Líbání a jak se líbat
Líbání je univerzální gesto, které překračuje kulturní a geografické hranice. Ať už jde o letmý polibek na tvář jako pozdrav mezi přáteli, vášnivý polibek mezi milenci, nebo dokonce rituální polibek, líbání je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších projevů lidské vzájemnosti. Přináší zdravotní výhody, avšak nese s sebou i mnohá potenciální rizika.
Obsah

Historie líbání
Historie líbání sahá tisíce let do minulosti, kdy je možné nalézt jeho stopy už ve starověkých textech, umění a literatuře. V různých kulturách a civilizacích mělo líbání mnoho podob – od rituálního gesta v sumerských eposech, přes projev úcty ve starověkém Egyptě, až po symbol lásky a romantiky v klasických řeckých a římských dílech. Význam a praktiky se proměňovaly v různých historických obdobích a kulturách, a právě z této starodávné tradice vyrostla univerzální forma vyjádření, jakou známe dnes.
Význam líbání
Líbání není jen fyzickým aktem, ale nese s sebou i hluboký emocionální a sociální význam. V přátelstvích a mezi rodinnými příslušníky může líbání symbolizovat úctu, přízeň a pevné pouto. V romantických vztazích je často vnímáno jako vyjádření lásky, touhy a vzájemné přitažlivosti. Líbání také hraje roli v lidské sexualitě, kde může být v rámci předehry prvním krokem k intimnějším fyzickým projevům.
Mezinárodní den líbání
Na raně prázdninový den 6. července připadá Mezinárodní den polibků, shodou okolností si v Česku tento den připomínáme také upálení mistra Jana Husa. Mezinárodní den vzešel původně z Velké Británie proto, aby připomněl významnost tohoto pradávného gesta, z kterého se dnes pro mnoho lidí bohužel stala už jen pouhá všední formalita.
Techniky a typy líbání
Existuje mnoho různých druhů a technik líbání, které se liší podle kontextu a osobních preferencí. Základní technika zahrnuje jemné dotyky rtů, ale líbání může být i vášnivější, s použitím jazyka, zubů nebo dalších částí těla. Důležité je také vnímat signály partnera a přizpůsobit se jeho reakcím. Dobré líbání často vyžaduje praxi a komunikaci mezi partnery, aby bylo pro oba co nejpříjemnější. Typů polibku přitom může být celá řada:
- Uzavřený polibek: Jemný dotyk rtů, často používaný jako projev něhy nebo pozdrav.
- Francouzský polibek: Vášnivé líbání s intenzivním zapojením jazyka, vyžaduje vzájemnou koordinaci a harmonii. Tato technika vyžaduje jistou míru praxe a koordinace, aby byla pro obě strany příjemná.
- Jemné kousání rtů: Lehké kousání rtů partnera přidává vzrušující element.
- Polibek na tvář: Projev přátelství nebo úcty, může být také použit jako jemný romantický gesto.
- Polibek na čelo: Vyjadřuje pečující postoj nebo ochranu, často mezi rodiči a dětmi nebo mezi blízkými přáteli.
- Eskymácký polibek: Dotyk nosy namísto místo rtů, spojený často s hravostí a něžností.
- Motýlí polibek: Lehké dotyky řasami blízko k obličeji partnera vytváří jemné vjemy.
- Pod třešní: Prvomájová klasika. Zároveň jeden z příkladů rituálního polibku pocházející zřejmě již z dávných zvyklostí našich předků.
Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:
„Líbání je fascinující téma, které se objevuje napříč kulturami a historií. S líbáním se pojí i několik zajímavostí. Líbání může posilovat imunitní systém, protože výměna slin může vystavit tělo novým bakteriím, což může posílit jeho obranyschopnost. Při líbání se uvolňuje oxytocin, často nazývaný „hormon lásky“, který posiluje pocit blízkosti a propojení mezi partnery. Také se zvyšuje hladina dopaminu, což vyvolává pocity euforie a štěstí.“
Hygiena a zdraví
Při líbání je důležité dbát na ústní hygienu a zdraví, jelikož ústa jsou plná bakterií, které mohou být přenášeny z jedné osoby na druhou. Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a ústní vody může pomoci udržet ústa čistá a snížit riziko přenosu nežádoucích mikrobů. Je také důležité být si vědom možných zdravotních rizik, jako jsou opary na rtu nebo jiné infekční nemoci, které mohou být přenášeny polibkem.
Líbáním se také snadno přenáší infekce. Kromě těch relativně obyčejných, jako je třeba běžné nachlazení nebo chřipka, se jedná zejména o mononukleózu. Té se ostatně přezdívá „nemoc z líbání“ a nejčastěji postihuje dospívající. Tato infekce může vést k vysokým horečkám, otoku krku a někdy může vyžadovat i hospitalizaci.
Samostatnou kapitolou jsou také některé pohlavně přenosné choroby, které se potenciálně mohou přenášet i polibkem:
- Lidský papilomavirus (HPV) – Nerozšířenější pohlavně přenosná choroba na světě. Některé typy HPV jsou relativně neškodné, jiné ale mohou vést i k rakovině děložního čípku. Proti nejnebezpečnějším typům HPV se lze chránit vakcínami.
- Herpes virus (HSV-2) – Příčina genitálního oparu, jež způsobuje puchýřky až vředy.
- Cytomegalovirus (CMV) – U mnoha lidí je infekce bez symptomů, některým způsobuje příznaky podobné horečce. U osob s oslabenou imunitou může způsobit vážné komplikace.
- Syfilis – Tato bakteriální nákaza se primárně přenáší kontaktem se vředy nakaženého. Ty se mohou kromě genitálií vyskytnou právě i v ústech nebo na rtech.
Listerine Coolmint ústní voda 1000 ml
Smile zubní kartáček MEDIUM 3 ks
Elmex Sensitive zubní pasta pro citlivé zuby 3 x 75 ml
Smile zubní kartáček SOFT 3 ks
Colgate Advanced White Charcoal Zubní pasta 3 x 75 ml
Ultradent Opalescence Bělící pasta 133 g
Philips Sonicare Power Flosser Black HX3826/33
White Pearl NanoCare Black Gold Zubní pasta 100 g
Herbadent Original Bylinná ústní voda 400 ml
Philips Sonicare Power Flosser White HX3826/31
TrueLife AquaFloss Compact C300 White
Curaprox CS 1560 soft Zubní kartáček 3 ks
Psychologické aspekty
Líbání má nejen fyzický, ale i hluboký psychologický rozměr. Může
působit jako zdroj pohody a uklidnění, posilovat vazby mezi lidmi a zvyšovat
pocit bezpečí a přijetí. V romantických vztazích může líbání
posílit pocit intimity a důvěry mezi partnery. Psychologické výhody
líbání zahrnují také snížení
stresu a úzkosti
díky uvolňování hormonů štěstí, jako je oxytocin a
serotonin.
Závěr
Líbání je komplexní fenomén, který zahrnuje širokou škálu praktik, významů a emocí. Ať už je to projev lásky, přátelství, úcty nebo rituálu – jak si připomínáme každý rok na prvního máje pod rozkvetlou třešní – líbání má významnou roli v lidské komunikaci a sociální interakci. Pochopení jeho různých aspektů nám umožňuje lépe ocenit jeho hodnotu a význam v našich životech.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Zdroje
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/kissing-and-your-health
https://www.healthline.com/health/benefits-of-kissing
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-mononucleosis-causes
https://www.medicinenet.com/why_is_kissing_important/article.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mononucleosis/symptoms-causes/syc-20350328
https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-get-an-std-from-kissing#st-ds-from-kissing
https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2018/february/affection
Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
