Chřipka: příznaky a léčba

Chřipka neboli influenza je akutní onemocnění virového původu – původci jsou viry chřipky A, B, C. Onemocnění bývá často mylně zaměňováno za nachlazení či běžnou virózu. Dokáže však být pro tělo mnohem náročnější, rozhodně se ji nesnažte „rozchodit“. S příchodem zimních měsíců se riziko nákazy a chřipkové epidemie zvyšuje, pojďme si proto shrnout, čím je chřipka charakteristická a jak ji léčit.

Doplňte si léky na chřipku

Nejčastější příznaky chřipky

  • Vysoká horečka (může být doprovázena zimnicí) 
  • Bolesti hlavy, svalů a kloubů 
  • Nevolnost, nechutenství
  • Extrémní únava
  • Suchý kašel, dušnost

Oproti běžnému nachlazení, které obvykle začíná ucpaným nosem či bolestí v krku, je nástup chřipky poměrně rychlý a intenzivní – jeden den cítíte, že na vás „něco leze“, druhý den se již probudíte s chřipkou. Jejím typickým příznakem je především vysoká teplota.

priznaky chripky

Inkubační doba chřipky

Chřipka začíná náhle a z plného zdraví. Inkubační doba chřipky bývá několik hodin až dní (cca 12hodin až 2 dny). Zdrojem onemocnění je nemocný člověk a šíří se přímým kontaktem, nejčastěji kapénkovou infekcí, převážně v přelidněných a nevětraných prostorech. Výjimečně mohou být kontaminovány i předměty, které nemocná osoba používá. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které zpravidla každoročně způsobuje chřipkovou epidemii, a to během chladnějších měsíců. Po propuknutí prvních příznaku je člověk infekční 3–5 dní, děti déle. Je proto důležité si vždy umývat ruce mýdlem po příchodu domů nebo do práce, obzvlášť pokud jste cestovali veřejnou dopravou. Nejběžnější komplikací chřipky je zápal plic a zánět vedlejších nosních dutin.

Léčba chřipky

Chřipka je virového původu, k její léčbě se proto nenasazují antibiotika. Primární je především klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin, nejlépe minerálních vod, a zvýšený příjem vitamínů. U většiny pacientů stačí přistoupit k symptomatické léčbě. Snížit horečku pomohou zábaly nebo vlažná sprcha, je ale také možné sáhnout po běžně dostupných lécích na snížení teploty a horečky. V případě dalších příznaků, jako je kašel, je vhodné použít léky tlumící kašel.

Byť je chřipka nepříjemná a dokáže nás na čas „vyřadit z provozu“, v průběhu léčby by se vám mělo postupně udělat lépe a pokud jste jinak zdraví, chřipku v pořádku překonáte bez následků. Nekom­plikované onemocnění trvá přibližně jeden týden, avšak u značné části případů dochází ke komplikacím, jako je např. zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin a zápal plic. Pozor by si měly dát rizikové skupiny (například chronicky nemocní, senioři, malé děti nebo těhotné ženy, imunodeficientní jedinci), u kterých může být průběh onemocnění komplikovanější a u nich se pak nasazují antivirotika.

lecba chripky

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Chřipka patří k vysoce nakažlivým infekčním onemocněním. Viry chřipky se přenášejí kapénkovou infekcí a způsobují každoroční epidemie až pandemie postihující 10% světové populace (v průběhu pandemie i více). Patrně první zmínku o infekci v Čechách můžeme nalézt v roce 1367, kdy první epidemii zaznamenal ve své kronice Hájek. Epidemii v Aténách nalezneme již u Hippokrata v roce 412 př. n. l. 

 

Přes mnoho společných příznaků s jinými respiračními onemocněními jsou pro chřipku typické několik dnů trvající febrilie s bolestí svalů a celkové vyčerpání. Základem prevence chřipky je každoroční očkování. Léčba je většinou symptomatická, antivirotika nejsou rutinní součástí terapie.“

 

Jak dlouho trvá chřipka?

Stejně jako v případě dalších onemocnění je i délka chřipky individuální, obecně by však měly hlavní příznaky (vysoká teplota a bolesti hlavy, svalů, kloubů) během 2–7 dnů odeznít. I nadále však může přetrvávat zvýšená únava nebo kašel, které se mohou objevovat i po další měsíc. Je dobré mít na paměti, že i po vyléčení je imunitní systém oslabený, zkuste se proto vyhnout vyšší zátěži ještě minimálně týden nebo dva po odeznění všech potíží.

Jak poznat chřipku od covidu?

Dalo by se říci, že obě onemocnění mají dost společného – ať už se jedná o virový původ, způsob nákazy nebo příznaky. V obou případech může nemocného trápit vysoká teplota, suchý kašel, zvýšená únava nebo bolesti hlavy, svalů a kloubů. Klíčovým indikátorem covidu mohou být příznaky, které se u chřipky běžně nevyskytují. Patří mezi ně například: ztráta chuti nebo čichu, zánět spojivek nebo svědivá vyrážka. 

Dále se k diagnostice využívá antigenních testů, které jsou rozdílné pro původce onemocnění Covid-19 a chřipky, popř. se může provést výtěr z nosohltanu a vzorek odeslat k laboratornímu vyšetření.

 

Prevence chřipky a posílení imunity

Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Existují však i další způsoby, jak snížit riziko nákazy nebo alespoň zmírnit její průběh: 

  • Vyhněte se v chřipkovém období pobytu v přeplněných prostorech, snížit riziko přenosu z kontaminovaných předmětů (telefony, sklenice, příbory)
  • Dodržujte pravidla zdravé životosprávy (dostatek pohybu, pestrá a vyvážená strava, kvalitní spánek, otužování) 
  • Pravidelně větrejte
  • Řešte dostatečně hygienu rukou 
  • Podpořte svůj imunitní systém pomocí vitamínů, nejlépe zvýšeným příjmem vitamínu C
  • Pokud již onemocníte je důležité nešířit virus dále (respirátory, karanténa atd.)
prevence chripky

Očkování proti chřipce

Očkování poskytuje velice efektivní ochranu před chřipkou. Z důvodu každoročních epidemií je proto vhodné očkování zvážit, a to především, pokud patříte do rizikových skupin (chronicky nemocní, osoby s oslabenou imunitou, senioři a těhotné ženy) nebo se pohybujete v prostorech, kde hrozí větší riziko nákazy (zdravotnická zařízení, domovy s pečovatelskou službou apod. – celkově zdravotnické a sociální služby).

Očkování je vhodné podstoupit zejména v období září až prosince a je zapotřebí jej každoročně opakovat. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba 2 – 3 týdny po očkování. V případě zájmu o očkování neváhejte navštívit praktického lékaře.

Jedná se o nepovinné očkování, nicméně pro specifické skupiny osob je očkování částečně nebo plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Plně je hrazeno očkování u osob nad 65 let. U dalších osob, jako jsou zdravotníci nebo osoby s jiným závažným onemocněním, je vakcína hrazena částečně.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Chřipka je velmi časté a vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest. Mezi hlavní formu prevence by mělo patřit očkování a zdravý životní styl. Očkovat by se měly osoby v rizikové skupině (osoby nad 50 let, osoby s jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce nebo ledvin a zdravotníci). 


Pokud máte nad 65 let, očkování máte hrazené ze zdravotního pojištění. Během období chřipkových epidemií, bychom se měli vyhýbat přeplněných prostorů, více větrat a zvýšit příjem vitamínů.“

Chřipka u dětí

Jsou to právě školky a školy, kde dochází k častým nákazám. Příznaky chřipky bývají u dětí podobné jako u dospělých, může se navíc vyskytnout i zvracení či průjem. Protože patří do rizikové skupiny ohrožené chřipkou, je na místě hlídat teplotu a dodržování pitného režimu, aby nedošlo k jejich dehydrataci. Možnou komplikací je přidružený výskyt bakteriální infekce (například zánět středního ucha). V případě nekomplikovaného průběhu chřipky můžete sáhnout po lécích určených pro děti.

Pokud se objeví příznaky chřipky u kojence mladšího 3 měsíců, je vždy nutné kontaktovat pediatra. Pediatra kontaktujte i v případě, že se vám nedaří snížit horečky nebo kašel přetrvává déle než 5 dní.

chripka u deti

Chřipka v těhotenství

Chřipka by se během těhotenství neměla podceňovat. Je velice důležité dbát na klidový režim, dostatek spánku a zvýšený příjem tekutin. Pravděpodobnost komplikací pro dítě je relativně nízká, avšak především v prvních třech měsících těhotenství je riziko vyšší, proto se nebojte kontaktovat lékaře. Také s ním konzultujte užívání léků vhodných pro těhotné ženy.

Homeopatika na chřipku

Homeopatie je alternativní metoda založená na principu podobnosti. Při léčbě tedy dochází k podávání přípravků obsahujících silně zředěné látky podobné těm, které způsobily původní potíže. Dle typu obsažených látek se dělí na jednosložková a vícesložková. Právě vícesložková (polykomponentní) homeopatika bývají často používaná při nachlazení, chřipce a dalších virových onemocnění, ať už jako prevence nebo při léčbě akutních stavů.

 

Homeopatika jsou vhodná pro všechny, kdo hledají alternativu klasických léčiv, mohou je bezpečně užívat jak těhotné a kojící ženy, tak malé děti nebo senioři. S výběrem vhodného homeopatického přípravku vám poradí odborník na homeopatii (lékař nebo lékárník).

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/1111-chripka-diagnoza-a-lecba

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2020/01/02­.pdf

https://vaccination-info.europa.e­u/cs/informac­ni-listy-o-onemocnenich/chrip­ka

https://www.su­kl.cz/prehled­ne-ockovani-proti-chripce

https://szu.cz/wp-content/upload­s/2023/04/Chrip­ka.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2009/01/03­.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2020/01/05.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/flu/sym­ptoms-causes/syc-20351719

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.