Zánět v těle: co byste měli vědět

Obsah článku

 

Definice zánětu

Zánět je přirozenou reakcí těla na poškození nebo infekci. Je to komplexní biologická odpověď těla na škodlivé podněty, jako jsou patogeny, poškozené buňky nebo toxiny. Tento proces je zprostředkován imunitním systémem a má za cíl odstranit škodlivý podnět a zahájit proces hojení.

 

Typy zánětu

Existují dva hlavní typy zánětu: akutní a chronický.

 

Akutní zánět

Krátkodobá reakce, která obvykle trvá jen několik dní. Je to první odpověď těla na poranění nebo infekci a je obvykle charakterizována pěti hlavními příznaky: bolestí, teplem, zčervenáním, otokem a ztrátou funkce.

 

Chronický zánět

Dlouhodobý, trvající měsíce nebo dokonce roky. Může vzniknout, pokud akutní zánět není úspěšně vyléčen, nebo může být důsledkem trvalého škodlivého podnětu, jako je dlouhodobá expozice toxinům nebo autoimunitní reakce těla.

 

Příčiny zánětu

Zánět může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří:

  • Infekce způsobené bakteriemi, viry nebo houbami.
  • Autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém útočí na vlastní buňky těla.
  • Fyzické poranění, jako jsou řezné rány, modřiny nebo popáleniny.
  • Expozice chemickým nebo toxickým látkám.
  • Chronické onemocnění, jako je diabetes, ateroskleróza nebo obezita.

 

Příznaky zánětu

Zánětlivá reakce v těle může vyvolat různé příznaky v závislosti na tom, která část těla je postižena a zda je zánět akutní nebo chronický. Jedním z nejznámějších projevů zánětu je otok postižené oblasti, který vzniká v důsledku nahromadění tekutiny. Postižená oblast také může být bolestivá, zejména při dotyku nebo pohybu. Zvýšený průtok krve do místa zánětu dále může způsobit zčervenání a pocit tepla. V závislosti na postižené oblasti dokáže v některý případech zánět ovlivnit normální funkci orgánu nebo okolní tkáně. V neposlední řadě pak zánět může způsobit celkovou únavu a malátnost.

 

Diagnostika zánětu

Pro správnou diagnostiku zánětu je často nutné provést řadu vyšetření. Základem jsou krevní testy. Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních. U vážnějších nebo méně jasných případů se provádí také odběr vzorku tkáně z postižené oblasti a jeho mikroskopické vyšetření.

 

Léčba zánětu

Léčba zánětu se obvykle zaměřuje na odstranění příčiny zánětu a zmírnění příznaků a k tomu mohou napomoci léky. Protizánětlivé léky typu NSAID (nonsteroidní protizánětlivé léky) jako ibuprofen nebo naproxen, jenž pomohou zmírnit bolest a otok. Antibiotika se nasazují, pokud je zánět způsoben bakteriální infekcí nebo pokud z nějakého důvodu hrozí (např. zánět v kombinaci s otevřenou ránou)

 

Dále omezení pohybu postižené oblasti může pomoci v procesu hojení a speciální cvičení zase pomůže obnovit normální funkci postižené oblasti.

 

Komplikace zánětu

Ačkoli zánět je přirozenou obrannou reakcí těla, může někdy vést k komplikacím, pokud není řádně léčen nebo pokud trvá příliš dlouho.

 

  • Chronický zánět: Pokud zánět přetrvává, může vést k trvalým poškozením tkání nebo orgánů.
  • Autoimunitní onemocnění: Někdy imunitní systém může zaútočit na vlastní buňky těla, což vede k autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida nebo lupus.
  • Infekce: Zánětlivá reakce může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko sekundárních infekcí.
  • Skartace: Chronický zánět může vést k tvorbě jizev v postižené tkáni.

 

Prevence zánětu

Zatímco některé formy zánětu jsou nevyhnutelné, existují kroky, které můžete podniknout k jeho prevenci. Základem je zdravý životní styl: Vyvážená strava, pravidelné cvičení, správná váha a vyhýbání se kouření může snížit riziko chronického zánětu. Pokud je zánět vyvolaný například kvůli expozici organizmu toxinům, není možné se ho zbavit, pokud nebude odstraněná příčina.

 

Rovněž byste neměli podceňovat prevenci a lékařský dohled. Kontroly u lékaře mohou pomoci identifikovat a léčit zánětlivé stavy dříve, než se stanou vážnými. Dále očkování proti některým infekčním onemocněním dokáže zabránit zánětu způsobenému těmito nemocemi.

 

Závěr

Zánět je komplexní reakce těla, která hraje klíčovou roli v naší schopnosti léčit se a bojovat proti infekcím. Správné porozumění a řízení zánětu může pomoci předcházet komplikacím a podporovat celkové zdraví.

 

Zdroje:

https://www.ni­ehs.nih.gov/he­alth/topics/con­ditions/inflam­mation/index.cfm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/248423

https://www.no­vanthealth.or­g/healthy-headlines/chronic-inflammation-why-its-harmful-and-how-to-prevent-it

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Zánět je základním nástrojem vrozené, nespecifické imunity, tzn. reakcí na poškození. Při zánětu tělo spouští složitý komplex biochemických reakcí. Léčba zánětu se obvykle liší v závislosti na typu zánětu. Záněty vyvolané infekčním agens, především bakteriemi může v případě, že jsou neléčené, vyvolat otravu krve, proto v případě nemoci je důležité navštívit lékaře, který zvolí vhodnou antibiotickou léčbu. Nebezpečné jsou také chronické záněty, o kterých dlouhodobě nemusíme vědět.“

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.