Vybírání výbavičky pro miminko může být pro nastávající rodiče dost matoucí záležitostí, když navíc nikdy předem nevíte, zda všechno opravdu upotřebíte. Co ovšem potřebují všechna miminka bez výjimky, jsou rozhodně pleny. Ani tady však není rozhodování tak jednoduché. Na následujících řádcích vám představíme různé varianty plenek, aby vám výběr šel trochu snadněji.
V první řadě je nutné si ujasnit priority: půjdete raději klasickou, pohodlnější cestou a zvolíte jednorázové plenky nebo se vydáte méně praktickou, ale ekologickou a ve výsledku ekonomičtější cestou s látkovými plenkami?
Ať už si vyberete jakoukoli variantu dětských plen, vyplatí se udělat si průzkum svých možností. Mějte při tom na paměti, že novorozenec se přebaluje i desetkrát denně, později se počet plen ustálí na cca 6–7 kusech denně.
Jednorázové konvenční i ekologické plenky jsou dnes standardem v péči o nejmenší. Jejich výhody jsou jasné – rychlé a pohodlné přebalování, žádné skladování špinavých plen, žádné máchání, praní a sušení navíc. Mezi jejich největší nevýhody samozřejmě patří to, že nejsou přátelské k životnímu prostředí – jedna plenka se rozkládá neuvěřitelných 200–400 let. Výhodou ekologických plen je především to, že nejsou běleny chlorem a neobsahují jiné dráždivé látky, takže jsou pro citlivou dětskou pokožku velmi šetrné. Tento druh plenek bývá mnohem lépe biologicky rozložitelný.
Ze začátku raději kupte po jednom menším balení plenek od různých značek, abyste snadno našli tu nejlepší variantu. Miminka vám rostou před očima, takže se ani nevyplatí hromadit velké zásoby.
Velikost jednorázových plenek zvolíte nejjednodušeji podle hmotnosti dítěte, u novorozence je to zpravidla velikost 0 (pro miminka vážící méně než 3 kg) nebo velikost 1 (pro miminka od 2 do 5 kg).
Z praktického hlediska je do porodnice jednoznačně nejvýhodnější pořídit jednorázové pleny i v případě, že máte v plánu do budoucna používat látkové. Hned po porodu bude lepší ušetřit si starosti s uchováváním špinavých plen a přemýšlením, jak to maličké miminko zabalit do látkové pleny.
Porodnice většinou doporučují vzít si s sebou plenky s indikátorem vlhkosti – tento proužek vám ukáže, zda je děťátko nutné přebalit. U novorozenců je při přebalování také třeba dávat pozor na pahýl pupeční šňůry, plenka se vždy musí zahnout dovnitř, aby nedráždila tuto citlivou oblast. Avšak některé značky u svých nejmenších velikostí mají výkroj pro pupík, a díky takovým plenkám má maminka o starost méně.
„Při výběru novorozeneckých plen se v první řadě rozhodujete, jestli půjdete cestou jednorázových plen nebo látkování, tedy používání látkových plen či jejich kombinace. V případě že si zvolíte jednorázové pleny, je na trhu několik možností. Od běžných plenek, po různé ekologické varianty.
Ekologické pleny jsou šetrnější k dětské pokožce a navíc jsou lépe rozložitelné. Při nakupování prvních plen je vhodné koupit více druhů a zkoušet, jaké budou vašemu miminku nejvíce vyhovovat. Také není potřeba si dělat velké zásoby, jelikož miminko rychle roste.“
Ať už se rozhodnete pro látkové či jednorázové pleny, nebojte se mezi přebalováním miminko co nejčastěji nechávat na podložce nahaté. Děťátka se tak mohou ještě lépe rozvíjet a objevovat svět kolem sebe. Váš pediatr vám také jistě doporučí miminko co nejčastěji otáčet na chvilku na bříško, aby posilovalo zádové svaly a snažilo se zvedat hlavičku. Tento čas na bříšku je nejlepší právě bez plenky – děťátku se pak zbytečně nezvedá pánev.
Počáteční investice do látkovací výbavy je poměrně velká, nezapomeňte však, že vám vydrží až do doby, než dítě zvládne chodit na nočník.
Látkování nabízí ohromné množství možností, proto pro začátek bývá nejvýhodnější pořídit si nejrůznější druhy plenek a svrchních kalhotek. Některé značky nabízejí menší výbavičku právě pro novopečené rodiče, aby si ujasnili, co jim a děťátku nejvíce vyhovuje. Při pořizování první látkovací výbavy nezapomeňte vždy pořídit novorozeneckou velikost plen, později je budete moci vyměnit za velikost univerzální.
Pokud máte jasno v tom, jaký systém látkování budete používat, nakupte dostatečné množství kusů, protože ze začátku miminka vylučují v podstatě neustále. Obecně se doporučuje mít v zásobě cca 25 kusů, abyste plenky stihli včas vyprat a usušit.
Novorozeneckému skladu se říká také novosklad a využijete ho, pokud jste se rozhodli pro miminko používat klasické čtvercové látkové pleny.
Kromě novorozeneckého skladu můžete využít také sklad s názvem minitrojúhelník nebo minidrak.
Minitrojúhelník:
Video návod najdete např. zde.
Minidrak:
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.