Zpět do poradny
Dotaz z 24. 4. 2024

Bolest od zad

Bolest
Bolest od zad přes hizde přes stehno až do lytka
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

pokud vás trápí úporné dlouhotrvající bolesti zad, které se navíc šíří ke koleni či do lýtka, může se jednat o tzv. kořenový syndrom. Kořenový syndrom vzniká jako následek stlačení nervového kořene, a to nejčastěji vyhřezlou meziobratlovou ploténkou.

Rizikovými faktory jsou zde věk, nadváha, vadné držení těla, nevhodná zátěž, ale i nedostatek pohybu. K poškození ploténky může dojít náhle při prudkém pohybu, ale také pozvolna, opakovaným nevhodným zatěžováním páteře nebo na základě vadného pohybového stereotypu.

Diagnostika kořenových syndromů probíhá na základě klinického vyšetření, které je možné doplnit o vyšetření pomocí zobrazovacích metod jako je CT či magnetická rezonance.

V akutní fázi onemocnění je indikován klid na lůžku v úlevové poloze. Analgetický efekt zde mívá šetrná trakce a ošetření stažených svalů. Pokud bolest nepolevuje, podávají se analgetika či nesteroidní antirevmatika. Je možné také aplikovat lokální anestetikum injekčně. Určitě ale nic nezkazíte, pokud přidáte například Milgammu N, lék obsahuje vysoce účinnou trojkombinaci vitaminů benfotiamin (B1), B6 a B12, které vyživují poškozené nervy zad, a tak pomáhají léčit samotnou příčinu bolesti zad, 3x denně 1 tobolka. Nebo hořčík. Samozřejmě lze také aplikovat gelové polštářky nebo hřejivé náplasti. Po odeznění akutního stádia je vhodné začít s intenzivní fyzioterapií.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc a provést důkladné vyšetření, abyste zjistili přesnou příčinu vašich bolestí zad a získali odpovídající léčbu.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiProbiotikaMagnesiumPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesEkzémErekceLaktobacilyKašelHomeopatieDotaz na lékárnyOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníVitamin CPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyKrásaOběhový systémOstropestřecDětská výživaPrvní pomocOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Dotaz z 14. 7. 2025

Navýšení zoloft

Doplňky stravyMagnesiumVitamin DZdraví a prevence

Dobry den brala jsem na začátek pul tablety zoloft 50mg po 3 týdnech jsem pred 2 dny navýšila na 50mg takze jednu tabletu rano mela jsem navýšit uz po týdnu ale kvůli nežádoucím účinkům jsem navýšila radsi az ted
Prvni tableta navýšena šílená bolest hlavy a nálada žádná spis divná druha tableta průjem je to teda normální ? Při navýšeni ? Do týdne opět nežádoucí příznaky z navýšení odezní ze ano ?
Doplňuju to zatím xanaxem 0,25mg který ale také se snažím vysazovat pomalu takže občas stačí jen čtvrt xanaxu někdy cely

Chci se teda zeptat zda při navýšeni z 25mg na 50mg zoloft jsou normální nežádoucí účinky jako při zahájení léčby popřípadě jak dlouho mohou trvat ?

zobrazit odpověď

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy