Bolest ledvin je vážným zdravotním problémem, se kterým se potýká velké množství lidí. Správné fungování ledvin je klíčové pro udržení zdraví organismu, pokud jsou tedy ledviny postiženy a nepracují správně, může to vést k vážným komplikacím. Bolest ledvin může signalizovat hned několik onemocnění, z nichž každé se léčí jiným způsobem.
Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru umístěný na zadní straně břišní dutiny po obou stranách páteře. Jsou složeny z nefronů, což jsou malinké jednotky, které provádí základní funkce ledvin.
Mezi tyto základní funkce ledvin patří filtrace krve, při které se odstraňují odpadní látky a přebytečná voda z těla, čímž se vytváří moč. Pomáhají udržovat správné množství vody, sodíku, draslíku a dalších elektrolytů v těle. Ledviny dále provádějí kontrolu krevního tlaku, jelikož produkují hormon renin, který ovlivňuje krevní tlak. V neposlední řadě udržují acidobazickou rovnováhu v těle.
Tvorba ledvinových kamenů může způsobit intenzivní bolest. Kameny mohou dále vést k ledvinové kolice, což je zablokování močovodu ledvinovým kamenem.
Jedná se o bakteriální onemocnění, které se může projevit buď jako zánět močového měchýře nebo ledvinový zánět. Mezi další infekční onemocnění patří například pyelonefritida.
Infekční onemocnění, u kterého je důležitá včasná léčba a správná dieta. Většinou vám lékař předepíše antibiotika a doporučí klidový režim.
Při poranění zevního či vnitřního charakteru v oblasti ledvin může dojít k jejich poškození a následné bolesti. K bolesti však může dojít i v případě kdy nedojde k poranění přímo ledvin, ale pouze okolí, například vytvoření modřiny v této oblasti po nárazu.
Mezi časté symptomy patří:
Rozdíl mezi symptomy bolesti ledvin
Symptomy bolesti ledvin se mohou lišit od symptomů jiných onemocnění. V případě že se jedná o ledvinové kameny, tak se bolest obvykle projeví v bederní oblasti a bývá velmi intenzivní, zatímco při infekci močových cest převažuje pálení při močení a časté nutkání močit. Je však důležité podotknout, že symptomy samy o sobě nemusí být specifické a přesná diagnóza vyžaduje lékařské vyšetření.
Diagnostiku musí provést lékař a provádí jí v několika krocích pomocí kterých je schopen určit vážnost a druh onemocnění. Nejdříve je provedena anamnéza a fyzické vyšetření, kde lékař získá informace od pacienta a provede fyzické vyšetření včetně palpace v okolí beder. Následují laboratorní testy, a to konkrétně krevní testy a testování moče. Tato testování se provádí pro zjištění infekce v těle a vyhodnocení chemických hladin, jejichž změna je důsledkem onemocnění ledvin. Dalším vyšetřením je ultrazvuk, MRI či RTG, díky kterým lze pozorovat otoky a jiné abnormality v této oblasti.
„Správná funkce ledvin je nezbytná pro fungování těla, protože zajišťují stabilní vnitřní prostředí a odstraňují toxiny. Bolest bývá tupá, objevuje se o oblasti beder a může ji doprovázet horečka nebo otoky. Obvykle bývá bolest způsobena poruchami ledvin, jedná se o infekční, zánětlivé nebo obstrukční příčiny. Mezi okamžitá opatření, které vám mohou pomoci patří dostatečná hydratace, teplé obklady a klidový režim.
Pokud je bolest silná, trvá dlouho nebo je doprovázena dalšími příznaky (např. horečka, krev v moči, nevolnost), je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Včasná diagnostika a léčba infekcí či obstrukcí vede k dobrému výsledku. Chronická onemocnění ledvin nebo malignity mají vážnější prognózu a vyžadují dlouhodobé sledování."
Léčba bolesti ledvin se zaměřuje na zmírnění příznaků a léčbu základních příčin. Existují různé metody léčby, které zahrnují lékovou terapii, nefarmakologické přístupy a chirurgické zákroky, ty se však používají pouze ve výjimečných případech.
Mezi obecně doporučovanou léčbu patří dostatečná hydratace a léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.
Léčba dle typu základní příčiny:
Nefarmakologická terapie
Kromě léků existují také nefarmakologické metody, které mohou být součástí léčby bolesti ledvin. Přiložení teplého obkladu na postiženou oblast zajistí uvolnění svalů a prokrvení postiženého místa. V případě bolesti ledvin obklad můžete přiložit na oblast močového měchýře či na záda. Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro udržení dostatečného průtoku moči a prevenci tvorby ledvinových kamenů. Pití také zajišťuje detoxikaci organizmu, tedy odvod špatných látek z těla. Na každou bolest je předepisován odpočinek, bolest ledvin není žádnou výjimkou.
Abyste bolesti ledvin předešli, je nutné zabránit prochladnutí, tedy zbytečně neodhalovat oblast beder. Dalším faktorem pro prevenci je dostatečný pitný režim, díky kterému zajistíte odvod odpadních látek z těla. Důležité je také omezení nadměrného zadržování moči a u žen návštěva toalety ihned po pohlavním styku.
Bolest ledvin je nutné podchytit co nejdříve, z počátku stačí využít přírodní bylinné léky či léky s výtažkem z brusinek, které se neváží na lékařský předpis. U mírné bolesti můžete do stravy zakomponovat brusinky, pampelišky či jiné bylinky podporující pročištění těla. V případě že vás přírodní produkty bolesti nezbaví, je nutná návštěva lékaře, který provede vyšetření a zjistí vážnost a příčinu bolesti, na základě čehož je schopen předepsat vám vhodný lék.
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17688-kidney-pain
https://www.healthline.com/health/what-does-kidney-pain-feel-like
https://www.cpzp.cz/clanek/4268–0-Onemocneni-ledvin-a-mocovych-cest.html
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.