Železo - Na ochranu před oxidačním stresem (0 produktů)

Železo patří mezi tzv. stopové prvky. Stopové proto, že náš organismus je potřebuje v poměrně malém množství. V dospělém mužském těle je přítomno asi 4-4,5 g železa. U žen ještě o něco méně. Přesto je ale železo naprosto nezbytné pro správnou funkci buněk v těle. Potřebujeme jej především pro transport kyslíku po těle.

Zobrazit více

Železo patří mezi tzv. stopové prvky. Stopové proto, že náš organismus je potřebuje v poměrně malém množství. V dospělém mužském těle je přítomno asi 4-4,5 g železa. U žen ještě o něco méně. Přesto je ale železo naprosto nezbytné pro správnou funkci buněk v těle. Potřebujeme jej především pro transport kyslíku po těle.

Jak naše tělo železo získává?

Železo získáváme ze stravy. Denně zkonzumujeme přibližně 10-50 mg železa, což by teoreticky mělo stačit pro doplnění denní dávky. Jenže! Z tohoto množství vstřebá naše tělo pouze 10-15 %. Lépe se nám absorbuje z masa než ze zeleniny, protože rostlinná strava obsahuje látky, které společně s železem vytvoří nerozpustné a nevstřebatelné chemické sloučeniny. Proto je velmi důležité, aby vegetariáni doplňovali železo i jiným způsobem než z rostlinné stravy (pomocí doplňků stravy). Vstřebatelnost železa zlepšuje vitamín C (kyselina askorbová).

Jak se projevuje nedostatek železa v těle?

Železo v našem těle ovlivňuje kůži, svaly, vlasy, nehty, sliznice. Prvotní příznaky nedostatku železa tak můžete poznat právě na nich. Kůže vypadá velmi bledě a nezdravě. Nehty se lámou, jsou křehké a špatně dorůstají. Ohromná únava může být také jedním z příznaků. U dětí dochází k poruchám růstu. Dlouhodobý nedostatek železa pak může vést k  metabolitickým poruchám a přetížení těla.

Co dělat, když mám podezření na nedostatek železa v těle?

Nedostatek železa v těle se velmi snadno pozná z krevního obrazu. Pokud tedy máte podezření, že vaše potíže mohou být způsobeny právě tímto a nechcete zbytečně experimentovat, kontaktujte svého praktického lékaře a nechte si udělat krevní obraz. 

Jak ke ztrátě železa v těle dochází?

Pokles hladiny železa v těle má vždy nějakou příčinu:

  • krevní ztrátu
  • nedostatečný příjem
  • špatné vstřebávání
  • infekce

Má těhotenství a kojení vliv na hladinu železa v krvi?

Ano. V tomto období je nutné příjem železa zvýšit, neboť je potřeba i pro dítě. V žádném případě si jej ale nedávkujte a nepředepisujte bez porady se svým lékařem. Bez obav a porady můžete použít kombinované vitamíny pro těhotné a kojící, kde je železo také obsaženo.  

Jak se projevuje nadbytek železa v těle?

Trápí vás průjem, zvracení, případně průjem nebo zvracení s příměsí krve? Pak by na vině mohl být nadbytek železa. Stejně jako při zvýšeném počtu bílých krvinek v těle.

Co znamená vysoká hladina železa v krvi?

  • Předávkování železem – železem se předávkovat lze, ale je to poměrně vzácné. Na vysokou haldinu železa v těle člověka většinou upozorní trávicí potíže nebo černá stolice
  • Intoxikaci
  • Zvýšený rozpad červených krvinek (erytrocytů)
  • Některé jaterní onemocnění
  • Hemochromatóza – dědičné metabolické onemocnění, kdy je vstřebávání železa ve střevě zvýšeno a to se pak ukládá v těle, zejména v játrech, ve kterém následně selhávají orgány

Uživatelé hodnotí nejlépe značky Centrum, Salus a Galmed. Nejlépe hodnoceným výrobkem je VitaHarmony Železo 20 mg + Kyselina listová SmartPills 60 tablet.

Vymazat všechny filtry

Nenašli jste, co jste hledali?

Pošlete nám tip na produkt a my ho zkusíme zařadit do nabídky.

Doporučit produkt
Nenašli jste, co jste hledali?

Potřebujete poradit?

Napište nám a rádi vám pomůžeme s výběrem a vyhledáváním vhodného produktu.

Potřebujete poradit?

Produkty z kategorie Železo jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Železo seřazené od těch nejlevnějších. Železo jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších.