Péče o pokožku v těhotenství

Během těhotenství se na kůži může objevit mnoho změn. Tyto změny souvisí s návalem ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) do kožních pigmentů, krevních cév, žláz a vašeho imunitního systému. Přečtěte si, proč pigmentace a strie v těhotenství vznikají a jak se s nimi vypořádat. Podpořte krásu vaší pleti i v těhotenství pomocí špičkové péče o pleť.

Během těhotenství se na kůži může objevit mnoho změn. Tyto změny souvisí s návalem ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) do kožních pigmentů, krevních cév, žláz a vašeho imunitního systému. Přečtěte si, co na pigmentace a strie v těhotenství.

pilulka

Pigmentace

Mezi fyziologické změny kůže v těhotenství patří hyperpigmentace, jelikož je zvýšená tvorba melaninu. 

Většinou u tmavších typů ztmavne barva bradavek, kůže genitálií a středu bříška, takzvaná linea nigra. Stejně tak ztmavnou již existující pihy. Na tvářích, čele, nose a bradě se může objevit tmavá skvrna nazývaná melasma („těhotenská maska“). Zde dochází ke zvýšení usazenin melaninu v povrchové a střední části kůže. Nemějte však strach, několik týdnů po porodu kůže opět zesvětlá.

Strie

Strie vznikají v důsledku roztažení kůže a hormonálních změn (působení kortizolu a estrogenu). Tyto dělené linie se nazývají strie gravidarum. Objevují se převážně na bříšku, prsou, stehnech a tříslech. Po porodu sice zblednou, ale strie už zůstávají jako trvalé jizvy. Naštěstí jim můžete v průběhu těhotenství předcházet dostatečnou hydratací a používáním nejrůznějších olejů či krémů na strie.

Kdy si začít mazat břicho v těhotenství? Začněte už v prvním trimestru, než se vám začne bříško zvětšovat, abyste předešly striím.

Vhodná je masáž břicha a problematických oblastí (např. oleje s vitamínem E, pupalkový olej či mandlový). Účinnost je individuální, ale masáž sama o sobě zlepšuje prokrvení kůže a tím její elasticitu. Domácí masáže nebo spíše hlazení bříška jsou bezpečné, pokud ale jdete do masérského salonu, určitě jim sdělte, že jste těhotná. Masáže se v prvním trimestru nedoporučují, dále už záleží jen na vašem zdravotním stavu.

Tipy na péči o pleť během těhotenství

A proto heslo zní: mazat, mazat, mazat!

V nedávné studii se zjistilo, že těhotné ženy i ženy 4 měsíce po porodu mají méně hydratovanou pokožku a méně ceramidů, které pomáhají hydrataci zadržovat. Ideální volbou, jak pokožku hydratovat a předcházet striím, je sáhnout po kvalitních přírodních olejích. Klasika je například kokosový nebo levandulový olej, stejně tak ale můžete zkusit olej pupalkový, meruňkový či mandlový. Oleje, které používáte přímo na pokožku, by měly být 100%, pokud je obsah menší, většinou platí, že zbylá procenta tvoří syntetické látky. Těmto olejům se raději vyhněte.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Během těhotenství dochází k hormonálním změnám, které ovlivňují stav pokožky – může dojít ke vzniku pigmentací, strií, suchosti či akné. Doporučuje se pravidelná hydratace pokožky, jemné masáže s rostlinnými oleji a každodenní ochrana proti UV záření. Na hydrataci jsou vhodné přípravky s obsahem glycerinu, panthenolu nebo bambuckého másla. Na prevenci strií prováděje jemnou masáž pokožky s použitím rostlinných olejů (např. mandlový, pupalkový). V péči o aknózní pleť je vhodné volit jemné čisticí přípravky bez alkoholu a parfemace. Produkty s kyselinou azelaovou nebo niacinamidem jsou v těhotenství bezpečné.“

Jakou kosmetiku používat?

Látky z určitých produktů péče o pleť a vlasy mohou být absorbovány kůží a do krevního řečiště. Pokud tedy chcete sebe i své dítě chránit před zbytečnou expozicí chemie, přejděte na přírodní kosmetiku.

Kterou kosmetiku v těhotenství nepoužívat?

Nevhodná kosmetika v těhotenství obsahuje hlavně retinoidy. Retinol je vitamin A v aktivní formě a není vhodný v těhotenství z důvodu rizika teratogenity – tedy možnosti způsobit vývojové vady plodu. Přestože je absorpce do krevního řečiště z krémů nízká, není možné zcela vyloučit riziko, proto je jeho používání během kojení nedoporučováno.

Kosmetika pro těhotné

Závěr

V těhotenství se může vyskytovat hyperpigmentace nebo strie, proto je třeba dbát na hydrataci pokožky. Využijte přírodní oleje nebo hydratační krémy s co nejmenším množstvím umělých látek. Přírodní kosmetika svědčí nejen miminku, ale i vám, protože přes pokožku se vstřebávají látky z kosmetiky a čím více přírodní budou, tím lépe.

tehotenstvi

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/striae-gravidarum

https://blogs­.bcm.edu/2023/08/1­5/why-your-skin-changes-with-pregnancy/

https://www.e­ma.europa.eu/en/do­cuments/referral/re­tinoid-article-31-referral-updated-measures-pregnancy-prevention-during-retinoid-use_en.pdf-0

https://d1wqt­xts1×zle7.clou­dfront.net/1035849­53/pdf-libre.pdf?1687286­794=&response-content-disposition=in­line%3B+filena­me%3D665_Nail_le­sions_in30_ol­d_inbred_mouse­.pdf&Expires=17461149­05&Signature=JO6cdrChR­h4AAAHLukaSdkI~0qu9lot­TMfqMuoqM7Kiw­xjCNUghlxgCDTps9e­IyNRR8LL4IFf5d1Z5LZ5J4J­tEG3LG9qozRGAJ4e-NwsO81×BcTyU6Tgsq7So4cp­vJ~5y~ZmiYrnqkGC3RQCNLb­Ld1-DBWXn4HaRCCilAt­DJQZYxdUEhym4ruv­ZdbLe6aFtfcRGv9e-gCnVu6NKpIxvTA­XeQiQM2Z~Rpe3r23F­EhCcL1mis1MCu4d-4NTzjMOYu7b3Bor6SNJL­dNHJVbKGSx3GAu­XkbTDbCk1YNncDy~72i4D8m­gxmiSv34HakM~pnYR­lTr5mNZ3utK~w96mtO6KBg­__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.