Co do porodnice

 

Nevíte, co si zabalit do porodnice? Sepsali jsme pro vás seznam nejzákladnějších věcí, bez kterých se v porodnici neobejdete.

 

Ideální čas pro zabalení potřebných věcí do porodnice je přibližně okolo 36. týdne těhotenství, tedy měsíc před plánovaným termínem porodu. Nenechávejte balení na poslední chvíli, jelikož ve spěchu můžete na pár důležitých věcí zapomenout. Pokud máte rizikové těhotenství, doporučujeme sbalit tašku do porodnice už koncem 28. týdne těhotenství.

 

Také si nezapomeňte přibalit doklady, jelikož budou první věcí, kterou po vás budou v porodnici požadovat. Připravte si je zvlášť do oddělené kapsy tašky, abyste je nemusela hledat mezi ostatními věcmi, což by vás před porodem mohlo zbytečně vystresovat.


Konkrétně budete potřebovat tyto doklady:

  • Těhotenskou průkazku
  • Kartičku pojištěnce
  • Občanský průkaz
  • Oddací list či notářsky ověřený souhlas s otcovstvím (pokud nejste manželé)
  • Prohlášení o jménu pro miminko
  • Porodní plán

Do čeho věci zabalit?

Kufr nebo taška? Spíše než do velkého kufru doporučujeme věci rozdělit do 2–3 malých tašek, vyhnete se tak chaosu při hledání věcí. V první tašce budete mít vše, co potřebujete k porodu – pyžamo, přezůvky, ponožky, olej či krém na masáž, balzám na suché rty, kapesníky a doklady, které oddělte zvlášť do boční kapsy. Do druhé tašky si zabalte věci na šestinedělí (pyžamo, osuška, župan, hygiena, kojící podprsenky, jednorázové kalhotky, porodní a prsní vložky), a všechny potřeby pro miminko. Do třetí tašky dejte věci, které budete potřebovat vy a vaše miminko na cestu domu. První dvě tašky si vezměte před porodem do porodnice, třetí vám může přivézt doprovod později.
ddd
co do porodnice, co si sbalit do porodnice, těhotenství, rodičovství

Hygienické potřeby pro maminku

Mezi nejdůležitější věci patří hygienické potřeby. Abyste nehledala v tašce, schovejte je všechny do toaletní taštičky.
xsxs

Jednorázové kalhotky

Abyste si nezašpinila krvácením své spodní prádlo, doporučujeme koupit jednorázové poporodnické kalhotky. Pomáhají fixovat porodnické vložky a některé jsou vyrobeny ze síťoviny, která nechává pokožku volně dýchat.
Co do porodnice

Porodnické vložky

Po porodu se u žen objevuje krvácení, kterým se tělo očišťuje a z těla odchází tzv. očistky. V prvních dnech je krvácení silnější a postupem šestinedělí se intenzita snižuje. Proto je důležité mít s sebou přibalené prodyšné a savé poporodní vložky.
Co do porodnice

Kojící podprsenka

Prsa a obvod hrudníku se v průběhu těhotenství mění, a proto nákup kojící podprsenky nechejte až na poslední týdny před porodem. Příliš malý košíček, úzký nebo naopak volný obvod či úzká kostice může vést k zánětu mléčných žláz. Oprostěte se také od „stylových“, ale nepadnoucích podprsenek – důležité je pohodlí!

kojící podprsenka, jak vybrat kojící podprsenku
Co do porodnice

Toaletní papír, ubrousky

Intimní partie jsou po porodu velmi citlivé, a pokud budete muset navíc podstoupit zašití, tak následně na toaletě jistě oceníte jemný toaletní papír. Dobrá volba je i vlhčený toaletní papír a nezapomeňte do tašky přibalit i vlhčené ubrousky, které využijete jak ke své intimní hygieně, tak i při péči o vaše novorozené miminko.
výbava do porodnice
Výbavička do porodnice pro maminku
Co do porodnice
co do porodnice pro miminko

Oblečení pro miminko

Přichystejte si pro miminko čepičku, dupačky, ponožky a rukavičky. Ideální je si vzít několik snadno rozepínacích dupaček nebo bodýček ve velikosti 56–62, jelikož při prvotní manipulaci s vaším děťátkem si nebudete určitě ještě tak jistá a vyhnete se tím nepříjemnému přetahování oblečení přes hlavičku děťátka. Pokud si nejste jistá velikostí, vezměte s sebou oblečení spíše větší, abyste nemusela řešit že je příliš malé.

jaké oblečení pro miminko do porodnice, jak vybrat oblečení pro miminko
co do porodnice

Plenky

Miminko v prvních dnech života potřebuje na den i klidně 10 plenek. Proto si jich do nemocnice vezměte raději více a zvolte tu nejmenší novorozeneckou velikost. Doporučujeme nekupovat dlouhodobé zásoby plenek – může se stát, že vaše miminko bude mít z plenek atopický ekzém či citlivou pokožku a zbytek zakoupených plen vyhodíte. Proto do porodnice kupte jedno, nanejvýše dvě balení plenek s označením 0 (pro předčasně narozené děti s porodní váhou 0–3 kg) či 1 (pro děti s porodní váhou 2–5 kg).
Co do porodnice

Přebalovací podložka

Jednorázové přebalovací podložky se budou hodit nejen při přebalování miminka, ale i pro vás v prvních dnech po porodu, kdy čerstvá rána krvácí.
Co do porodnice

Dudlík

Otázka dudlíku v porodnici je velmi rozporuplné téma. Některé porodnice dávají miminkům své erární a některé ani nedoporučují na něj dítě hned po narození zvykat. Konečné rozhodnutí by ale mělo být vždy na vás jako matce a pro jistotu si s sebou určitě rovnou do porodnice vezměte několik typů dudlíků a sama zvážíte, zda je využijete.

dudlík, porodnice, miminko, narození dítěte
Co do porodnice

Hygiena pro miminko

Pro jemnou dětskou pokožku miminka zabalte do porodní tašky dětský mycí gel a krém proti opruzeninám. Nezapomeňte také na dětský olejíček, který zabrání vysušování pokožky a udrží pokožku hebkou a voňavou. Navíc také zabalte vatové tyčinky pro čištění dětských oušek.

Přípravek na mytí pokožky novorozence

Krém proti opruzeninám

Vatové tyčinky do uší

Dětský olejíček

Co do porodnice

Látkové pleny

Jsou univerzální a hodí se mít vždy alespoň jednu po ruce, ideálně si přibalte tři látkové plenky. Oceníte je nejen při ublinkávání vašeho miminka, ale třeba i při koupání.
Co do porodnice

Zavinovačka

Zavinovačku využijete, hlavně pokud za vámi přijde návštěva. Některé nemocnice mají zásobu erárních, ale v některých je nutné mít svou vlastní. Za zavinovačku neutrácejte zbytečně moc peněz, protože ji budete potřebovat pouze několik týdnů.
Co do porodnice

Dečka

Pro klidný dětský spánek a příjemnější usínání se hodí dětská přikrývka. Dětské přikrývky jsou vyrobeny z materiálů vhodných pro děti do 3 let. Využijí je nejen při spaní v postýlce, ale například také v kočárku, autosedačce atd.

co do porodnice, deka
Co do porodnice

Osuška

Vykoupané miminko zabalte do heboučké osušky, které děťátko osuší a zabrání jeho prochladnutí po koupeli.
co do porodnice pro miminko, co sbalit pro miminko do porodnice
Výbavička do porodnice pro miminko
co do porodnice

Na doplnění energie

Nezapomeňte doplnit energii před porodem menším občerstvením, například piškoty, energetickými tyčinkami, čokoládou či ovocnými kapsičkami a dalšími energetickými potravinami, které se v předem připravené tašce do termínu porodu nezkazí. Velmi důležité je také pravidelné doplňování tekutin, ideálně ve formě iontových nápojů, které vám dodají přísun nejen energie, ale i minerálů a iontů.
Co do porodnice

Pokud tápete v otázkách těhotenství, stáhněte si aplikaci Plus Care, kde najdete podrobného průvodce – přehledně a na jednom místě.


Autor článku

Kateřina Křížková
2020-10-23