„Imposter syndrom je psychický stav, při kterém jedinec
pochybuje o svých schopnostech, úspěších a má strach, že bude odhalen
jako „podvodník.“ Správná výživa může ovlivnit psychické zdraví a
přispět k lepšímu zvládání stresu a úzkosti, což může nepřímo
pomoci i s imposter syndromem. Proteiny přispívají k produkci
neurotransmiterů, které regulují náladu (např. serotonin). Omega-3 mastné
kyseliny nacházející se se v rybách, lněném semínku a vlašských
ořeších. Jsou spojeny s lepší náladou a snížením deprese. Vitamíny
B-komplexu, vitamín D, železo, hořčík a zinek jsou důležité pro
správnou funkci mozku.
Zaměřte se na konzumaci probiotik. Zdravý střevní mikrobiom může pozitivně ovlivnit mozkovou funkci a náladu. Konzumace jogurtů, kysané zeleniny a vlákniny podporuje zdraví střevní mikroflóry. Vyvarujte se výrazným výkyvům hladiny cukru v krvi, které mohou ovlivnit náladu a úzkost. Jíst pravidelné malé porce bohaté na komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky může pomoci. Potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou bobule, ořechy a zelenina, mohou pomoci chránit mozek před oxidačním stresem.“
Biopron 9 PREMIUM 60 tobolek
Aporosa Probio Laktobacily 75 kapslí
Biopron Forte 60 tobolek
Viridian Synerbio Daily 90 kapslí
NatureVia Laktobacily 5 Imunita 120 kapslí
Advance Probio24 60 kapslí
Aporosa Probio Laktobacily 20 kapslí
Bactoral Orální probiotikum 16 tablet
Biopron Balance 40 tobolek
Prevalence a postižené skupiny
Výzkumy naznačují, že asi 25 až 30 procent úspěšných lidí může trpět syndromem podvodníka. Přibližně 70 procent dospělých může zažít pocity méněcennosti alespoň jednou v životě. Tento jev byl původně zdokumentován u úspěšných žen v 70. letech, postihuje ale i mužů. V současné době tímto syndromem trpí velké množství influencerů (osob s velkým vlivem na sociálních sítích), protože se třeba na vrchol dostali rychle, ale domnívají se, že si to nezaslouží nebo nejsou dostatečně kompetentní.
Dopady na jedince a kariéru
Syndrom podvodníka může mít negativní dopady na jedince a jeho kariéru. Může omezovat potenciál pro růst v práci, ve vztazích nebo při koníčcích, tím, že zabraňuje lidem v hledání nových příležitostí. Neúspěch po řadě úspěchů může vést k sebekritice a otázkám o celkové schopnosti.
Překonávání imposter syndromu
Překonávání syndromu podvodníka zahrnuje změnu myšlení jedince ohledně vlastních schopností a dovedností. Klíčové je uznání vlastních expertních znalostí a úspěchů a připomenutí si, že si jedinec zaslouží své místo v akademickém či profesním prostředí. Důležité je také zaměřit se na měření vlastních úspěchů namísto srovnávání se s ostatními. Výživa a zdravý životní styl může ovlivnit psychologické zdraví a přispět k lepšímu zvládání stresu a úzkosti, což může nepřímo pomoci i s imposter syndromem. Několik užitečných tipů pro zdravý životní styl:
- Vyvážená strava
- Hydratace
- Snížení konzumace kofeinu a alkoholu.
- Probiotika a prebiotika
- Antioxidanty
- Stabilizace cukru v krvi
- Meditace
- Fyzická aktivita
Výživa je jen jedním z důležitých aspektů celkového zdraví. Kombinace zdravého stravování s dalšími metodami zvládání stresu a úzkosti může přinést nejlepší výsledky.
Puhdistamo Super Omega-3 60 kapslí
MycoMedica Curcumin 120 kapslí
Czech Virus Super Greens Pro V2.0 Lesní ovoce 360 g
Bioaktivní Q10 Uniqinol 100 mg 30 kapslí
Allnature Dračí krev 30 ml
Flow Longevity 3.0, 120 tobolek
Evelor Resveratrol 50 mg 90 tobolek
BrainMax Astaxanthin BIO 60 kapslí
BrainMax Myo-Inositol 100 kapslí
Ovonex Kurkumin extrakt 50 ml
Prevence imposter syndromu
Prevence syndromu podvodníka zahrnuje podporu realistického sebepojetí a uznání vlastních schopností. Rodiče mohou pomoci předejít vývoji syndromu u dětí tím, že chválí úsilí, nikoli výsledky, a pomáhají dětem realisticky chápat jejich silné a slabé stránky. Dospělí mohou pracovat na rozpoznávání a oslavě svých úspěchů a učit se tolerovat nepohodlí a přijímat nedokonalost.
Závěr
Imposter syndrom je komplexní psychologický jev, který ovlivňuje mnoho lidí napříč různými oblastmi života. Jeho překonání vyžaduje změnu myšlení a přístupu k vlastním úspěchům a schopnostem. Není totiž způsobený tím, že něco neumíte, ale tím, že si nevěříte a nejste schopní ocenit své kvality. Pochopení a přijetí vlastních silných a slabých stránek, stejně jako otevřená komunikace o pocitech a výzvách, jsou klíčové pro zvládnutí tohoto syndromu. Dodržujte zásady zdravého jídelníčku, přiměřeně sportujte, relaxujte a uvidíte, že se budete cítit lépe.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585058/
https://www.psychologytoday.com/us/basics/imposter-syndrome
https://www.apa.org/gradpsych/2013/11/fraud
Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
