Sladkovodní modrozelená řasa (sinice) spirulina patří mezi superpotraviny. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, aktivních enzymů a více než 50 % bílkovin, což řasu řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté přírodní potraviny. Řasy spiruliny jsou významným …
Sladkovodní modrozelená řasa (sinice) spirulina patří mezi superpotraviny. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, aktivních enzymů a více než 50 % bílkovin, což řasu řadí mezi nejvíce na proteiny bohaté přírodní potraviny. Řasy spiruliny jsou významným antioxidantem, posilují imunitu, pomáhají zvyšovat koncentraci a působí proti únavě. Spirulinu lze užívat jako speciální doplňky stravy ve formě tablet nebo bylinného extraktu.
Tato supervýživná řasa je ideální k užívání při dietách a očistách organismu a je výjimečná svými nutričními hodnotami. Díky vysokému obsahu mikroživin dodá pocit sytosti, přitom nezatěžuje trávení.
Spirulinu začněte brát postupně a rozložte si jí do více dávek s jídlem nebo mezi jídly (ráno - odpoledne - večer), ať už jí budete užívat ve formě tablet, nebo prášku - prášek spiruliny můžete přidávat do smoothie, jogurtů nebo džusů a zmírnit tak její nahořklou chuť. Obecně doporučená denní dávka je mezi 1 - 8 g. Užívat spirulinu lze dlouhodobě, jde o naprosto přírodní produkt bez chemických látek, takže se jí nelze předávkovat. Mezi často kladené dotazy patří, jestli se dá ze spiruliny i péct. To samozřejmě můžete, teplem však snížíte její nutriční hodnotu. Je tedy lepší přidávat jí do jídla až těsně před servírováním.
Jak už bylo řečeno, tato “zázračná” řasa, resp. sinice, je bohatá na vitamíny (B1, B2, B3, B6, B9, C, D a E), minerály, enzymy a proteiny, takže je dobrou náhradou pro vegany a vegetariány za proteiny živočišného původu.
Přínosy spiruliny:
Nežádoucí účinky:
Jen výjimečně se při užívání spiruliny mohou objevit nežádoucí účinky, jako:
Patříte-li mezi nadšené pěstitele, můžete si zkusit vypěstovat spirulinu sami doma. Potřebovat budete pouze akvárium, slunečné místo a sadu na pěstování spiruliny.
Pak stačí jen dodržovat správné postupy a můžete každý den sklízet čerstvou spirulinu třeba do snídaňového smoothie.
Obě jsou nazývány “zeleným zdravím”, konzumují se ve formě tablet nebo jemného prášku, působí jako antioxidanty a oběma se daří v teplých vodách. Ačkoliv jsou si na první dojem velice podobné, rozdílů najdeme hned několik. Chlorella patří mezi jednobuněčné sladkovodní řasy a obsahuje celulózovou buněčnou stěnu, pro náš organismus nestravitelnou, proto se musí rozemlít na velmi jemný prášek zbavený celulózy. Spirulina je sinice s polysacharidními buněčnými stěnami, dobře stravitelná a není třeba ji mlít tak najemno.
V případě, že jste si nezvolili žádný výrobek, podívejte se také na kategorie XXL Spirulina a Chlorella.