Průvodce světem čaje

Druhy čaje, jejich zpracovávání a správná příprava

Víte, co lidé na světě pijí nejvíce hned po vodě? Uhodli jste, je to čaj

 

Ať už ho pijete horký nebo studený, sáčkový nebo sypaný, můžete si být jisti, že blahodárně působí na vaše zdraví. Všechny čaje jsou totiž plné antioxidantů, polyfenolů, katechinů a dalších látek, které příznivě působí na lidský organismus. Pití čaje může pomoci snížit hladinu cholesterolu, zvýšit energii a podpořit imunitní systém. Tak jaký si vyberete?

Jak se čaj zpracovává?

Pojem čaj technicky označuje pouze nápoje vyrobené z rostliny Camellia sinensis, tedy čajovníku čínského. Přestože se v různých koutech světa postupy pro výrobu odlišují, klasické metody zůstávají stejné. Černý čaj, od kterého je odvozena výroba ostatních druhů čaje, se zpracovává nejčastěji tzv. ortodoxní metodou o pěti fázích:

 

  • Zavadnutí: redukce vlhkosti lístků na slunci nebo teplém vzduchu
  • Svinování: speciální stroje rolují a narušují strukturu listů
  • Fermentace (oxidace): čaj je vystaven vzduchu a tvoří si jedinečné aroma i chuť
  • Sušení: oxidace se zastaví kompletním vysušením lístků
  • Třídění: čištění a příprava hotového čaje dle velikosti listů

 

Tato metoda se upravuje podle druhu produkovaného čaje. Dalším velmi známým zpracováním je plně průmyslová metoda CTC (Crushing-Tearing-Curling), která je zpravidla používaná pro výrobu drtě do nálevových sáčků.

caje zpracovani, vyroba caje

Sypaný vs. sáčkový čaj – kdo s koho?

sypany vs sackovy caj

Dostupnost a cena

Sáčkový čaj můžete koupit v každém supermarketu, kvalitní sypané čaje jsou spíše ve specializovaných e-shopech nebo prodejnách. Sáčkové čaje jsou cenově dostupnější a pořídíte je doslova za pár korun. Pokud však čaj pijete pravidelně, dóza sypaného čaje vám vydrží mnohem déle.

sypany vs sackovy caj

Kvalita

Obecně platí, že sypané čaje patří mezi ty kvalitnější. Jsou totiž vyráběny z celých listů čajovníku nebo z velkých kousků listů, které stále obsahují aromatické esenciální oleje. Drcení nadrobno pro potřeby sáčkových čajů přispívá k vyprchávání těchto olejů a také ke snižování zdravotních účinků čaje.

sypany vs sackovy caj

Příprava

Příprava sáčkového čaje je zpravidla jednodušší a rychlejší. Čajový sáček stačí zalít horkou vodou a je hotovo. Naopak u sypaného čaje musíte být vybaveni o nějaké to náčiní. Příprava sypaného čaje se liší podle jeho druhu, mezi základní druhy přípravy však patří: klasicky v konvičce (se sítkem i bez), v hrnku se sítkem, nebo v tzv. gaiwanu či testeru (tradiční čajová miska s pokličkou).

sypany vs sackovy caj

Opakované nálevy

Sypaný čaj nám umožňuje více nálevů – ⁠čajové lístky je možné zalít vícekrát a stále dosahujeme bohaté chuti; látky se uvolňují postupně a neomezeně. Chuť se dokonce může měnit podle počtu nálevů. Sáčkový čaj zpravidla po jednom použití vyhodíme, protože podruhé už bychom nedosáhli plné chuti. 

sypany vs sackovy caj

Trvanlivost

Důležité je také hledět na expirační dobu – čaje sáčkové mají menší trvanlivost (cca 4–6 měsíců). Sypaný čaj je naopak produktem s dlouhou trvanlivostí, minimum bývá zpravidla 18 měsíců. Je však nutné čaj skladovat v utěsněných dózách, aby neztrácel chuť.

4 základní druhy čaje

Černý čaj

Nejdéle fermentovaný čaj s výraznou chutí i vůní

Zelený čaj

„Pravý“ čaj s obrovskou škálou odrůd, minimálně oxidovaný

Oolong

Částečně oxidovaný polozelený čaj pouze ze zralých lístků

Bílý čaj

Lehce oxidovaný nasládlý čaj pouze z mladých lístků

spravna priprava caje

6 tipů, jak si správně připravit čaj

  • Při přípravě sypaného čaje se dávkuje jedna až dvě lžičky na 1,5 dcl vody, na konvičku přidejte ještě jednu lžičku navíc.
  • Voda, ze které čaj připravujete, by neměla být tvrdá. Právě měkká voda umožňuje, aby čaj uvolnil typické esenciální látky.
  • Černý čaj můžete zalít horkou vodou bezprostředně poté, co se dovaří.
  • Vodu na zelený čaj je potřeba nechat vychladnout na 70–75 stupňů, musí ale projít bodem varu.
  • Každý čaj se louhuje jinak dlouho a při jiné teplotě. Není dobré louhovat déle, než je doporučeno – z čaje vyprchávají důležité látky a může se změnit chuť.
  • Skladujte čaj v uzavřené vzduchotěsné nádobě (kamenné, plechové, keramické atp.) v temném a suchém prostředí, aby neztratil chuť a vůni.

Zelený čaj

Zelený čaj je považován za pravý, skutečný čaj a má obrovskou škálu odrůd. Pití zeleného čaje doporučuje tradiční medicína po tisíce let a má blahodárné účinky na lidský organismus. Je bohatý na katechiny, vitamíny i minerální látky, pomáhá stimulovat nervovou soustavu, zahnat únavu, podpořit paměť a zlepšit soustředění.

 

  • Teplota vody je ideálně 70–75°C. Nechte ji projít varem a dejte na chvilku odstát, než čaj zalijete.
  • Pokud by se zelený čaj zalil horkou vodou, do nálevu by se vyloučily i třísloviny (taniny) a čaj by zhořkl.

  • Podle odrůdy jde ze zeleného čaje připravit dva až tři nálevy.

zeleny caj
Basilur Premium Jasmine Green 25x2g 25 ks

Basilur Premium Jasmine Green 25x2g 25 ks

Můžete mít dnes69 Kč
Mabroc Green Tea Jasmine papír 100 g

Mabroc Green Tea Jasmine papír 100 g

Můžete mít dnes99 Kč
Basilur Chinese Jasmine Green papír 100 g

Basilur Chinese Jasmine Green papír 100 g

Můžete mít dnes149 Kč
matcha caj

Matcha

Vypít jeden šálek čaje matcha je jako vypít deset šálků zeleného čaje. Poznáte jej podle křiklavé zelené barvy, atypické vůně a unikátní chuti. A co že to vlastně je? Je to druh zeleného čaje (pravý čaj matcha je vyroben pouze z odrůdy tencha), který se rozemele na jemný prášek, čímž se spotřebuje celý čajový lístek. Stejně jako klasický zelený čaj je matcha bohatý na přítomnost antioxidantů, kterých díky specifickému zpracování obsahuje větší množství. 

 

  • Nejjednodušší je pro přípravu použít shaker, přidat do něj cca 2 g čaje, přilít 300 ml vody a protřepat.
  • Teplota vody by měla mít kolem 65–75°C. 
  • Klasicky se čaj matcha připravuje šleháním ve vodě speciální metličkou.

Černý čaj

Stejně jako zelený čaj byste historické kořeny černého čaje hledali v Číně. Pro svoji výbornou chuť a podmanivé aroma si ho ale dnes vychutnávají lidé na celém světě. Díky obsaženému kofeinu má povzbuzující účinky, je bohatý na antioxidanty a posiluje imunitu. Vybírat si můžete z široké škály porcovaných sáčkových čajů, plnější chuti ale dosáhnete vždy se sypaným čajem.

 

  • Černý čaj můžete zalít vroucí vodou.
  • Louhujte ho 3 až 5 minut dle instrukcí. Delším louhováním čaj výrazně hořkne.
  • Z jedné dávky čaje připravte pouze jeden nálev, jinak by ztratil svou výraznou chuť. Výjimkou jsou čínské černé čaje.
cerny caj
bylinkove caje

Bylinné čaje

Bylinné čaje se louhují z jedné nebo více bylin místo čajových listů. Dle výběru mají řadu prospěšných účinků na naše zdraví. Mezi oblíbené bylinky patří heřmánek, meduňka, či máta. Dále například kop­řivový čaj nebo kontryhelový čaj ocení zejména ženy při menstruačních bolestech. Specifické směsi bylinek vytvoří čaje pro uklidnění a spánek, na zmírnění nachlazení, nebo urologické čaje.

Ovocné čaje

Ovocné čaje můžeme společně s bylinnými čaji zařadit do kategorie “nečaje”. Neobsahují lístky čajovníku, ale sušené ovoce či květy. Přesto se jedná o horké nápoje plné vitamínů, minerálních látek i antioxidantů. Narozdíl od zeleného či černého čaje neobsahují tein (kofein). Jsou proto skvělými pomocníky při usínání, a navíc je často není potřeba doslazovat.

bylinkove caje
peceny caj

Pečený čaj

Pečený čaj je směs kousků ovoce nebo jiných plodů, které se společně s kořením, cukrem či medem pečou v troubě. Vzniklá směs se poté nalije do předem připravených sklenic, které můžete doma skladovat i několik měsíců. Pokud máte v oblibě letní ovoce, můžete si ho dát v této lahodné formě bez problému i pod vánočním stromečkem.

Jak na domácí pečený čaj?

Stačí si vybrat ovoce, které máte rádi, důkladně ho omýt, nakrájet na malé kousky a rozprostřít na pekáč. Přidat můžete různé druhy koření –⁠ fantazii se meze nekladou, mezi oblíbence však patří skořice, hřebíček, anýz a badyán. Na dvě kila ovoce se doporučuje přidat půl kila cukru a péct 20–30 minut v předem vyhřáté troubě. Postupně promíchávejte. Výslednou směs nalijte do vyhřátých sklenic, rychle zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. 

Kolekce čajů

Nemůžete se rozhodnout, jaký čaj pro vás bude nejlepší? Doporučujeme zavítat do kategorie kolekce čajů. Dárkovou čajovou krabicí můžete obdarovat své nejbližší, nebo udělat radost sami sobě. Zelený, černý, nebo ovocný čaj? Všechny tu najdete na jednom místě.

Autor článku

Ivana Starjová

Popsala bych se dvěma slovy: kreativní dříč. Od roku 2014 píšu blog, kde řeším nejčastěji zdravotnická témata. Když se zrovna nenacházím za monitorem, trávím volno v přírodě se psem.

Všechny články od autora