
PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.
Dobrý den,
kašel je třeba rozlišovat na suchý a vlhký. Podle toho se následně odvozuje samotná léčba.
Suchý kašel je charakteristický lechtáním v krku, nedochází k vykašlávání žádného hlenu. Někdy bývá záchvatovitý, těžko ztišitelný. Druhým typem kašle je vlhký kašel, který se projevuje vykašláváním hlenu, Kašel pocitově vychází z hlubší části dýchacích cest a obvykle si nemocný samotným vykašláním hlenu dočasně uleví.
Léčba kašle v těhotenství je specifická tím, že se výrazně zužuje nabídka přípravků, které jsou v těhotenství vhodné.
K léčbě suchého kašle se používají antitusika, léky které tlumí kašel. Pro léčbu suchého kašle v těhotenství připadají v úvahu přípravky obsahující léčivo dextromethorfan (1. a 2. trimestr) nebo butamirát (2. a 3. trimestr). Dextromethorfan je obsažen v přípravku Robitussin na suchý kašel. Nevýhodou tohoto přípraveku je obsah malého množství alkoholu.
Právě z tohoto důvodu bude vhodnější využít spíše účinnou látku butamirát, která se vyskytuje v přípravku Sinecod. Dospělí užívají 2 – 3 tablety denně v intervalu 12 nebo 8 hodin. Podání tohoto přípravku v těhotenství je možné pouze ve 2. a 3. trimestru, stejně tak je možné podání v období kojení, ale vždy by mělo být konzultováno s lékařem.
Jinou možností je užívání sirupu
Drosetux. Jedná se o homeopatický přípravek používaný na suchý nebo dráždivý kašel. Dospělí užívají 15 ml sirupu 2–3× denně.
Vlhký kašel je druhým typem kašle, u kterého se využívá přípravků na zředění hlenu a to následně umožní lehčí vykašlávání. K tomu se používají mukolytika, expektorancia, např. acetylcystein, ambroxol). Ambroxol (přípravek Ambrobene by připadal v úvahu ve 2. a 3. trimestru těhotenství. O jeho použití by ale opět ideálně měl rozhodnout lékař.
Z bylinných přípravků lze v těhotenství na kašel doporučit
Pastilky s islandským lišejníkem.
Na rýmu v těhotenství se obecně nedoporučují spreje s obsahem sympatomimetik (Olynth a další), vhodnější variantou budou spreje s obsahem mořské soli, např. Sterimar na ucpaný nos.
Děkuji za dotaz,
s pozdravem
Pavel Horký
Podobné dotazy
Nejnovější dotazy
Zarudnutí a citlivost kolem otvoru po sexu
ImunitaInfekceLaktobacilyVztahy a sexŽenské zdravíDobrý den,
již 5 dní mám problém s podrážděnou, zarudlou a citlivou kůží kolem vchodu pochvy, na hrázi, po stranách a v oblasti nad klitorisem v takovém záhybu. Začalo to den po sexu. Mám tam také bílou drobnou vrstvu a když ji jemně setřu, kůže je pak ještě citlivější a více zarudlá. Pálí mě to, hlavně při doteku, tření, a bolest mi znemožňuje mít nohy u sebe, mít na sobě spodní prádlo a i normálně chodit. což mi komplikuje spánek i běžný život. Uvnitř pochvy mě nic nesvědí a gynekolog mi v Dubnu potvrdil, že vnitřní kvasinkovou infekci už nemám. Používám antimykotický krém Cotylena, ale stav se nelepší. Snažím se být celý dny bez spodního prádla, chladím si to místo obklady, ale stále stejná bolest při doteku.. Prosím o doporučení léčby, protože situace je pro mě velmi nepříjemná a nevím co dělat..
Děkuji za odpověď.
Zpoždění menstruace
MenstruaceZdraví a prevenceŽenské zdravíDobrý den, chtěla bych se zeptat. Meškala nebo mi pořád mešká menstruace, před zhruba 20 dny sem měla první pohlavní styk ale meškalo mi to už 3 dny před tím. Po tom jsem chvíli špinila ale menstruaci sem nedostala, udělala sem si test a vyšel negativní. Včera to vypadalo že jsem to už vážně dostala už to nevypadalo jako špinění ale normální menstruace ale dneska zas vůbec nic. Nevíte co by to mohlo být?
Děkuji
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
