Bolest v kříži: příčiny a léčba
Špatně jste se pohnuli a chytlo vás v kříži? Máte sedavé zaměstnání a bolesti zad už vnímáte jako součást každodenního života? Akutní nebo chronická bolest může být způsobena mnoha příčinami a každá vyžaduje jiné řešení. Nejlepším řešením je vždy prevence. Co můžete dělat pro to, aby se vám bolest v kříži vyhnula obloukem?

Akutní vs. chronická bolest v kříži
Akutní bolest v kříži se objevuje náhle a je často velmi intenzivní. Mnohdy stačí špatný pohyb a najednou se vám „kousnou“. Chronická bolest se vyvíjí postupně a trvá déle. Typicky vzniká z dlouhodobého sezení, stání nebo špatných pohybových stereotypů.
Příčiny bolesti v kříži
Bolest v kříži mívá různé příčiny, od postižení nervových kořenů až po svalové spasmy, kloubní blokády nebo problémy s meziobratlovými ploténkami. Někdy signalizuje závažnější problémy s ledvinami, močovým měchýřem nebo gynekologické potíže. Bolest v kříži může být výsledkem špatného držení těla, dlouhodobého sezení nebo nesprávného zvedání těžkých předmětů.
Mezi nejčastější příčiny patří:
- Mechanické příčiny: svalové přetížení, degenerativní změny páteře, výhřez meziobratlové ploténky.
- Zánětlivá onemocnění: ankylozující spondylitida, revmatoidní artritida.
- Traumata: zlomeniny obratlů, natažení svalů a vazů, poranění měkkých tkání.
- Útlak míšních kořenů, ischias.
- Bolest přenesená z vnitřních orgánů (gynekologická onemocnění, ledvinové kameny, pankreatitida).

Muskuloskeletální poruchy
Muskuloskeletální příčiny, jako je nadměrné zatížení svalů, natažení nebo natržení svalů, jsou běžnými viníky bolesti v kříži a patří mezi ty nejčastější. Bolest často souvisí s nesprávným držením těla, nedostatkem pohybu nebo naopak velkou zátěží či dlouhodobým setrváváním v jedné poloze, což vede k napětí a bolesti v bederní oblasti.

Mechanická bolest v kříži
Mechanická bolest v kříži vzniká z problémů s muskuloskeletálním systémem, jako je přítomnost vyhřezlé ploténky, stlačení nervů nebo degenerace obratlových plotének. Tyto problémy vedou k akutním nebo chronickým bolestem v kříži, které bývají intenzivní a omezující.

Bolest v kříži z vnitřních orgánů
Bolest v křížové oblasti nemusí vždy pocházet z pohybového aparátu. Bolesti v kříži mohou vznikat také z problémů vnitřních orgánů, jako jsou ledvinové kameny, gynekologická onemocnění, jako je endometrióza, myomy, těhotenství a gastrointestinální příčiny. Tyto problémy vyvolávají bolest, která vyzařuje do bederní oblasti. Tento typ bolesti se označuje jako viscerální bolest a má odlišné charakteristiky než mechanická bolest páteře. Bolest bývá tupá, hluboká a obtížně se lokalizuje. Obvykle se objevují další příznaky (horečka, nevolnost, zvracení nebo poruchy močení).
Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:
„Bolest v křížové oblasti je jedním z nejčastějších muskuloskeletálních problémů, který postihuje širokou populaci bez ohledu na věk či profesi. Jedná se o multifaktoriální problém, který k řešení vyžaduje komplexní přístup zahrnující farmakologickou, fyzioterapeutickou i preventivní strategii. Prevence spočívá v udržování správného držení těla, pravidelného cvičení a ergonomické úpravy pracovního prostředí.“
Diagnostika bolesti v kříži
Diagnostika bolesti v křížové oblasti zahrnuje anamnézu (charakter bolesti, doprovodné příznaky aj.), klinické vyšetření, zobrazovací metody a případně i laboratorní testy při podezření na zánětlivá či metabolická onemocnění. Klinické vyšetření sestává z testů mobility páteře a neurologického vyšetření. Ze zobrazovacích metod se nejčastěji volí rentgen, aby se vyloučily strukturální změny, magnetická rezonance nebo CT (pro posouzení měkkých tkání a meziobratlových plotének).
Léčba bolesti v kříži
Klíčem k účinné léčbě je správná diagnóza a individualizovaný přístup. Léčba se obvykle dělí na konzervativní a intervenční a chirurgickou.
Konzervativní léčba
- Farmakoterapie: zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky, analgetika, myorelaxancia.
- Fyzioterapie: cvičení zaměřené na posílení hlubokého stabilizačního systému, mobilizační techniky a případně korekce držení těla.
- Obklady: střídání tepla a chladu je vhodné ke snížení zánětu a uvolnění svalů.
Intervenční a chirurgická léčba
- Injekce: aplikace kortikoidů a lokálních anestetik do bolestivých míst.
- Radiofrekvenční terapie: cílené ovlivnění nervových zakončení v postižené oblasti.
- Chirurgické zákroky: při těžkých degenerativních změnách.
Brufen 400mg 100 tablet
Milgamma N 100 měkkých tobolek
Nalgesin S 275 mg potahované tablety 40 ks
Nalgesin ®S 20 tablet
Milgamma N 50 měkkých tobolek
Vitabalans Ibumax 400 mg 100 tablet
Nalgesin S 30 tablet
Dolgit dermální krém 150 g
Dr.Muller Diclofenac 100 mg čípky 12 ks
Milgamma N 20 měkkých tobolek
Anopyrin 400 mg 10 tablet
Voltaren Emulgel 10 mg/g gel proti bolesti 150 g
Almiral® Gel 250 g
Prevence bolesti v kříži
Prevence bolesti v kříži zahrnuje pravidelné cvičení, správné držení těla a osvojení techniky zvedání břemen. Úprava životního stylu zahrnuje cvičení zaměřené na posilování svalů podpírajících páteř, vyhýbání se dlouhému sezení a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Střídání sedavých a stojících pozic a pravidelné přestávky mohou také pomoci snížit tlak na páteř.
Pokud máte v práci polohovatelnou židli a stůl, nastavte si obojí tak, abyste bolestem předcházeli. Předloktí by mělo být volně na stole, nohy by neměli viset ve vzduchu a sedět byste měli na sedacích hrbolech (dvě kosti ve spodní části hýždí).
Závěr
Bolest v kříži je častý problém, který způsobuje řada faktorů, včetně muskuloskeletálních poruch, problémů s vnitřními orgány nebo nesprávným držením těla. Prevence zahrnuje pravidelné cvičení, správné držení těla a zdravý životní styl. Podle příčiny se využívá fyzioterapie, léky, v některých případech i chirurgie. Nic nepodceňujte, lepší je problém řešit v tu chvíli, kdy nad ním ještě můžete mávnout rukou. Zamyslete se, jak můžete pozměnit svůj životní styl a předejít tak větším komplikacím a bolestem.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Zdroje
https://journals.lww.com/ajpmr/fulltext/2006/12000/Sacroiliac_Joint_Pain__Anatomy,_Biomechanics,.12.aspx?casa_token=6z6SlTopdGQAAAAA:qwqQ8QbkAuqv6W1pmfoNZIzDfG1Iyju6tNbwKo7-uHAKdwojseSXPP4gtnCnW2IrjOTw_nkgGdLJSa_G5oMyHA7nxcc
https://journals.lww.com/spinejournal/Fulltext/2002/02150/Sacral_Stress_Fractures__An_Unusual_Cause_of_Low.23.aspx?casa_token=gQB62aav6qUAAAAA:acwgZLhC6-rkE11lk5UmZNTfNoT9Tz_8mxqC22XMZ4BUY9BIUoL_g0vFfo806mxjOkjylD5QqX2W2J2RfX3BC3XGe8g
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2019/0415/p490.html
Autor článku

Bc. Marie Siatka
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
