Křečové žíly: příznaky, příčina a léčba

Křečové žíly (někdy nazývané také jako varixy nebo městky) jsou prodloužené a často zvlněné žíly, které se vyskytují převážně v dolních končetinách. Tento stav komplikuje fungování systému chlopní žil, který pomáhá krvi proudit zpět k srdci. Jedná se o běžný zdravotní problém – ve věku nad 60 let jím trpí dvě třetiny žen a třetina mužů. Často se ale objevuje i u výrazně mladších lidí. Navzdory četnosti výskytu nejsou křečové žíly bezvýznamná nebo jen kosmetická záležitost; dokáží způsobit mnoho nepříjemností a ve vážnějších případech dokonce vyžadují operativní zákrok.

pilulka

Příčiny vzniku křečových žil

Křečové žíly mohou vznikat z celé řady důvodů. Mnohdy se jedná o kombinaci více faktorů. Mezi nejčastější patří:

  • Genetická predispozice: Náchylnost ke vzniku křečových žil je dědičná. Vyskytnou-li se u jednoho z rodičů problémy s žílami (křečové žíly nebo mikrovarixy – pavoučkovité rozšířené žilky), pak je vysoká pravědopodobnost, že se vyskytnou i u potomků (až v 80 %). V případě, že se vyskytnou u obou rodičů, pak křečové žíly postihují potomky až 90 %.
  • Hormonální změny: Ženy mají obecně vyšší riziko křečových žil než muži. Hormonální změny během těhotenství, menstruace, při menopauze a při užívání hormonální antikoncepce mohou hrát roli v jejich vzniku.
  • Stojící nebo sedavý způsob života: Lidé, kteří mají zaměstnání, jenž vyžaduje dlouhodobé stání nebo sezení, mají zvýšené riziko vzniku křečových žil kvůli nevyváženému pohybu.
  • Nadváha a obezita: Nadměrná tělesná váha způsobuje tlak na žíly v nohou a zvyšuje riziko křečových žil. Nemusí se ale jednat jen o tloušťku. Běžně mohou vznikat křečové žíly v těhotenství nebo při nadměrné fyzické zátěži.
  • Věk: Křečové žíly jsou častější u starších lidí, protože s rostoucím věkem dochází ke zhoršování pružnosti žilních stěn a chlopní.
  • Zdravotní potíže: Mezi rizikové faktory také patří některé zdravotní komplikace, které zatěžují cévní systém. Mezi tyto zdravotní komplikace patří dále např. kardiovaskulární onemocnění, trombózy, zranění, opakující se zácpa nebo další potíže, které způsobují tlak v břišní oblasti a tím ovlivňují tok krve v končetinách.

Symptomy a projevy

Křečové žíly jsou zpravidla viditelné pod kůží. Mají vyboulenou podobu v modré nebo fialové barvě. Také často bývají pokroucené. Objevují se ve většině případů na obou nohách, avšak mohou být i jen na jedné. Dále se mohou rovněž vyskytnout teleangiektázie (pavoučí žíly), žilní ekzém se svěděním, červené nebo bíle skvrny na kůži. Specifickým problémem, pro který výše zmíněné symptomy ale neplatí, jsou vnitřní křečové žíly, které nad povrch nevystupují. O to závažnější komplikací jsou, protože jsou hůře dostupné pro lékařský zákrok a častěji v nich v důsledku poškození dochází k různým nežádoucím jevům, jako jsou krevní sraženiny.

Kromě vizuálních příznaků lidé s křečovými žilami často pociťují nepříjemný pocit bolesti nebo těžkosti v dolních končetinách. Pocitově se jedná o tupou bolest, které se častěji objevuje nebo se zvyšuje s dlouhým stáním či sezením. Nohy s křečovými žílami se také snáze unaví. Typické jsou rovněž otoky. Ty se zpravidla zhoršují během teplých letních dní.

Někteří jedinci mohou trpět pulzováním v nohách až brněním a křečemi v důsledku poruchy plynulého krevního oběhu nebo kožními problémy, jako jsou záněty a vředy – tyto symptomy se ale nevyskytují vždy a jsou typické spíše pro pokročilá stádia křečových žil. Naopak začátek křečových žil je většinou bezpříznakový (pop­řípadě jen vizuálně viditelný či doprovázený mírnými obtížemi) a neomezuje vás v životu. Z tohoto důvodu vznik křečových žil zpočátku mnoho lidí podceňuje a nevyhledá léčbu včas.

Diagnostika křečových žil

Diagnostika křečových žil zahrnuje několik kroků a metody, které lékaři používají k určení, zda trpíte na křečové žíly a jak závažný daný problém je. Díky dobré viditelnosti křečových žil je základem fyzikální vyšetření. Důležitá je také informace o výskytu křečových žil u rodičů nebo prarodičů + další doprovodné příznaky (bolest, těžkost nohou, otoky, modřiny atd.)

Nejběžnějším diagnostickým postupem je dopplerova ultrasonografie. Ultrazvukový přístroj umožňuje lékařům vidět žilní struktury a sledovat, jak jimi krev proudí. Tímto způsobem lze identifikovat poruchy toku krve a určit závažnost problému.

Využít se také může flebografie. To je pokročilejší diagnostický test, který může být proveden, pokud jsou křečové žíly velmi závažné nebo pokud je z jiného důvodu nutné podrobněji zobrazit žilní struktury. Během tohoto vyšetření je do žíly vstříknutý kontrastní prostředek a pomocí rentgenového záření jsou pořizovány snímky. Bez speciální látky by cévní stěny jakožto typickou měkkou tkáň na rentgenu nebylo možné zobrazit. Na rozdíl od ultrazvukového vyšetření se jedná o invazivní metodu.

Léčba křečových žil

Existuje celá řada způsobů, jak se zbavit křečových žil doma nebo alespoň zmírnit příznaky. Pokud není stav vážný, mohou pomoci i neoperativní metody. Základním a prvním krokem při počínajících potížích je konzervativní léčba. K ní patří především nošení kompresních punčoch, které pomáhá zlepšit krevní oběh v nohách a snižují otoky i bolesti. Stáhnutí do určité míry dokáže nahradit oslabené svalstvo a žilní chlopně. Na trhu lze sehnat kompresní punčochy s různou mírou komprese. Jejich síla se volí podle závažnosti potíží. Stahovací materiály vyšší třídy předepsané lékařem dokonce proplácí pojišťovna. Pokud by vám vzhledově vadilo klasické provedení, můžete zakoupit také kompresní legíny na křečové žíly a další více slušivá provedení.

Léčbu také lze doplnit uvolňujícími mastmi na křečové žíly či tabletami, které pomáhají zmírnit bolest, otoky a také přispívají k lepšímu průtoku krve. Ulevit mohou i chladné obklady či střídání teplot například během sprchování.

Vážnější a rozvinuté problémy s křečovými žilami se již řeší pomocí chirurgických metod. Mezi klasickou avšak poměrně invazivní patří stripping, což je operativní odstranění postižené žíly. Zpravidla se v současné době provádí o něco citlivější typ, tzv. invaginační stripping, při které se postižená žíla vytáhne malým řezem v třísle.

Mezi všeobecně šetrnější metody patří endovaskulární laserová terapie, kdy se drobným vpichem zavede do žíly laseové vlákno, které působením tepla žílu uzavře. Na stejném principu funguje i radiofrekvenční ošetření. Další možností je také skleroterapie. Jedná se o minimálně invazivní a málo bolestivou proceduru, která spočívá v injekční aplikaci sklerotizující látky do křečových žil, což způsobí, že se postižené cévy postupně se rozpustí. Vstřebání proběhne do několika týdnů.

 

Moderní trendy v léčbě křečových žil

Křečové žíly jsou velmi častým problémem, který trápí mnoho lidí. Stále se tak vyvíjejí nové metody pro co nejméně invazivní ošetření. Mezi trendy v léčbě patří především:

  • ClariVein (šetrná sklerotizace): bezpečné, rychlé a bez nežádoucích modřin nebo jizev. Provádí se s lokální anestezií. Vše spočívá v zavedení rotující kličky dovnitř do žíly, což naruší vnitřní postižený povrch cévy a následně se pomocí sklerotizační látky stáhne.
  • Venaseal: bezbolestné, není potřeba ani anestezie, funguje spolehlivě na různé typy křečových žil. Vše spočívá ve slepení žil pomocí speciálního lepidla, což způsobí jejich uzavření.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Křečové žíly jsou častým problémem zejm. dospělé populace. Pro úspěšnou léčbu křečových žil je nezbytná spolupráce pacienta, lékárníka a lékaře. Pacient by měl vyváženou stravou a vhodnou a pravidelnou fyzickou aktivitou částečně bránit vzniku příp. zhoršení křečových žil. 


Z léčiv je dostupné velké množství volně prodejných přípravků, mastí na křečové žíly a doplňků stravy na zesílení žilní stěny (za nejlepší lék na křečové žíly a domácí pomoc je považovaný Detralex nebo volně prodejný Diozen) a případně na vzniklé komplikace křečových žil (zánět, hematom) – Lioton, Heparoid, Ibalgin Duo Effect. Odborný lékař (flebolog) může léčbu doplnit o vhodnou kompresní terapii příp. rozhodnout o dalším postupu.“

Prevence křečových žil

Chirurgickým zákrokům se můžete vyhnout nebo je alespoň výrazně oddálit či snížit závažnost problému pomocí poctivé prevence. Dědičnou náchylnost na křečové žíly sice neovlivníte, avšak výrazný podíl má i vyvážený pohyb a dostatek fyzické aktivity a správná životospráva. Pro prevenci křečových žil je doporučována mírná aerobní aktivita (chůze, jízda na kole, běh). Z potravin je důležitá strava bohatá na flavonoidy (většina ovoce a zeleniny – např. cibule, česnek, grepfruit, rajčata), dále jsou důležité vitamíny C a E, koenzym Q, které se vykytují v ovoci, zelenině, popř. v doplňkách stravy. Tyto látky se řadí často mezi přírodní recept na křečové žíly, avšak je nutné myslet na to, že v případě závažného problému jsou jen podpůronou léčbou a stav bez další pomoci nevyřeší. Mezi další babské rady na křečové žíly patří jablečný ocet, pepř nebo kaštan koňský. Velký vliv má rovněž vhodná obuv s pevným provedením bez vysokých podpatků a úzkých špiček.

Křečové žíly v těhotenství lez minimalizovat na rozdíl od běžného stavu ne pohybem, ale naopak odpočinkem a šetřením se při zvýšené zátěži na nohy. Jako prevenci proti vzniku křečových žil během těhotenství lze používat i kompresní punčochy či sprchy, jenž celkově pomohou snížit otok nohou.

Komplikace křečových žil

Kromě bolestivosti, otoků, únavy a nepěkného vzhledu mohou křečové žíly způsobit i další komplikace. Mezi nejrizikovější patří tromboflebitida, která se projevuje tvorbou krevní sraženiny (trombu) v žilách a zánětem stěny žíly.

Pokud je léčba křečových žil zanedbaná a ochabování žil přejde do pokročilejší fáze, může dojít k poškození kůže a vytvoření vředů. Silné křečové žíly jsou také náchylné k poškození a krvácení – to je sice vzácný avšak závažný problém.

Závěr

Křečové žíly nejsou jen kosmetický problém. Způsobují mnoho nepohodlí až bolesti a omezují lidi v plnohodnotném životě. Pokud se stav zhorší, mohou vyvolat i vážnější zdravotní komplikace a je nutné jejich chirurgické odstranění. Naštěstí už v současné době existují moderní a téměř neinvazivní metody, které nebolí a nezanechávají jizvy. Přesto je důležitá prevence – pomůže vyvážený pohyb, zdravý životní styl a také užívání kompresních punčoch. Pokud máte podezření, že křečovými žílami trpíte, neváhejte navštívit lékaře. Včasná diagnostika pomůže brzkému zásahu.

 

Tento článek je informativní a nenahrazuje konzultaci s lékařem.

 

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.