Angrešt: Cenný pomocník s mnohostranným využitím

Angrešt, známý svou jedinečnou chutí a širokým spektrem využití, je ceněným přírůstkem do mnoha zahrad. Toto drobné ovoce, plné vitamínů a minerálních látek, se vyznačuje nejen svými přínosy, ale také svou všestranností v kuchyni. V následujícím článku prozkoumáme jeho botanické rysy, nutriční hodnoty a mnoho dalšího.

 

Obsah

  1. Botanická charakteristika
  2. Výživa a zdravotní přínosy
  3. Sběr a uskladnění
  4. Kulinářské využití
  5. Závěr
  6. Zdroje

Botanická charakteristika

Angrešt, známý také jako srstka obecná, je keřovitá rostlina patřící do čeledi meruzalkovitých, kam spadá převážně rybíz i kříženec josta. Je typický svými trnitými větvemi, srdčitými listy a drobnými, obvykle zelenými nebo červenými bobulemi, které jsou pokryty jemnými chloupky. Toto ovoce je původem z Evropy a severní Afriky, kde bylo pěstováno již od středověku. V průběhu staletí byly vyvinuty různé odrůdy, které se liší barvou a chutí plodů, od kyselé po sladce aromatickou.

 

Vedle toho existuje také tzv. indický angrešt. Tady ale pozor, jedná se o poněkud odlišnou rostlinu ze zcela odlišné čeledi smuteňovitých. Její pravý botanický zní smuteň lékařská, jedná se o až desetimetrový tropický strom

 

Výživa a benefity

Angrešt je výživově bohaté ovoce. Je zdrojem vitamínů C, E a B-komplexu, které jsou nezbytné pro podporu imunitního systému, kůže a celkovou podporu zdraví. Dále obsahuje minerální látky jako železo, draslík, hořčík, měď a vápník. Vysoký obsah vlákniny v angreštu podporuje normální trávení, a tím přispívá k prevenci zácpy.

 

Angrešt je tedy nejen chutný, ale i velmi prospěšný. Jeho pravidelná konzumace může mít pozitivní vliv na mnoho aspektů našeho fyzického stavu.

 

Sběr a uskladnění

Správný sběr a uskladnění angreštu je klíčové pro uchování jeho chuti a nutričních hodnot. Angrešt je nejlepší sklízet, když jsou plody plně dozrálé a mají charakteristickou barvu dané odrůdy, od světle zelené po temně červenou. Plody by měly být pevné a nepoškozené.

Sklizeň

Sklízet angrešt je nejlepší v suchém počasí, aby se minimalizovala možnost rozvoje plísní na sklizených plodech. Sezóna sklizně se může lišit v závislosti na odrůdě i lokalitě, zhruba však plody dozrávají v průběhu července.

Uskladnění

Čerstvě sklizený angrešt lze uchovávat v chladničce, kde vydrží přibližně týden. Pro dlouhodobější skladování je možné plody zmrazit nebo zpracovat na džemy, marmelády nebo kompoty.

Řádným sklizením a uskladněním si můžete angrešt užívat i mimo sezónu a využít jeho chuti a benefitů po celý rok.

 

Kulinařské využití

Angrešt je nesmírně všestranný v kuchyni, od sladkých po slané pokrmy. Jeho jedinečná sladkokyselá chuť oživí mnoho receptů, ať už jde o dezerty, omáčky nebo saláty.

Dezerty

V klasických receptech jako jsou bublaniny, koláče a džemy, angrešt přidává příjemnou kyselost, která kompenzuje sladkost cukru.

Omáčky

Angreštová omáčka může být skvělým doplňkem k masu, zejména ke kuřeti nebo kachně, kde kontrast sladkých a kyselých chutí vytváří harmonickou kombinaci.

Saláty

Čerstvé bobule angreštu mohou přidat zajímavý rozměr ovocným nebo zeleninovým salátům, a to jak chutí, tak i vizuálně.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Angrešt patří mezi běžné keře pěstované na zahradách. Pro jeho vysoký obsah vitamínů a minerálů jsou jeho bobule výborný pomocník pro podporu udržení zdraví. A pro jeho sladkokyselou chuť se hodí v kulinářství pro přípravu dezertů nebo omáček.“

Experimentováním s angreštem v různých receptech můžete objevit nové oblíbené pokrmy a zároveň využít výhod, které toto ovoce nabízí.

 

Závěr

Angrešt je výjimečným ovocem, který nabízí mnohostranné využití jak v kuchyni, tak v oblasti zdraví. S jeho jedinečnou chutí a bohatým obsahem vitamínů a minerálů může být angrešt skvělým doplňkem každodenní stravy. Vzhledem k jeho poměrně nenáročnému pěstování si ho může dovolit vypěstovat téměř každý, kdo má zájem o domácí zahrádkářství. Angreštové keře nejen obohatí vaši zahradu o krásné plody, ale poskytnou vám také přístup k čerstvému ovoci plnému prospěšných látek.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-784/indian-gooseberry

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/go­oseberry-benefits

https://www.he­althline.com/nu­trition/indian-gooseberry

https://www.me­dicinenet.com/in­dian_gooseberry_be­nefits_uses_an­d_side_effects/ar­ticle.htm

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/B978012375­6886100775

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-amla

https://www.he­althline.com/nu­trition/amla-juice

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.