První pomoc: jak zastavit krvácení

 Se situací, kdy potřebujeme zas­tavit krvácení, se jistě každý z nás během života setká. Zejména pokud se vám při pohledu na krev nebo při samotné ztrátě i menšího množství krve dělá mdlo, bude pro vás velmi praktické si osvojit správné techniky. Dokonce touto schopností můžete někomu zachránit život. Pojďte se s námi naučit, jak pomoct nejen sami sobě při menších poraněních i jak zastavit silnější krvácení – a neudělat při tom zásadní chybu.

První pomoc

 

Typy krvácení

 

Krvácení z nosu

 

Časté chyby

 

první pomoc, krvácení

První pomoc při krvácení

Jak zastavit krvácení?

Drobné poranění

  • Opláchněte ránu pod tekoucí vodou a umyjte ji od nečistot. Můžete k tomu použít mýdlo.
  • Po oschnutí dezinfikujte okolí rány a přiložte sterilní krytí. U menších poranění, kdy neteče moc krve, postačí jako krytí obyčejná náplast. Jinak použijte hotový obvaz s polštářkem a pevně jej namotejte, aby se příliš nehýbal avšak ani tolik, aby neškrtil.
  • Kdyby krev protékala obvazem, přiložte na něj další vrstvu. Nepokoušejte se tu první sundat.
  • Zastavit krvácení po říznutí nebo mírném zranění není náročné a obvykle přestane krev vytékat do několika hodin. V opačném případě raději navštivte lékaře.

Silné krvácení

  • Raněného posaďte (tak, aby byl opřen) nebo položte. Pokud je to možné, zvedněte krvácející místo nad úroveň srdce.
  • Krvácení zastavte pomocí prstů v ráně. Buď o to požádejte raněného, nebo ránu stlačte prsty v rukavicích. Zkuste stisknout krvácející cévu přímo v ráně směrem ke kosti a co nejdřív volejte 155.
  • Vyrobte tlakový obvaz ze dvou obvazů. Jeden přiložte smotaný v ruličce přímo na ránu pro sání krve, druhý namotejte přes něj, aby vytvářel tlak (ale neškrtil) a krev netekla stranou.
  • Pokud krev protéká skrz, přidejte další vrstvu obvazu. S tlakovým obvazem by měl raněný vystačit do příjezdu záchranky.

Náplasti a obvazy

Healee Dětská voděodolná náplast 72x25mm 20 ks

Můžete mít dnes
39 Kč
Akce: Nakup a vyhraj!

Healee Voděodolná průhledná náplast 72x19 mm 20 ks

Můžete mít dnes
39 Kč
Akce: Nakup a vyhraj!

Co na to náš odborník

Existuje mnoho druhů poranění, rána může být způsobena například říznutím, bodnutím či seknutím. Je určitě vhodné znát typy krvácení a přizpůsobit první pomoc konkrétní situaci. Všeobecně vždy zastavujeme krvácení, poté ránu očistíme, dezinfikujeme okolí rány, vhodně ošetříme a překryjeme a je-li to nutné vyhledáme lékařskou pomoc.

první pomoc

Typy krvácení

Poranění se dá rozlišit podle toho, která céva se při úrazu poškodila.
Vlásečnicové krvácení

Nezávažné, drobné řezné rány a oděrky

Žilní krvácení

Hlubší, volně tekoucí krev (krev v žilách je pod menším tlakem), tmavě červená barva

Tepenné krvácení

větší poranění, krev (rytmicky) vystřikuje z rány, jasně červená barva

 

Kromě lehkých oděrek je většina hlubších poranění označena jako smíšené krvácení, protože došlo k poškození různých typů cév najednou. V praxi nemá smysl typ poškození určovat, stačí rozlišit drobné vs. silné (či masivní, často tepenné) krvácení a při první pomoci se řídit pouze tím.

 

Jak poznat vnitřní krvácení?

V tomto případě krev nevytéká na povrch, ale teče do tělních dutin. Vnitřní krvácení je často následkem tupých nárazů do břicha, hrudníku, nebo závažných zlomenin (např. zlomeniny pánve, stehenní kosti) a poranění hlavy. Typicky se vnitřní krvácení projevuje bolestí, otokem, blednutím, studenou pokožkou a potem, poruchami vědomí a zrychleným povrchním dýcháním. S poraněným moc nehýbejte, zajistěte mu klid a teplo (zabalením do deky nebo termofolie) a volejte 155. Nepodávejte mu tekutiny ani jídlo (maximálně svlažit rty).

Rychlá pomoc při krvácení

prvni pomoc

Jak zastavit krvácení z nosu

Z nosu se vám může spustit krev zničehonic, ne vždy je to následek zranění. Například při častém smrkání se může vysušit sliznice, zvýšená citlivost vede k poškození malých cév a najednou je krev na kapesníku. Také během nachlazení a rýmy bývá sliznice překrvená a je snazší ji podráždit. V tomto případě nejde o nic závažného. Pokud však přijde silnější krvácení po úrazu hlavy nebo při vysokém krevním tlaku, už je třeba zakročit.
krvácení z nosu, první pomoc

Posaďte postiženého do mírného předklonu a nedovolte mu zaklonit hlavu. Krev musí téct ven, ne do krku. Vyzvěte raněného, aby krev plival a nepolykal.

krvácení z nosu, první pomoc

Nechte raněného, aby si stlačil a držel měkké části nosu aspoň 5 minut. Na zátylek nebo kořen nosu můžete přiložit studený obklad.

krvácení z nosu, první pomoc

Postižený by se měl po zástavě krvácení vyhýbat náročné fyzické činnosti. Pokud krvácení nepřestane do 20 minut, vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 155.

Co znamená časté krvácení z nosu?

Příčin je mnoho. Může to být něco jednoduchého, jako příliš suchá sliznice, nebo také příznak závažnějšího onemocnění. Pokud máte často suchý nos a pohybujete se v prostředí s velmi suchým vzduchem, vyzkoušejte zvlhčující spreje nebo nosní masti. Pokud je to ve vašich možnostech, můžete si pořídit zvlhčovač vzduchu. V případech častého silného krvácení však raději navštivte lékaře, ať máte ohledně příčiny jasno.

Vitamín C proti krvácení z nosu

„Céčko“ je opravdu dobré na všechno, včetně častých problémů se slabým krvácením z nosu. Při nedostatku vitamínu C mohou být drobné cévy v nose křehčí, takže i mírná zátěž jako suchost či rýma způsobí jejich prasknutí. Vitamín C pomáhá zpevnit stěny cév a posílí je, především u dětí, které mají tyto cévy obecně citlivější. Těchto vlastností se užívá i u rutinu, proto se tyto dvě látky kombinují spolu.
první pomoc

Pozor na časté chyby

jak zastavit krvácení, mýty

Když je v ráně zabodnutý předmět, nikdy se nevytahuje

Zabodnuté nože si hrdinové akčních filmů často vytahují z ran a dramaticky je odhodí. Na tuto představu však zapomeňte. Neopatrnou manipulací můžete způsobit mnohem větší škodu a porušit další cévy. Předmět navíc působí jako zátka a po vytažení začne rána krvácet ještě rychleji. Zraněného položte, v rukavicích tlačte na ránu a připravte okolo předmětu krytí tak, aby se co nejméně v ráně pohyboval.

první pomoc, mýty o krvácení

Zaškrcovadlo se používá pouze v krajních, extrémních případech

Jedná se jen o poslední záchranu v případě masivního krvácení, o kterou by se laik bez tréninku raději neměl pokoušet. Nejdříve vždy tlačte na ránu prsty, poté použijte dobře utažený tlakový obvaz a přidávejte mu vrstvy. Pokud prosáknou tři vrstvy tlakového obvazu, pak lze využít zaškrcovadlo. Dává se pouze při poranění končetin a to mimo klouby, umísťuje se vždy nad ránu (mezi ránu a srdce), mělo by být 5 cm široké (lze použít kusy látky, oblečení, opasky) a pevně utažené. Při užití škrtidla si zaznamenejte čas a do příjezdu záchranky už jej nepovolujte.

první pomoc, krvácení

Hledat tlakové body je ztráta drahocenného času

Tlakové body nejsou mýtus, na těle lze přitlačit na určité cévy a zmírnit tak krvácení. Bohužel, pro laiky ve stresující situaci je tento postup zbytečný. Tlakové body jsou tam, kde nahmatáte puls, avšak ani ten není při první pomoci nejdůležitější. Proto je dobré neztrácet čas hledáním a zkoušením, když se nabízí snazší a vysoce účinná řešení: tlačit prsty na ránu a tlakové obvazy.

Víte že krvácení nemusí mnohdy ani bolet?

Zejména při mnohočetném zranění si nemusíte sami všimnout krvácení. Je to dáno bolestí lokalizovanou v jiném místě, na kterou se mozek soustředí, nebo šokem ze ztráty krve. O to více jsou tato zranění riziková, protože bez včasného zastavení hrozí větší ztráta krve.

Také při drobném zranění ostrým předmětem, například krvácení po holení žiletkou, nemusíte nic pociťovat.

první pomoc

Jak ošetřit popáleniny

Resuscitace dospělého

Resuscitace dětí

Zdroje:

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/osetreni-reznych-poraneni.html 
https://skoleniprvnipomoci.cz/…al/krvaceni/
https://www.ftn.cz/…-z-nosu-712/
https://www.zzmv.cz/…nim-krvaceni
 

Autor článku

Klára Hausteinová

Psaní pro mě není jen koníček, ale hlavně způsob, jak přinést informace všem, kteří hledají inspiraci a rady – převážně pak v oblasti zdraví a mateřství. Když zrovna netvořím, najdete mě na cestách, ponořenou do fantasy knihy, nebo na výletě v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.