Vitamín E patří k nejdůležitějším antioxidantům. Chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk. Nedostatek vitamínu E snižuje obranyschopnost. Na vitamín E jsou bohaté oleje z pšeničných klíčků, mléko, máslo, sója, burákové oříšky, saláty a maso.
Vitamín E patří k nejdůležitějším antioxidantům. Chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk. Nedostatek vitamínu E snižuje obranyschopnost. Na vitamín E jsou bohaté oleje z pšeničných klíčků, mléko, máslo, sója, burákové oříšky, saláty a maso.
Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu E jsou rostlinné oleje (resp. potraviny s velkým množství nenasycených mastných kyselin). Dále pak různé oříšky a semínka.
Denně je doporučeno dodat tělu 12-15 mg vitamínu E (pro muže). Dávka pro ženy se liší a to i podle různých životních situací, ve kterých se daná žena právě nachází:
Pro malé děti platí jiné doporučené denní dávky, ale u dětí při doplňování vitamínu jinak než pestrou stravou (či při podezření na jejich nedostatek), doporučujeme raději poradu s dětským lékařem.
Zhruba 20 gramy slunečnicového oleje. Je ale potřeba dbát na vyváženou a pestrou stravu. Aby vitamín E mohl v těle správně plnit svoje funkce, je potřeba tuk. Jedná se totiž o vitamín rozpustný v tucích.
K nedostatku vitamínu E v těle může dojít, pokud se rozhodnete omezit ve své stravě tuky. Bez nich, jak už bylo řečeno, se totiž vitamín E nevstřebá. Jinak, jíte-li vyváženě, nemusíte se nedostatku tohoto vitamínu příliš obávat. Na pozoru by se měli mít osoby, které trpí chronickým onemocněním narušujícím vstřebávání tuku ve střevech (celiakie, Crohnova choroba apod.) a předčasně narozené děti. Nedostatek vitamínu E může způsobit poruchu funkcí svalů a nervů.
Pokud vitamín E přijímáte ze stravy, předávkování se bát nemusíte, obvykle možné není. Opatrnost je na místě při používání potravinových doplňků. Stejně jako u jiných preparátů, při dlouhodobém užívání vysokých dávek vitamínu E by k předávkování teoreticky mohlo dojít. Předávkování by se obvykle začalo projevovat trávicími potížemi. Pozor na množství vitamínu E si musí dát lidé, kteří berou léky na ředění krve nebo mají problémy s krví – vitamín E může zvyšovat krvácivost a ohrozit je tak. Vysoké dávky vitamínu E byste si také měli odpustit dva týdny před plánovanou operací a dva týdny po ní.
Vitamín E je tzv. antagonistou vitamínu K. To znamená, že ruší fukci, resp. absorbci, vitamínu K.
Vitamín E najdete v mnoha kosmetických produktech nebo třeba opalovacích krémech. Na našem e-shopu je ale nejprodávanějším výrobkem obsahujícím vitamín E Pupalka Forte od GS. Pupalkový olej totiž slibuje pěknou pleť a udržení mladistvého vzhledu. Kromě toho by měla pupalka dvouletá pomoci i s hormonální nerovnováhou. Dalším oblíbeným u našich zákazníků je Drmek Forte s vitamínem E. Tento bylinný přípravek má pomoci s otěhotněním. Působí totiž na produkci ženských pohlavních hormonů, které jsou odpovědné za ovulaci. Je ale nutné jej užívat pravidelně a dlouhodobě, protože byliny začnou působit až za několik týdnů. Chcete-li doplnit opravdu pouze vitamín E, doporučujeme měkké želatinové kapsle od Generica.
Zákazníci si nejvíc oblíbili řady Noventis, Zerex a GreenFood Nutrition. Nejlépe hodnoceným produktem je Noventis Vitamín E 200 60 kapslí.