Lucie Žáčková
 

Jaký je život se srdeční arytmií? | doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD.

Poruchy srdečního rytmu ovlivňují životy milionů lidí po celém světě. V novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY se s kardiologem a spoluzakladatelem Kardi Ai doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD. promluvíme o životě se srdeční arytmií. Jaké jsou inovativní technologie a přístupy při těchto problémech? Jak lze využít umělou inteligenci v kardiologii?

Jaké jsou nejběžnější poruchy srdečního rytmu?

Nejběžnější z těch významnějších poruch srdečního rytmu dospělé populace je fibrilace síní. Je to taková chaotická arytmie v síni, protože v srdci máte 2 síně a 2 komory. A jestliže se úplně zblázní elektrika v síních, tak se převádí velice rychle a nepravidelně na komory a srdce pak tluče nepravidelně a rychle. To je spojeno s riziky, jako je třeba s cévní mozková příhoda, mrtvička, lidově řečeno, nebo i časný nástup demence nebo srdeční selhání, což je v české republice ta nejčastější porucha srdečního rytmu. Zhruba 500 tisíc lidí má vykázanou diagnózu. Samozřejmě jsou i další, jako například arytmie. Nějaké arytmie najdete u drtivé většině lidí a pak jde pouze o to, jestli jsou významné, nebo ne.

Je nějaký typický představitel, kterého se arytmie týká?

Úplně nejtypičtější pacient, který k nám do arytmologické poradny přijde je lehce obézní a má vyšší krevní tlak. S tím je spojené přetížení v síních, objemové a tlakové přetížení v srdci. Většina takových pacientů ani nemá nadváhu, ale trápí ho skutečná obezita. Velmi často vídáme diabetiky, cukrovkáře a co se týká fibrilace síní, nejsou to většinou mladí lidé.

Pokud vidíme mladšího pacienta, tak se snažíme nejdříve přemýšlet, jestli za tím není nějaké jiné skryté onemocnění, něco jiného než klasické civilizační choroby – nedostatek pohybu a nadváha. V takových případech děláme ultrazvuky srdce a přemýšlíme dál, jestli za tím není opravdu něco jiného. Máme velkou spoustu pacientek, mladších žen, které mají arytmie trošku jiného typu, rychlé, které nemusí být spojeny vůbec v žádném srdečním onemocnění.

Jaká je aktuální bežná praxe při detekci poruch srdečního rytmu?

Aktuální běžná praxe je taková, že pokud má pacient podezření na arytmii, přijde za svým obvodním lékařem, řeknete mu, že je vám občas špatně a pokud bude váš doktor zvídáví a napadne ho, že by to mohla být třeba nějaká porucha srdečního rytmu, pošle vás ke kardiologovi. Kardiolog vás objedná na Holter, to je taková krabička, kde se zaznamenává EKG, většinou ji dostanete na 1 den. Během dne pravidelně měří záznamy o délce 10 vteřin. Jestliže máte arytmii, která je takzvaně paroxysmální, to znamená, vyskytuje se občas, tak je šance na detekci zhruba 1%, Jsou pacienti, kteří mají arytmie, které běží pořád, tam i prosté šáhnutí na puls a následné natočení EKG odhalí spoustu problémů. Navíc EKG samotné dokáže ukázat nějaké nepřímé známky toho, že  něco není úplně v pořádku, jde o naprosto základní vyšetření.

Jakou roli hraje umělá inteligence při diagnostice srdeční arytmie?

Dominantní postavení má umělá inteligence v možnosti prohlížení obrovského množství dat. Ačkoli lékař je ten, kdo musí stanovit a potvrdit diagnózu. Dejme tomu, že za den se zvládnu podívat na data o EKG 20 lidí, ale ve spádu jich můžou být i 1000 a ty já prohlédnout nedokážu. Když by tyto pacienti měli možnost monitorovat si činnost srdce například pomocí Kardi Ai tak dokážeme identifikovat skupinu pacientů, která si zaslouží pozornost lékaře. Je naprosto úžasné vidět, když najdeme diagnózu dopředu, jenom tak z ulice u pacienta, u kterého jsem si jistý, že má nezanedbatelnou šanci na závažné komplikace.

Pokud AI najde arytmii a náš kardiolog ji potvrdí, nastane sekvence kroků, které jsou nutné k tomu, aby se pacient co nejrychleji dostal k léčbě. Lékař se na EKG podívá, dá si dohromady potíže pacienta, nález rytmu, předchorobí pacienta, léky, anamnéza, si to tak nějak jako se sumarizuje. Je naprosto úžasné vidět, když najdeme diagnózu dopředu, jenom tak z ulice u pacienta, u kterého jsem si jistý, že má nezanedbatelnou šanci na závažné komplikace.

Jak funguje Kardi Ai?

K využití služby Kardi Ai potřebujete chytrý telefon pro instalaci aplikace a hrudní pás, který vám bude po objednání služby zaslán a už vám zůstane. Spojení mezi pásem a aplikací zajišťuje technologie Bluetooth. Součástí služby je i propojení s naším kardiologem, nejde tu jen o ten EKG pás ale i o software na telefon a software pro lékaře a umělou inteligenci, mimo to i podpora help desk. Je to to velmi komplexní produkt.

Doporučujeme se měřit 2–3× týdně, třeba 2 – 3 hodiny, aby celkový záznam za týden byl aspoň 7 hodin, průřezově v průběhu celého roku a vždycky, když máte potíže. Když se EKG měří takto v průběhu celého roku, tak je velká šance, že se něco najde, hlavně když se pacient necítí dobře, vždy si sám může změřit EKG a má jistotu, že žádné měření neztratí, všechno zůstává zaznamenáno.

Během pár minut poté, co ukončíte měření, tak uvidíte, jestli je všechno super, až příště uvidíte doktora, tak mu to ukážete a právě lékař provede tu diagnostiku. Pokud máte nějaký závažný nález, měl byste opravdu zvážit na základě svých potíží kontaktovat lékaře nebo zajít do nemocnice. Pokud umělá inteligence vyhodnotí nějaká nález jako zásadní, kardiolog má přístup k vašim záznamům a v případě potřeby vás kontaktuje.

životozprávy

Video rozhovor

Tomáš Skála
Jaký je život se srdeční arytmií?

Rovnou do uší

Pusťte si Životozprávy na oblíbených podcastových platformách nebo na Youtube.

životozprávy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.