jak vybrat kojenecke mleko

Jak vybrat kojenecké mléko?

V žádném jiném věkovém období se výživa nemění tak výrazně jako v prvním roce života miminka. Je proto důležité si uvědomit, jak miminku dodat všechny potřebné živiny. Prvních 4–6 měsíců je pro něj výhradně mléčné období. Pokud není možné mu podávat kojenecké mléko, maminka sáhne po náhradní výživě – kojeneckém mléku. Tato mléka se svým složením i nutričními hodnotami podobají mateřskému mléku, proto nemusíte mít strach, že bude kojenci cokoliv chybět. Kojenecká mléka zároveň obsahují nezbytné vitamíny, minerály a probiotické látky, které posilují imunitní systém a přispívají ke zdravému růstu.
a

Kdy začít s kojeneckým mlékem?

Až do ukončeného 4. měsíce věku není vhodné zavádět do jídelníčku dítěte žádnou jinou složku výživy než mléko. V případech, kdy nemůžete kojit, je nutné sáhnout po umělých kojeneckých mlékách, a to bez ohledu na věk miminka. V případě, že jste už dokojili a přecházíte na umělé mléko, je nutné, aby byl proces přechodu postupný a klidný.

a

Do kdy dávat kojenecké mléko?

Obecně platí, že do 1. roku života dítě potřebuje hlavně mléčnou potravu. Tehdy je potřeba u miminka korigovat množství přijatého mléka, aby ho bylo dostatek. Kojení věkovou hranici nemá, umělá mléka se doporučují podávat přibližně do 3 let. Podávání tohoto mléka je taky individuální – některé děti jednoduše o kojenecké mléko nestojí nebo o něj do 3 let samy ztratí zájem.

a
a
a

Jaké je nejlepší kojenecké mléko?

Jako zdroj bílkoviny pro počáteční mléka je nejčastěji používána bílkovina kravského mléka. Použita však může být také bílkovina sóji nebo ve speciálních situacích také rozštěpená (hydrolyzovaná) bílkovina kravského mléka. V dnešní době už existují i speciální mléka pro nedonošené děti nebo mléka se sníženým obsahem laktózy apod. Je pak na rodičích, jaké kojenecké mléko zvolí. Je vhodné se také poradit s dětským pediatrem.

a

Jak připravit kojenecké mléko?

Převařte kojeneckou vodu a ochlaďte ji na teplotu 40 stupňů a méně. Vodu vlijte do sterilní lahve – zvolte lahvičku s vhodnou velikostí dírky v dudlíku (děťátko by se mělo při pití trochu namáhat, aby byl uspokojen jeho sací reflex). Přidejte správný počet odměrek kojeneckého mléka podle dávkování výrobce. Lahvičku zavřete a jemně protřepejte, aby se mléko dobře rozpustilo, ale zároveň aby se v něm nevytvořila pěna. Připravené mléko podávejte miminku do 2 hodin.

a
a
ohřívač kojeneckého mléka

Jak ohřát kojenecké mléko?

Pokud je mléko nebo vodu třeba přihrát, ohřejte ho ve speciálním ohřívači nebo ve vodní lázni. Ohřev v mikrovlnné troubě je rizikový z důvodu vytvoření lokálních horkých míst a dítě se může popálit. Zapamatujte si však, že dávky mléka by se nikdy neměly připravovat víc než 2 hodiny dopředu – mohou se pak na mléku vytvořit bakteriální nákazy.

a

Jak dávkovat kojenecké mléko?

U kojených dětí je doporučováno kojení podle potřeb dítěte a dávky se nemusí výrazně sledovat. Při krmení z lahve by měli rodiče používat kojenecké mléko vhodné pro daný věk a dodržovat doporučené dávkování podle věku a váhy dítěte. Doporučuje se řídit výpočtem: 1 odměrka (30 ml vody) na 1 kg váhy dítěte. Tedy dítě o hmotnosti 3 kg vypije 90 ml v jedné dávce kojeneckého mléka. Celková denní dávka mléka by neměla přesáhnout 1 litr.

a
a
a

Jak skladovat kojenecké mléko?

Připravujte vždy jen tolik mléka, kolik spotřebujete. Nedopité mléko vždy vylijte – mohlo by být v případě uchovávání zdrojem bakteriální nákazy. V případě nočního krmení je vhodné mít u postele připravenou termosku s převařenou horkou vodou a v noci jen odměřit vodu do lahvičky, přisypat dávku mléka a přemíchat.

a

Jak dlouho vydrží kojenecké mléko?

Obecně platí, že kojenecké mléko je potřeba vypít do 2 hodin od přípravy. Hotové mléko nesmí být skladováno v ledničce, proto si připravte vždy jen dávku, kterou vaše miminko vypije, a když něco zbyde, je to potřeba bez milosti vylít.

a

Počáteční kojenecké mléko

Pokračovací kojenecké mléko

Batolecí mléko

Juniorské mléko

jak vybrat kojenecke mleko