Zubní kaz: jak vzniká a jak se ošetřuje?

Zubní kaz je svým způsobem infekčním onemocněním, vzniká pokud se naruší zubní sklovina, nejčastěji působením kyselin, které pocházejí z bakterií v zubním plaku. Ačkoliv je zub nejtvrdším materiálem v lidském organismu, ani sklovina není imunní vůči působení bakterií. Proč zubní kaz vzniká, jak se léčí a kam až může dojít, pokud se budete zubaři vyhýbat? 

Skoncujte se zubními kazy jednou pro vždy

pilulka

Co je to zubní kaz?

Zubní sklovina je tvořena ze 96 % sloučeninou vápníku a fosforu, zbytek jsou organické látky a voda. Sklovina chrání korunku zubu. Její tloušťka je v rozmezí od 1 do 3 milimetrů podle toho, jak je které místo namáháno. Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v těle. Funguje vlastně jako brnění a její bezvadný stav je klíčem ke zdravým zubům. Bohužel velmi často dochází k jejímu poškození a tedy k tvorbě zubních kazů.

 

Na zubech se hromadí bakterie a zbytky potravy, které společně tvoří zubní plak. Tyto bakterie produkují kyseliny a začnou narušovat sklovinu a dentin (vrstva pod sklovinou), čímž postupně vznikají otvory v zubech – kazy. Sladká jídla a nápoje přispívají produkci ničivých kyselin nejvíce. Kvalitní čištění zubů odstraňuje zubní plak, včetně toho v mezizubních prostorech.

Jak vzniká mezizubní kaz?

Mezizubní kazy se vyskytují v malinkých mezerách mezi jednotlivými zuby, kam se běžný kartáček nevejde a bakterie tam mohou vesele působit. Tyto kazy jsou poměrně záludné, protože nejsou viditelné a člověk o nich mnohdy neví. Přijdete na ně, až je zub vlivem působení bakterií citlivější, protože došlo k narušení nejen zubní skloviny, ale také dentinu. K odhalení mezizubních kazů slouží rentgen. Určitým poznávacím znakem jsou:

 

  • bílé nebo nažloutlé skvrny na zubech
  • citlivost zubu na chlad
  • zápach z úst
  • změna chuti v ústech

 

Důležitá je hygiena ústní dutiny, která pomáhá předcházet i mezizubním kazům. Ta spočívá především v používání dentální nitě nebo mezizubních kartáčků při čištění zubů. Samozřejmostí je kvalitní zubní pasta, která účinkuje proti tvorbě zubního plaku.

Jak poznat zubní kaz a jak se projevuje?

Záludné zejména je, že počínající zubní kaz nijak nepoznáte, protože nemá příznaky – odhalí jej jenom rentgen během preventivní prohlídky u zubního lékaře. Také proto se vyplatí pravidelné návštěvy nezanedbávat. Ušetříte si řadu budoucích starostí s bolavým zubem a navíc ušetříte peníze za náročnou nápravu pokročilého kazu. První projevy jsou bílé skvrny na zubech s drsnějším povrchem, na něm se dobře drží zubní plak. V této fází se zubní kaz teprve tvoří a lze tento proces ještě zastavit. V pokročilém stádiu je již zubní kaz viditelný, má žlutohnědou barvu a zub je citlivější především na teplé a studené pokrmy či nápoje. Pokud zub trvale a silně bolí, tak je jeho poškození hlubší a kaz pronikl až k nervu, nebo se rozvinul zánět.

jak poznat zubni kaz

Co k tématu říká náš odborník Bc. Marie Siatka?

 Zubní kaz je onemocnění, které způsobují kyseliny z bakterií na povrchu zubní skloviny. Jedná se o civilizační onemocnění, které postihuje velkou část populace. Jedná se i o nejčastější onemocnění zubů. Základní prevencí by mělo být pravidelné, důkladné čištění zubů a mezizubních prostorů, kterým se odstraňuje zubní plak, pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvy dentální hygieny. 

Zánět zubu: příčina a léčba

Když člověk zanedbá příznaky zubního kazu, může se nechtěně dočkat zánětu zubu neboli pulpitidy. Jedná se o zánět zubní dřeně, který se projevuje velmi silnou pulzující bolestí vystřelující ke spánku nebo bolestí celé čelisti. Přidružit se může silný otok, horečka i bolest hlavy. Na vině je hluboké poškození zubu vlivem zubního kazu. Léčba zánětu zubu je závislá na stádiu, ve kterém pacient navštíví svého zubního lékaře:

 

  • Počáteční stádium zánětu zubu vyžaduje ošetření zubního kazu a odstranění infikovaných kazivých ložisek.
  • Při akutním zánětu zubu s pronikavou bolestí je zapotřebí zbavit zub infikované zubní dřeně a zaplnit kořenový kanálek výplňovou hmotou, tzv. čištění kanálků (endodoncie).
  • Posledním stádiem je chronická pulpitida, kdy postižený zub odumře. Mrtvý zub sice není bolestivý, ale může dojít k rozšíření zánětu přes kořenové kanálky do kosti a ke vzniku zánětu tkáně v okolí zubního hrotu. Následné potíže (periodontitida) vám budou způsobovat opakované bolesti a další komplikace, proto je důležité zánět ošetřit.

 

Zánět zubu si doma sami nevyléčíte. Můžete omezit otok přikládáním studeného obkladu na postižené místo, ačkoliv při zánětu bývá obtížné určit, který zub vlastně bolest způsobuje. Je nezbytné co nejdříve navštívit stomatologa, případně i zubní pohotovost.

pilulka

Jak zachránit zkažený zub?

Prostě se to stalo: máte zubní kaz a před sebou vidinu zubaře s kleštěmi v ruce. Málokdo chodí k zubnímu lékaři bez strachem staženého žaludku, ale naštěstí doba pokročila a už to není tak dramatické. Než vůbec dojde na obávané trhání, zubař se bude snažit zub zachránit klasickým vrtáním nebo případně endodontickým ošetřením kořenových kanálků. Jedná se o časově i finančně výhodnější řešení než vytržení zubu a jeho nahrazení poměrně drahým implantátem nebo můstkem.

Tři nejčastější způsoby, jak ošetřit zkažený zub:

vrtani zubu

Vrtání zubu

Při vrtání se mechanicky odvrtá poškozená zubní tkáň. Do  odvrtané části se dává vhodný výplňový materiál, může se jednat o amalgám, umělou hmotu, keramiku či drahý kov. V zubní sklovině nejsou nervová zakončení, takže povrchové kazy lze ošetřit bez lokální anestezie. Bolest se může objevit, jakmile se zubař bude vrtačkou blížit k hranici skloviny a dentinu, proto většina ordinací nabízí anestezii pro klidnější práci a snížení obav pacienta. Doba vrtání zubu závisí na velikosti vrtané dutiny, protože někdy je zub postižen nejen na žvýkací ploše, ale také v mezizubním prostoru. Kvalitní práce může trvat 30 až 60 minut.

cisteni korenovych kanalku

Čištění kanálků (endodoncie)

Pokud je zub už hodně poškozen a jsou postiženy i nervy zubu, provádí se čištění kořenových kanálků. Zubní lékař vyčistí kořenové kanálky, rozšíří je a vydezinfikuje. Pak je musí zaplnit vhodným materiálem. Čištění kanálků je dlouhý zákrok; zhruba 1 hodinu trvá ošetření jednoho kanálku a jejich počet se liší podle zubu a stavby vašeho chrupu. Špičáky mívají 1–2 kanálky, zatímco stoličky mohou mít 3–4. Proto se může ošetření rozdělit na více návštěv, ale výsledek stojí za to – obzvlášť po zánětu bývá jediným způsobem, jak zachránit postižený zub.

trhani zubu

Extrakce (trhání zubu)

Když zub už nejde zachránit, přichází na řadu jeho extrakce neboli vytrhnutí. Navzdory rozšířeným obavám bývá trhání zubů v moderní ordinaci velmi rychlé a bezbolestné. Zubař se nejprve dotáže na zdravotní stav a užívané léky, aby se případně vyloučily budoucí problémy. Anestezie se injekcí aplikuje okolo nemocného zubu, takže půjde cítit pouze tlak a žádná bolest. Zkušený zubař bude zhruba za 15 minut hotový s celou procedurou.

 

Nepříjemnosti nastávají až doma po odeznění anestezie, kdy zpravidla začne bolest a otok tváře. Bude nutné nějakou dobu jíst studenou tekutější stravu a na tvář přikládat studený obklad. Bolest by měla být zvládnutelná běžnými léky na bolest, ale pokud neustává nebo se přidá teplota, opět kontaktujte svého zubaře. Později vytrhnutý zub může být nahrazen můstkem nebo fixní zubní náhradou.

Zuby moudrosti (osmičky)

Zuby, které se začnou prořezávat mezi 18. až 24. rokem života, nazýváme zuby moudrosti. Jsou to třetí stoličky neboli osmičky. U moderního člověka pozbyly původní funkci, jakou měly u našich dávných předků, kdy pomáhaly při žvýkání tuhé stravy. V čelisti nemají dostatek místa a málokdy se správně zařadí do zubního oblouku. Kvůli tomu způsobují časté problémy, jako jsou záněty dásní, vznik zubních cyst, případně se obtížně prořezávají – jde o bolestivý proces doprovázený otokem, horečkou a celkovou schváceností.

 

Možnost trhání zubů moudrosti záleží na diskuzi s vaším zubařem. Pokud se vám prořezaly v pořádku a jsou zdravé, můžete je nechat být. Jestli se ale na rentgenu objevují zvláštně otočené, jsou prořezané jen částečně a kazí se, pak je trhání osmiček na místě.

Jak na zkažené zuby u dětí?

O zuby je třeba se starat už od útlého věku. Není však vůbec ojedinělé, že zkažené zuby mají už i malé děti. Pro zdraví dětských zubů je důležitý dostatečný pitný režim, díky čemuž se tvoří sliny a působí na eliminaci plaku. Tím se předchází vzniku zubního kazu. Samozřejmostí je pravidelné čištění a omezení sladkostí. Zkuste své děti motivovat k čištění pomocí dětské zubní pasty s dobrou příchutí a provádějte ústní hygienu společně. Vyberte jim také roztomilý zubní kartáček s jejich oblíbenými motivy.

zubni kaz u deti

Co s kazy na mléčných zubech?

Nad kazy na mléčných zubech by rodiče neměli jen mávnout rukou. Ačkoliv jsou dočasné, jejich péče má význam z několika důvodů:

 

  • Neléčený zubní kaz může vést k závažnějším a mnohem bolestivějším potížím, jako je zánět zubní dřeně.
  • Zkažený zub je plný bakterií, které mohou přesedlat na okolní zuby a všechny je zkazit. Kaz se tak může snadno rozšířit i na rostoucí stálý zub.
  • Když se mléčné zuby předčasně vytrhnou, často dochází ke komplikovanému prořezávání stálých zubů. Vzniklá mezera se může začít uzavírat a stálý zub pod ní vyroste křivě. K trhání by mělo dojít na radu zubaře, pokud je zub například už velmi zkažený.
  • Jestli budete vodit dítě k zubaři až tehdy, kdy trpí bolestí zubů, nebude mít k zubařům dobrý vztah a bude složité ho nechat ošetřit. Je lepší nechat dítě zažít krátké a bezbolestné vrtání počínajícího kazu, než ho nechat se zbytečně trápit s hlubokým kazem. Pravidelné preventivní návštěvy u zubaře také pomáhají ke snížení strachu, protože si děti zažijí i bezbolestnou návštěvu bez zákroku.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/660-zubni-kaz-zakladni-informace

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zubn%C3%AD_kaz

https://www.ad­dent.cz/blog/zub­ni-kaz-co-to-je-jak-vznika-jak-se-leci

https://www.nzip­.cz/clanek/661-zubni-kaz-diagnoza-a-lecba

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.