Železo: zdroje, účinky na zdraví a jeho nedostatek
Železo je jednou z nejdůležitějších minerálních látek nezbytných pro správnou funkci lidského těla. Určitě jste o něm slyšeli spoustu věcí, některé z nich jsou ale mýty. Tento článek vám poskytne podrobný přehled o účincích železa na zdraví, jeho zdrojích, doporučeném denním příjmu, nedostatku, toxicitě a dalších důležitých aspektech.
Obsah článku
- Role železa v lidském těle
- Účinky železa na zdraví
- Zdroje železa
- Doporučený denní příjem a dávkování
- Nedostatek železa
- Toxicita a vedlejší účinky
- Závěr
Role železa v lidském těle
Na železu stojí několik důležitých procesů, které se dále podílí na správném fungování vašeho těla. Železo je zásadní pro tvorbu hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který přenáší kyslík z plic do tkání. Podílí se také na tvorbě myoglobinu, což je protein, který dodává svalům kyslík, aby mohly správně fungovat. Účastní se činnosti mnoha enzymů, které jsou důležité pro energetický metabolismus a syntézu DNA. Podporuje správnou funkci imunitního systému.
Účinky železa na zdraví
Železo má několik pozitivních účinků na zdraví:
- Prevence anémie: Dostatečný příjem železa je nezbytný pro prevenci anémie (chudokrevnosti) z nedostatku železa.
- Energie a výkonnost: Pomáhá bojovat proti únavě a zvyšuje tím fyzickou výkonnost.
- Kognitivní funkce: Podporuje mozkové funkce a může pomáhat i s koncentrací a učením.
- Imunita: Posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti infekcím.
Zdroje železa
Železo se vyskytuje ve dvou formách: hemové železo (ze zvířecích zdrojů) a nehemové železo (z rostlinných zdrojů), které musí projít přeměnou na jednodušší látky, aby si z nich tělo vzalo potřebné železo.
- Hemové železo: Játra a další vnitřnosti, červené maso, drůbež, ryby a mořské plody.
- Nehemové železo: Sezamová i jiná semínka, kakao, luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny a tmavě zelená listová zelenina.
Pozor na konzumaci potravin bohatých na železo, jako je tmavá listová zelenina nebo rebarbora, pokud máte problémy s ledvinami, močovým měchýřem nebo revmatismem. Obsahuje šťavelan vápenatý, který na sebe váže vápník a tím dochází k jeho vylučování. Z oblíbené kombinace špenát se smetanou nebo mlékem si tak látku cennou pro vaše kosti neodnesete, ale tato kombinace pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů. Ještě tu vyvstává otázka špenátu a jeho obsahu železa, která není tak vysoká, jak se předpokládalo. Ačkoliv Pepek námořník jedl jenom špenát a vysloužil si z toho obdivuhodnou postavu, studie ohledně obsahu železa ve špenátu se prováděla se sušeným špenátem, který se od toho čerstvého (nebo mraženého) podstatně liší.
Doporučený denní příjem a dávkování
Doporučený denní příjem (RDI) železa se liší v závislosti na věku, pohlaví a životním stylu:
- Dospělí muži: Přibližně 8 mg/den.
- Dospělé ženy: Přibližně 20 mg/den (potřeba je zvýšená hlavně kvůli menstruaci), při těhotenství zůstává stejná, protože ženy mají sice vyšší potřebu, ale nemenstruují, takže neztrácí žádnou krev.
- Děti a adolescenti: Množství se liší podle věku, děti v období největšího růstu mají vyšší potřebu železa. Mezi 14–18 lety je to u chlapců 11 mg a u dívek 15 mg/den.
Pokud chcete podpořit vstřebávání železa, zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na vitamín C nebo doplňky stravy. Přesné dávkování je vhodné konzultovat s lékařem, zejména u těhotných žen, dětí a osob s určitými zdravotními problémy.
Nedostatek železa
Nedostatek železa může vést k několika zdravotním problémům:
- Anémie z nedostatku železa: To se projevuje únavou, slabostí, bledostí kůže a dalšími symptomy.
- Zhoršení imunitní funkce: Může zvýšit náchylnost k infekcím.
- Snížená výkonnost a únava: Nedostatek železa může snížit fyzickou i mentální výkonnost.
Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:
„Špenát je skvělá zelenina, která obsahuje mimo železa, sodík, vápník, vitamíny A,C,E a K a spoustu dalších prospěšných látek. Proč by ale tento přírodní zázrak neměli jíst nejmenší kojenci? Tato zelenina má schopnost hromadit v sobě mnoho dusičnanů z půdy.
Naprosto klíčové by mělo být odstranění stonků a listových žeber u špenátu, které obsahují velké množství dusičnanů. Kojenci do 4. měsíce věku nemají plně vyvinutý trávicí systém a jsou náchylní k akutním otravám dusičnany. Z tohoto důvodu doporučuji zařadit špenát do příkrmů, nejdříve od ukončeného 6. měsíce věku dítěte.“
Aporosa Železo 20 mg a vitamin C 90 tablet
Viridian Balanced Iron Complex 90 kapslí
Favea Superželezo 30 tablet
Generica Ferrigen 30 kapslí
MedPharma Železo 20 mg + vitamín C 107 tablet
Salus Floradix Železo+ 250 ml
Rapeto Železo 100% + vitamín C + kopřiva 90 tablet
KIKI Health Železo ionizované 50 ml
Galmed Železeo chelát + Vitamín B9, B12, C 60 kapslí
Sideral Forte Int. 30 tobolek
Geladrink Ferritin 360 kapslí
Naturlabs Železo chelátové + B9 60 kapslí
Toxicita a vedlejší účinky
Přebytek železa v těle může způsobit zdravotní komplikace. Dlouhodobý nadměrný příjem železa může vést k poškození orgánů, zejména jater a srdce. U některých osob způsobuje i zažívací problémy, bolesti hlavy a jiné symptomy. Železo může interagovat s některými léky, proto je důležité jeho suplementaci konzultovat s lékařem.
Závěr
Železo je zásadní prvek pro vaše zdraví, takže je důležité dbát na jeho dostatečný příjem. Vyvážená strava, bohatá na železo, je klíčová pro prevenci nedostatku a zdravotních komplikací. V případě potřeby je doporučeno konzultovat s lékaři nebo nutričními terapeuty správné dávkování a výběr zdrojů železa.
Zdroje
https://www.nzip.cz/clanek/1009-spenat
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/
https://www.healthdirect.gov.au/iron-deficiency
Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
