První pomoc: resuscitace novorozenců a dětí

Už jsme se věnovali resuscitaci dospělého člověka a postupům, jak pomoct někomu v bezvědomí. První pomoc u novorozenců i kojenců (do 1 roku) a dětí (do nástupu puberty) se však mírně liší od pomoci dospělému. Ideálně bychom si tyto postupy měli vyzkoušet na kurzu první pomoci, ale pro dobrý přehled ty nejdůležitější informace najdete zde.

 

 

 

 

 

 

Proč resuscitujeme?

Moment mezi přivoláním záchranky a jejím příjezdem je stěžejní pro vývoj situace. Laická první pomoc je počátečním článkem tzv. záchranného řetězce, který vede k plynulé a efektivní péči o kriticky ohroženého člověka. 

 

Již během 3–5 minut bez kyslíku začnou odumírat mozkové buňky. Proto musíme kyslík neprodleně dodat a simulovat funkci srdce do příjezdu záchranné služby. 


Nutnost resuscitace u dětí je ve většině případů vyvolaná dechovými obtížemi. Např. po vdechnutí cizího tělesa nebo jídla, zánětu v hrtanu nebo tonutí. Srdeční příčiny jsou ojedinělé a spíše u dětí se srdečním onemocněním.

resuscitace
cara

První pomoc

 

prvni pomoc

Přesuňte se do bezpečí a určete stav vědomí dítěte

Nejdříve myslete na své bezpečí, poté se ujistěte, že nehrozí ani dítěti. Zkontrolujte, zda dítě reaguje. Zkuste mírné zatřesení nebo štípnutí.

první pomoc

Volejte 155 a zapněte hovor na reproduktor

Pokud dítě vůbec nereaguje a nejste na místě sami, okamžitě někoho požádejte o vytočení linky 155 a zapnutí hovoru na reproduktor, abyste mohli poslouchat instrukce dispečera. Pokud jste však sami, začněte resuscitovat po dobu 1 minuty, pak volejte záchrannou službu.

prvni pomoc

Uvolněte dýchací cesty

Položte dítě na záda. U dětí nad 1 rok proveďte mírný záklon hlavy – prsty jedné ruky tlačte na čelo a druhou rukou tlačte bradu vzhůru. Hlavu ani krk ničím nepodkládejte. U dětí do 1 roku nechejte hlavu v neutrální poloze, bez výrazného záklonu.

prvni pomoc

Zkontrolujte dýchání – dýchá jako já?

Zhruba 10 vteřin věnujte kontrole dýchání. Přiložte ucho k ústům dítěte a sledujte pohyby hrudníku. Pokud neslyšíte ani necítíte proudění vzduchu, nebo jen velmi slabě, a hrudník se nepohybuje pravidelně či vůbec, pak dítě nedýchá normálně – je tedy nutné přejít k resuscitaci. Pozor na tzv. lapavé dýchání, při kterém postižený lapá po dechu jako ryba na suchu a nepravidelně se mělce nadechne. Nejedná se o normální dýchání a je nutné okamžitě resuscitovat.

cara

Kardiopulmonální resuscitace (KPR)

 

Proveďte 5 umělých vdechů

Resuscitaci dětí i kojenců začněte 5 umělými vdechy. Vdechujte tak, aby se dítěti zvedl hrudník jako při normálním nádechu. 

 

Děti do 1 roku: přidržujte jednou rukou hlavičku a dýchejte do úst i nosu zároveň. Objem vzduchu by měl odpovídat zhruba vašim ústům, nesnažte se tlačit proti odporu.

 

Děti nad 1 rok: přidržujte jednou rukou hlavu v mírném záklonu a zároveň prsty ucpěte nos. Vdechujte pouze do úst a opět se nesnažte tlačit větší objem vzduchu, než je třeba pro normální zvednutí hrudníku. 

umele dychani

Opakujte 30× stlačení hrudníku + 2 vdechy

Zahajte stlačování hrudníku v dolní části hrudní kosti frekvencí 100 stlačení za minutu (rytmus písničky Skákal pes přes oves). Provádějte opakovaně 30 stlačení následované 2 vdechy dokud nepřijede záchranná služba nebo se dýchání neobnoví. Při stlačování nechte ruce stále přiložené na hrudi, ale myslete také na úplné uvolnění tlaku na hrudník mezi stlačováním.

 

Děti do 1 roku: stlačujte do hloubky 4 cm pomocí špiček prstů (ukazováku a prostředníku, nebo více prsty pokud je to třeba k dostatečnému stlačení). 

 

Děti nad 1 rok: stlačujte do hloubky 5 cm pomocí jedné nebo obou rukou podle věku dítěte.

resuscitace, kpr

Umělé dýchání se správně naučíte na kurzu první pomoci

Umělé vdechy hrají při resuscitaci dětí o něco větší roli než u dospělých. Jak jsme již zmínili, u dětí jsou dechové obtíže častější než srdeční, proto se na umělé dýchání klade větší důraz. Avšak nejde jen o to se „pořádně nadechnout“, naopak – příliš velký objem vdechu je chybou. Nejlépe uděláte, pokud se zúčastníte kurzu první pomoci a správnou techniku se naučíte od odborníků. Ačkoliv by se i neškolený zachránce měl pokusit o prvních 5 vdechů, je lepší zvolit postup resuscitace jako u dospělých (100 stlačení za minutu bez vdechů).

cara

První pomoc při dušení cizím tělesem

 

Zkontrolujte stav dítěte

Malé děti se mohou začít dusit jídlem, malými hračkami i zvratkami. Zpozorněte, když dítě začne náhle hlasitě kašlat, namáhavě dýchat nebo má oteklý krk a obličej. Nahlédněte mu do úst, jestli by překážka nešla odstranit prsty. Pokud účinně kašle, sledujte dále jeho stav. Jestli je však dítě po spolknutí tělesa v bezvědomí, ihned přejděte k postupům popsaným výše a resuscitujte.

prvni pomoc

Proveďte úder mezi lopatky

Úder se provádí u dětí, které jsou při vědomí, ale nemohou se nadechnout, kašlat ani plakat.

 

Děti do 1 roku: položte dítě obličejem dolů na své předloktí, bezpečně mu přidržujte hlavu. Dlaní proveďte 3–5 úderů mezi lopatky a zkontrolujte, zda se těleso neuvolnilo. Jestli ne, dítě položte na záda a proveďte 3–5 stlačení hrudníku jako při resuscitaci. Postup opakujte, dokud se dýchací cesty neuvolní nebo dítě neztratí vědomí.

 

Děti nad 1 rok a dospělí: dotyčného předkloňte a proveďte 3–5 úderů mezi lopatky. Když to nepomůže, zkuste Heimlichův manévr – postiženého v předklonu obejměte zezadu tak, že jednu ruku sevřenou v pěst máte v oblasti nadbřišku a druhou ji tam držíte. Silně stlačte směrem dovnitř a nahoru, pětkrát za sebou. Opakujte oba postupy, dokud se dýchací cesty neuvolní.

heimlichuv manevr, uder pri duseni

Pro váš klid – chůvičky s monitorem dechu

Ačkoliv se snažíte být těmi nejstarostlivějšími rodiči, přece jen nemůžete mít své děťátko na očích každou vteřinu dne. Proto do běžné výbavy pro dítě neodmyslitelně patří chůvička. Kromě typických funkcí však existují také chůvičky, které vás upozorní na změny v životních funkcích dítěte. Můžete tak bez obav nechat miminko odpočívat. Monitory dechu se prodávají i samostatně, nebo s klipem na plenku.

Babysense Monitor dechu 7

Babysense Monitor dechu 7

Můžete mít zítra3 390 Kč
cara

Další běžné dechové obtíže u dětí

Kromě zmíněných situací může u dětí dojít k dechovým obtížím, které nemusí nutně skončit resuscitací, avšak stále hrozí možnost dušení. Náhlý kašel, dušnost nebo sípání dokážou také pořádně postrašit. Tady jsou nejčastější příčiny:

Laryngitida

Laryngitida

Tato nemoc se týká především dětí do 3 let. Příznakem laryngitidy (zánět hrtanu) je štěkavý kašel, který se často náhle objeví v noci. Dítě najednou sípe, štěkavě kašle a těžce se nadechuje. První pomocí je dítě pořádně obléknout a nechat ho nadýchat se studeného vzduchu u okna, případně v létě otevřít mrazničku. Pokud se stav nelepší či je naopak horší, zavolejte záchrannou službu.

Epiglotitida

Epiglotitida

Akutní epiglotitida je zánět příklopky hrtanové. Otok se zvětšuje a může zcela ucpat průdušnici, proto je nutné ihned volat 155, jakmile máte na nemoc podezření. Postihuje spíše děti mezi 3. a 6. rokem věku. Projevuje se nejdříve silnou bolestí v krku a při polykání, dále horečkou, slintáním a chrapotem. Dítě vypadá bledě, šeptá, odmítá pít nebo ležet na zádech (dušnost je pak horší).

Astmatický záchvat

Astmatický záchvat

Pokud má dítě astmatický záchvat, při výdechu uslyšíte charakteristické sípání až pískání. Ztížené dýchání doprovází suchý dráždivý kašel a pocity paniky, bude tedy nutné vyděšené dítě uklidnit. Zajistěte čerstvý vzduch a posaďte dítě vzpřímeně, např. na zem se zády opřenými o zeď. Pokud již o astmatu víte, neprodleně dítěti podejte předepsané léky z inhalátoru. Jestli se jedná o první záchvat, volejte 155.

cara

Naučte se pomáhat

 

Jak zastavit krvácení

 

Resuscitace dospělého

 

Jak ošetřit popáleniny

 

cara

Co na toto téma říká závěrem náš odborník Mgr. Martina Macfeldová?

Seznamte se dobře s výše uvedenými pokyny, abyste v případě potřeby mohli jednat rychle. Důležitá je každá sekunda. Je-li dítě v bezvědomí, zjistěte zdali dýchá a pracuje mu srdce. Pokud ano, potom ošetřujte zranění. Jestliže dítě nedýchá, je životně důležité dostat mu rychle vzduch do plic, aby nedošlo k poškození mozku. Můžete tomu zabránit dýcháním z plic do plic. Jestliže se dítěti zastavilo srdce, můžete rukou stlačovat hrudní kost, aby se krev znovu rozproudila. Nevzdávejte se, děti přežívají i dlouhé kříšení.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2002/02/04.pdf
 https://www.pediatriepropraxi.cz/…04/05/10.pdf

Autor článku

Klára Hausteinová

Psaní pro mě není jen koníček, ale hlavně způsob, jak přinést informace všem, kteří hledají inspiraci a rady – převážně pak v oblasti zdraví a mateřství. Když zrovna netvořím, najdete mě na cestách, ponořenou do fantasy knihy, nebo na výletě v přírodě.

Všechny články od autora