Zpět do poradny
Dotaz z 1. 2. 2025
Prosím proč mě ráno po.kefiru s vlákninou a pitím bolí 3 měsíce bricho
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

pokud vás dlouhodobě bolí břicho a stále není jasná příčina, bude zapotřebí opět navštívit lékaře. Lze předpokládat potravinovou alergii nebo intoleranci laktózy, přecitlivělost na fermentované potraviny, refluxní choroba nebo zdravotní problém, který ani nemusí souviset s přijímanou potravou.

Kefír sice obsahuje méně laktózy než mléko, ale stále nějakou má. Pokud jste na laktózu citliví, může dojít ke vzniku nadýmání a bolesti břicha. Také je zde značný obsah probiotik, které mohou způsobit zažívací potíže, ale pouze v případě, pokud tělo není zvyklé na fermentované potraviny a problém by byl jen krátkodobý.

V případě konzumace většího množství vlákniny, může dojít k nadýmání a bolesti. Ovšem také by to nepřetrvávalo takto dlouhou dobu. Jestliže tyto potraviny přijímáte opakovaně, bude třeba změnit druh anebo na nějakou dobu úplně přestat s konzumací, aby se zjistilo, zda se dostaví úleva či nikoli.

Při problému s nadýmáním je vhodné podávat Espumisan několikrát denně a do kombinace čaj pro lepší trávení. K vláknině je nutné přijímat dostatečné množství tekutin a to minimálně dva litry denně.

Další možností, proč máte tyto zdravotní problémy, je skutečnost, že žaludek je citlivý na kyselý kefír a může dráždit sliznici. 

Doporučuji vynechat kefír na pár dní a sledovat, jestli se to zlepší. Nahradit ho můžete bílým jogurtem. Zkusit jiný zdroj vlákniny a zařaďte ji do jídelníčku až kolem oběda. Konzumujte menší porce a přijímejte více tekutin po celý den. Pokud se bolest nezlepší nebo je silná, zajděte k lékaři.

S pozdravem Pavel Horký.

 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceIntimní problémyTěhotenstvíDermokosmetikaAntibiotikaDětiProbiotikaMagnesiumPohybový systémMenstruaceAlergieVýživaVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémHubnutíIntimní hygienaMočové cestyÚsta a zubyPéče o těloVitamin DCholesterol a krevní tlakDiabetesEkzémErekceLaktobacilyKašelHomeopatieDotaz na lékárnyOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníDýchací soustavaBolest v krkuKojeníVitamin CPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVlasy a nehtyNespavostDětské nemociCestování a výletyZácpaRegeneraceDetoxikaceSpánekSportSvalyMazlíčciVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyKrásaOběhový systémOstropestřecPrvní pomocDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostNáplastiOparProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy