Zpět do poradny
Dotaz z 24. 5. 2024
Dobry den, jmenuji se nicol a je mi 15 let strasne casto nekdy i kazdy den mivam spankove paralyzy sverila jsem se s tim babicce a hledali v knizkach na internetu a nemohly jsme se nic dozvedet mohla by jste mi proaim poradit co mam delat nekdy kdyz se probudim po spankove paralyze tak nemuzu dychat a mam strasne velky strach nekolikrat i po probuzeni jsem mela pocit ze u dveri stoji cerna osoba a musela jsem okamzite roznout svetla nevim co s tim delat. Budu moc rada za odpoved a pomoc. Dekuji.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

spánková paralýza je doba mezi spánkem a bděním. V tomto časovém úseku mozek nedokáže ovládat svaly a vzniká dočasná neschopnost ovládat svaly. Celý tento stav je doprovázen velkou úzkostí a strachem.

Ve většině případů se objevují zvukové a vizuální halucinace. Přesný původ této choroby není znám. Bylo ale vypozorováno, že jí trpí osoby, které mají sklon k úzkostným stavům až depresím. Lidé trpící narkolepsií a spánkovou apnoe. Větší riziko prožití této epizody stoupá s užíváním většího množství alkoholu a drog.

Spánková paralýza nemá definici nemoci a nedá se tedy mluvit o léčbě. Většinou se jedná o jednorázovou záležitost, ovšem při opakování se, je nutné vyhledat pomoct. Už jen proto, že může být spánková paralýza následek noční apnoe, anebo pomalu se rozvíjející deprese. Obě tyto nemoci vyžadují lékařskou pomoc.

V každém případě, pokud se stav opakuje, je nutné vyhledat pomoct psychologa či psychiatra s následným odesláním k dalším specialistům a do spánkové poradny.

Pokud se vyskytuje zvýšená úzkost a např. poruchy usínání, lze krátkodobě řešit podáváním doplňků stravy nebo volně prodejným léčiv, např. Lavekan, Sédatif PC nebo Vitango.

S pozdravem,

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiMagnesiumProbiotikaPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíMočové cestyIntimní hygienaÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesErekceEkzémLaktobacilyDotaz na lékárnyKašelHomeopatieOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuVitamin CKojeníPéče o pleťDezinfekceHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholOstropestřecReceptyKrásaOběhový systémPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparKoronavirusProstataDomácí cvičeníČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Dotaz z 3. 5. 2025

Křečové žíly

Duševní zdravíNemoci a příznakyZdraví a prevenceŽíly a cévy

Dobrý den. Chtěla bych se optat, beru přibližně 3 roky Cipralex. Od loňského roku, kdy se mi zvýšil úvazek a začala jsem více pracovat jako uklízečka se mi začaly mnohem více objevovat křečové žíly. Dříve i přesto, že jsem pracovala po různých skladech a opravdu v mnohem vyšší zátěži než dnes (bez antidepresiv) jsem křečové žíly tak výrazně neměla. Přemýšlím jestli je to nyní věkem (39), antidepresivy, nemám taky dostatečný příjem takže nevím jestli to není dostatečnou a pestrou stravou. Mám momentálně nepravidelnou pracovní dobu, takže někdy se to povede, že stojím od rána až do večera na nohou... Zkoušela jsem doplnky stravy na žíly, gely, ale nezdá se, že by to mělo nějaký efekt. Na příbalovém letáku je právě napsáno, že to může způsobovat otoky nohou. Napadlo mi, že když u léku cítím útlum (což mi právě pomáhá na moje duševní stavy) jestli se vůbec může takhle tělo zatěžovat i dohromady s psychiatrickou diagnozou. Někteří lékaři mi říkali, že zátěžové práce bych takové dělat ani neměla. Jenže bez antidepresiv bych to asi nedala si myslím. Jiný typ léků jako Tritico nebo Mirtazapin mi nesedl. Tritico bylo hořké (nemohu polykat léky) a Mirtazapin a Cipralex u mě způsobují přibírání i když jím málo. Což mi právě znepokojuje jestli po těchto typech lécích se nedělají i ty křečové žíly. Protože Mirtazapin mi otoky taky hodně dělal v minulosti a první drobnější křečové žíly se mi začali tehdy objevovat při něm. Křečové žíly máme i v rodinné anamneze. Ráda bych získala radu jak tohle řešit, protože jinak Cipralex snáším ve formě kapek dobře, ale ty žíly mi hodně znepokojují. Dá se to nějak zjistit, jestli je to náhoda, že to je třeba věkem, prací a ne těmi léky? Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď
Dotaz z 26. 4. 2025

nechutenství

AntibiotikaDoplňky stravyDuševní zdravíLékyNemoci a příznakyProbiotika

Dobrý den, třetí týden trpím nechutenstvím, může být spojeno s antibiotiky (8 dnů furolin, pak týden nic a teď 5.den doxyhexal), zánět močového měchýře. Zhubl jsem 3 kg, jsem unavený. Vzhledem k obezitě (120 kg) to možná není moc, ale děsí mě to. Dnes už se na jídlo skoro nemůžu podívat. Jím ráno 1 někdy 2 housky, odpoledne croisant, večer housku nebo něco malého. Může to také být spojeno se špatnou psychikou (blíží se termín operace, které se bojím)? V úterý jsem to konzultoval s obvodní lékařkou když mi dávala doxyhexal, ale nevěnovala tomu pozornost a nelepší se to. Neměl bych zajít na pohotovost? Děkuji moc.

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy