Až do ukončeného 4.-6. měsíce věku není vhodné zavádět do jídelníčku dítěte žádnou jinou složku výživy než mléko. V případech, kdy nemůžete kojit, je nutné sáhnout po umělých kojeneckých mlékách, a to bez ohledu na věk miminka. V případě, že již přestáváte kojit a přecházíte na umělé mléko, je nutné, aby byl proces přechodu postupný a klidný.
Obecně platí, že do 6 měsíců života dítě potřebuje hlavně mléčnou potravu. Tehdy je potřeba u miminka korigovat množství přijatého mléka, aby ho bylo dostatek. Kojení věkovou hranici nemá, umělá mléka se doporučují podávat přibližně do 3 let. Podávání tohoto mléka je taky individuální – některé děti jednoduše o kojenecké mléko nestojí nebo o něj do 3 let samy ztratí zájem.
Jako zdroj bílkoviny pro počáteční mléka je používána bílkovina kravského mléka. Použita však může být také bílkovina sóji nebo také rozštěpená (hydrolyzovaná) bílkovina kravského mléka. V dnešní době už existují i speciální mléka pro nedonošené děti nebo mléka se sníženým obsahem laktózy apod. Je pak na rodičích, jaké kojenecké mléko zvolí. Je vhodné se také poradit s dětským pediatrem.
Převařte kojeneckou vodu a ochlaďte ji na teplotu 40 stupňů a méně. Vodu vlijte do sterilní lahve – zvolte lahvičku s vhodnou velikostí dírky v dudlíku (děťátko by se mělo při pití trochu namáhat, aby byl uspokojen jeho sací reflex). Přidejte správný počet odměrek kojeneckého mléka podle dávkování výrobce. Lahvičku zavřete a jemně protřepejte, aby se mléko dobře rozpustilo, ale zároveň aby se v něm nevytvořila pěna. Připravené mléko podávejte miminku do 2 hodin.
Pokud je mléko nebo vodu třeba přihrát, ohřejte ho ve speciálním ohřívači nebo ve vodní lázni. Ohřev v mikrovlnné troubě je rizikový z důvodu vytvoření lokálních horkých míst a dítě se může popálit. Zapamatujte si však, že dávky mléka by se nikdy neměly připravovat víc než 2 hodiny dopředu – mohou se pak na mléku vytvořit bakteriální nákazy.
U kojených dětí je doporučováno kojení podle potřeb dítěte a dávky se nemusí výrazně sledovat. Při krmení z lahve by měli rodiče používat kojenecké mléko vhodné pro daný věk a dodržovat doporučené dávkování podle věku a váhy dítěte. Doporučuje se řídit výpočtem: 1 odměrka (30 ml vody) na 1 kg váhy dítěte. Tedy dítě o hmotnosti 3 kg vypije 90 ml v jedné dávce kojeneckého mléka. Vždy se držte doporučených dávkování na obalu od výrobce.
Připravujte vždy jen tolik mléka, kolik spotřebujete. Nedopité mléko vždy vylijte – mohlo by být v případě uchovávání zdrojem bakteriální nákazy. V případě nočního krmení je vhodné mít u postele připravenou termosku s převařenou horkou vodou a v noci jen odměřit vodu do lahvičky a přisypat dávku mléka.
Obecně platí, že kojenecké mléko je potřeba vypít do 2 hodin od přípravy. Hotové mléko nesmí být skladováno v ledničce, proto si připravte vždy jen dávku, kterou vaše miminko vypije, a když něco zbyde, je to potřeba bez milosti vylít.
„Kojení mateřským mlékem je nejpřirozenější způsob obživy novorozenců. Jsou však situace, kdy kojit není možné nebo přecházíte na umělé kojenecké mléko. V tom případě se na trhu můžete setkat se spoustou značek a druhů kojeneckého mléka. Při výběru vhodného mléka pro vaše dítě si můžete vybrat ze široké škály možností a preferencí, pokud při výběru tápete, je vhodné se poradit s pediatrem. Při výběru je důležité zvážit věk, zdravotní stav a případně alergie dítěte.“
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.