Jak používat mezizubní kartáček? Jak čistit mezizubní prostor?

24 nejčastějších otázek o mezizubní hygieně

mezizubni hygiena
a
a

Jak používat mezizubní kartáček?

Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně, a to nejlépe večer po vyčištění zubů kartáčkem, nebo kdykoliv, kdy vám v mezizubním prostoru zůstane kousek jídla.

Čištění mezizubním kartáčkem vyžaduje správnou techniku, aby nedošlo k poškození dásní. Mezizubní kartáček přiložte špičkou ke vstupu do mezizubního prostoru, šikmo k dásni, a následně jej pomalu zasuňte dovnitř. Držte se zásady jednou tam a jednou ven. Mezizubním kartáčkem nikdy neotáčejte a nepoužívejte hrubou sílu, stačí pouze jemný tlak.

mezizubni kartacek

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„S mezizubním kartáčkem je správné začít u druhých zubů. Když si poprvé zavedete mezizubní kartáček a podíváte se, co na něm bylo, pochopíte, proč to celé děláte. Předně se ale připravte na krev. Dáseň pod nečištěným mezizubním prostorem je podrážděná a překrvená. Po pár dnech, nejdéle týdnu, krvácení ustane, jak se příčina podráždění odstraní a dáseň se zhojí. To je pro vás znamení, že postupujete správně. Zubní nit užijete všude tam, kde není místo pro nejmenší kartáček. Ovládání niti je trochu náročnější, ale vyplatí se ji používat. Zubní nit čistí i prostory pod dásněmi, i odtud nás zbaví nežádoucího plaku.

 

Krvácení je často způsobené nedostatečným odstraňováním zubního plaku z mezizubních prostorů, na které se někdy trochu zapomíná. Mezizubní kartáček nebo mezizubní niť je nezbytné používat pravidelně, nejlépe denně. Používat mezizubní kartáček bychom měli i pokud používáme elektrický zubní kartáček.“

 

mezizubni hygiena

Proč používat mezizubní kartáček?

Čištění mezizubních prostor by mělo být pro každého součástí základní dentální hygieny. Vždyť právě v těchto špatně dostupných místech se během dne usazují zbytky potravy, a když se nevyčistí, mají za následek množení bakterií, které leptají zubní sklovinu a způsobují zubní kazy.

Mezizubní kartáček předchází vzniku zubních kazů. Neděste se, pokud v prvních dnech používání mezizubního kartáčku vám začnou dásně trochu krvácet. Neznamená to, že vám kartáček dásně poranil, ale že máte starý zánět, který způsobil bakteriální povlak. Přibližně po týdnu by se problém měl vyřešit a dásně již nekrvácet.

a

Jak často měnit mezizubní kartáček?

Neexistuje žádný určitý standard. Všechno záleží od konkrétního druhu kartáčku a míry jeho opotřebení. Pokud ale kartáček vykazuje jakékoliv výraznější opotřebení, jako ohnutí vláken nebo jejich roztřepení, tak jej samozřejmě ihned vyměňte za nový.

mezizubni kartacek kdy vymenit
a
jak dlouho cistit zuby

Jak dlouho používat mezizubní kartáček?

Není potřeba to s čištěním nijak přehánět. Zároveň není ideální ani pokud byste s čištěním příliš spěchali. Optimální je situace, kdy se řídíte jednoduchým pravidlem čištění „jednou tam, jednou zpátky“. Když tímto způsobem projdete celou ústní dutinu, tak vám bude čištění bohatě stačit a budete mít vyhráno.

a

Jak zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku?

Klíč k úspěšnému čištění mezizubních prostor spočívá ve správné technice čištění a ve správně zvolené velikosti mezizubního kartáčku. Všechny mezery mezi zuby nejsou stejně velké, a tak je potřeba používat více velikostí kartáčků. Příliš malý kartáček nevyčistí mezizubní prostor správně a příliš velký naopak může poškodit dáseň. S výběrem správné velikosti se proto raději obraťte na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku, pokud si nejste sami stoprocentně jistí.

jakou vybrat velikost mezizubniho kartacku
a
kartacky curaprox tepe

Jaká velikost kartáčků Curaprox odpovídá velikostem TePe?

Nejlepší bude, když si na Internetu najdete velikostní tabulky obou značek. V tabulkách jsou uváděny přesné velikosti v milimetrech, takže se nikdy nezmýlíte. Pro jednoduchou orientaci ale stačí znát barevné stupnice obou značek. Curaprox: tyrkysová, červená, růžová, žltá, zelená

Tepe: růžová, oranžová, červená, modrá, žlutá, zelená, fialová, šedá Tyrkysový Curaprox je nejmenší, červený Curaprox odpovídá růžovému Tepe, další Curaprox v pořadí (růžový) odpovídá červenému Tepe, žlutý Curaprox modrému Tepe, zelený Curaprox žlutému Tepe. Dalším barvám Tepe odpovídají kartáčky Curaprox z řady 40×.

Mezizubní kartáčky Curaprox

Mezizubní kartáčky TePe

Jaká je nejlepší značka dentálních nití?

Mezi uživateli jsou nejvíce vyhledávány dentální nitě značek Oral-B, SPLAT, GUM, Sensodyne, TePe a Curaprox (u nás na Pilulce je nejvíce hodnocena nit – Curaprox DF 834 Dentální nit Floss Medium 50m Máta). Každá zmíněná značka má v nabídce voskované i nevoskované nitě.

nejlepsi znacka dentalnich niti
a
proc pouzivat dentalni nit

Proč používat dentální nit a jaký je její význam?

Dentální nit vám skvěle poslouží k dočištění dentálního žlábku okolo zubů a i pod dásní. Je ideální k dočištění mezizubních prostor, kde je problém se dostat klasickým mezizubním kartáčkem. Tento problém většinou nastává u předních dolních a horních zubů, které k sobě těsně přiléhají nebo pokud máte křivé zuby. Jelikož dospělému člověku se netvoří zubní kazy na ploškách zubů, ale právě v mezizubních prostorech. Proto je dentální nit nepostradatelný pomocník, který účinně odstraňuje plak a chrání zuby před tvorbou zubního kazu.

a

Je lepší dentální nit s voskem nebo bez vosku?

Záleží na vaší osobní preferenci. Voskovaná nit má povlak, který ji usnadňuje klouzat v mezizubních prostorech a je spíš vhodná pro ty z vás, kteří s čištěním nití teprve začínají. Nevoskovaná nit povlak nemá, takže je tenčí a oproti voskované niti však méně efektivněji odstraňuje zubní plak a také neuslyšíte jemné vrzání, které značí, že je mezizubní prostor čistý.

dentalni nit s voskem
a
jak se pouziva zubni nit

Jak mám správně používat zubní nit?

Používání dentální nitě vyžaduje určitou zručnost, kterou je potřeba nacvičit. Odtrhněte si cca 40 cm nitě a naviňte okolo prostředníčku každé ruky. Nit držte napnutou mezi bříšky palce a ukazováčku (vzdálenost od sebe by měla být cca 2,5 cm). Jemným kolébavým pohybem zaveďte nit mezi zuby. Až se dostanete na linii dásní, tak nit zahněte do tvaru písmene C okolo každého zubu. Zub obejměte a pracujte jemným stíravým pohybem směrem nahoru a dolu.

a

Jakou dentální nit bych měl(a) používat?

Pokud s používáním nitě začínáte, zvolte nit voskovanou. Lépe se s ní pracuje a klouže mezi zuby. Pokud ale máte velmi těsné mezizubní prostory, zvolte nit, která je vyrobená ze super hladkého teflonu. Pokud jste pokročilejší uživatel, zvolte nevoskovanou nit. V případě nejasností s výběrem nebo použitím se nebojte obrátit na svého zubního lékaře, či dentální hygienistku.

jak vybrat dentalni nit
a
jak casto pouzivat zubni nit

Kolikrát denně bych měl(a) používat zubní nit?

Všeobecně je doporučováno dentální nit používat jednou denně, a to večer. Můžete ale samozřejmě podle potřeby i během dne, pokud vám v mezizubním prostoru uvízne kousek potravy. Pravidelným používáním výrazně snižujete riziko onemocnění dásní.

a

Má se dentální nit používat ráno nebo večer?

Dentální nit můžete používat kdykoliv. Neexistuje správná doba. Používejte ji, kdy vám to nejvíce vyhovuje. Ráno, po obědě nebo večer. To je na vás. Důležité je hlavně, že ji používáte.

pouzivani dentalni nite
a
cisteni zubu

Používá se dentální nit před nebo až po čištění zubů?

Ani v tomto případě není jednoznačně dané, kdy je nejlepší dentální nit použít. Pokud nit použijete před vyčištěním zubů kartáčem, tak nití odstraníte zbytky potravy z mezizubních prostor, a zubní kartáček pak vše hezky smyje. Jiní ale zase doporučují použití až po vyčištění zubů kartáčkem, jelikož fluorid v zubní pastě napomáhá dostupnosti mezizubních prostor.

a

Jaké náhradní hlavice se hodí na mou sprchu?

Výrobci nabízejí k ústním sprchám nespočet různých koncovek (trysek), a každá je určená k čištění jiného povrchu. Existují speciální trysky pro rovnátka nebo na čištění jazyka. Vždy ale záleží na konkrétním výrobci a typu sprchy, proto je nutné si kompatibilitu ověřit na webu výrobce nebo v přibaleném manuálu.

Obecně ale platí, že hlavice Philips Sonicare jsou vzájemně kompatibilní. Na druhou stranu hlavice značky Dr. Mayer je možné použít jen na konkrétní modely.

nahradni hlavice na ustni sprchu
a
jak se pouziva ustni sprcha

Jak se používá ústní sprcha?

Ústní sprcha funguje na principu vodního paprsku. Proud bohatě okysličené vody, který je pod tlakem vstřikován do ústní dutiny, vyplaví z mezizubních prostor zubní plak i zbytky jídla, jejichž přítomnost v mezizubním prostoru způsobuje onemocnění dásní. Ústní sprchu je možné používat s obyčejnou vodou, ústní vodou nebo se speciálními antibakteriálními roztoky, které jsou určené přímo pro ústní sprchy.

Ústní sprchy Philips Sonicare fungují tak, že stlačením tlačítka vypustíte jednorázovou prudkou vlnu čistící tekutiny smíšené se vzduchem. Tímto způsobem pak stačí sprchou pohybovat od jedné zubní mezery ke druhé.

Jiné ústní sprchy pak pracují s neustálým prouděním. V takovém případě doporučujeme nahnout se nad umyvadlo s otevřenou pusou a vodu nechat plynule odtékat.

Jak často se musí vyměňovat nástavce ústní sprchy?

U klasických celoplastových trysek postačí výměna jednou za cca 6 měsíců. Trysky s jakýmikoliv vlákny nebo silikonovými výstupky se mění obvykle po 3 měsících. Ústní sprcha by měla procházet pravidelnou hygienou a odvápněním. Pro tyto účely je vhodný přípravek Redesept. Odvápnění je vhodné provádět v rozmezí 6 – 18 týdnů dle četnosti používání přístroje a tvrdosti vaší vody. Čím je voda tvrdší, tím by se měl Redesept používat častěji.

mezizubni hygiena
a
nejlepsi ustni sprcha

Je ústní sprcha lepší než mezizubní kartáček nebo zubní nit?

Péče o mezizubní prostory nití, či mezizubními kartáčky by měla být základem dentální hygieny každého z nás. Pokud vám ale čištění kartáčkem nebo dentální nití z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, můžete zkusit ústní sprchu. Čištění s ní je vhodné i pro začátečníky, děti, je rychlé a navíc jednoduché. Ústní sprcha je navíc tou nejúčinnější domácí formou péče o zuby a mezizubní prostory. Dle studií je až o 50 % účinnější v porovnání s dentální nití.

a

Mám ústní sprchu používat před nebo po čištění zubů?

Záleží na osobní preferenci. Před čištěním zubů kartáčkem může ústní sprcha uvolnit zbytky jídla a usnadnit jejich následné odstranění. Po čištění zubním kartáčkem může ústní sprcha vypláchnout zbytky jídla z těžko přístupných míst.

cisteni zubu dentalni hygiena
a
jak funguje ustni sprcha

Může ústní sprcha ublížit dásním?

Ne. Pravidelným používáním ústní sprchy předcházíte problémům s dásněmi a naopak dochází k jejich prokrvení, které prokazatelně zlepšuje jejich stav už po 14 dnech používání. Je vhodná pro všechny osoby, které trpí na záněty nebo krvácení dásní.

a

Jaká je nejlepší značka ústních sprch?

Mezi nejprodávanějšími a nejkvalitnějšími sprchami na Pilulce vždy objevíte produkty značky Philips Sonicare nebo Oral-B. Alternativou k těmto značkám může být taky výrobce Dr.Mayer.

Celosvětově nejpopulárnější výrobce ústních sprch je ale značka Waterpik. Jejich ústní sprchy jsou často doporučovány zubními lékaři k potlačení „paradentózy“ a mohou se pochlubit více jak 45 klinickými studiemi. Značka je držitelem „Seal of ADA“ (Pečeť Americké dentální asociace).Ústní sprchy vyrábí v několika provedeních: rodinné, osobní a cestovní. Waterpik taktéž vyrábí ústní sprchy v kombinaci se sonickým kartáčkem, jež jsou o 70% efektivnější než pouhé čištění sonickým kartáčkem.

znacka ustnich sprch
a
jak vybrat ustni sprchu?

Jak si vybrat ústní sprchu?

Záleží na vašich preferencích. Ústí sprchy rozlišujeme na 3 druhy. Stolní ústní sprchy jsou pro pokročilé uživatele a zabírají více místa. Disponují různými nastavení tlaku vody, větší nádržkou na vodu a úložným prostorem pro hlavice. Cestovní ústní sprchy mají zabudovanou nádržku na vodu přímo v rukojeti. Hodí se k čištění i masáži dásni. Ideální pro méně náročné uživatele a cestovatele. Ústí (orální) centrum také zabírá více místa, jelikož obsahuje i elektrický zubní kartáček.

a

Je ústní sprcha vhodná pro lidi s rovnátky?

Ano. Vzhledem k tomu, že si můžete na ústní sprše zvolit různé intenzity čištění, je vhodná i k péči o fixní rovnátka. Výrobci nabízejí i speciální trysky k čištění rovnátek.

ustni sprcha s rovnatky
a
ustni sprcha pro deti

Je ústní sprcha vhodná pro děti?

Ano, ústní sprcha je pro děti snadná na použití, bezpečnější (oproti dentální niti nebo mezizubním kartáčkům) a navíc i zábavnější. Tato forma péče o zuby bude vaše děti určitě bavit a motivovat k další zubní péči. Mimo jiné značka Waterpik má v nabídce i speciální model určený právě pro děti.

 

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.